Hacet Namazı Duası – 2 Rekat Ne Zaman Kılınır?

Hacet namazı duası, Hacet namazı kulun ihtiyacı olan bir şeyi Allah’tan dilemeden önce kıldığı namaza denir. Hacet ihtiyaç anlamına gelmektedir. İnsan doğası gereği yaratılış itibariyle yaşarken birçok şeye ihtiyaç duyar. Bu bazen dünyalık bazen de ahiretlik hayatı için  olur. Bu isteklerinin hacetlerinin gerçekleşmesini Allah’tan dua ile namaz ile ister.

Hacet namazı da yardımı, ihtiyacı Allah’tan dua ve namazla istemektir. Hacet namazı kılındıktan sonra hacet namazı duası yapılır. Peygamber Efendimiz bizlere kimin bir haceti isteği olursa güzel bir abdest alıp iki rekat namaz kılsın sonra ne isteği varsa Allah’tan istesin diyerek Hacet namazının kılınmasını tavsiye etmiştir. Kulun istek ve ihtiyaçlarına cevap verecek olan yalnız Allahtır.

Kulun ihtiyaçlarını da en iyi bilen onu yaratan Allah’tır. Hacet namazını kılarken kul içindeki teslimiyet ile “Bana cevap verecek olan ihtiyacımı görecek olan yalnız sensin Allah’ım” demiş olur..Hacet namazını kıldıktan sonra bu dua yapılır: “Lâ ilâhe illallâhu’l-halîmül-kerîm.Sübhâne rabbi’l-arşi’l-‘azîmi’l-hamdü lillâhi Rabbi’l-‘âlemîn. Es’elüke mûcibâti rahmetike ve ‘azâime mağfiratike ve’l-ğanîmete min külli birrin ve’s-selâmete min külli ismin. Lâ tedağ lî zenben illâ ğafertehû velâ hemmen illâ ferractehû velâ hâceten hiye leke ridan illâ kadaytehâ yâ erhame’r-râhimîn.” Bu dua ya hacet namazı duası denir.Hacet namazı duasının namazdan sonra okunması sünnettir.

Hacet Namazı Nasıl Kılınır 2 Rekat

Hacet namazı nasıl kılınır, Hacet namazı  en az 2 rekat kılınabildiği gibi dört rekat olarak da kılınabilir. Hacet namazına halk arasında dilek namazı da denilir. Hacet namazı kılmak için  normal vakit namazlarda olduğu gibi güzelce abdest aldıktan sonra hacet namazı kılmaya  diye niyet edilir. “Allahuekber” deyip tekbir alındıktan sonra “Bismillahirrahmanirrahim” deyip Besmele çekilir ve Fatiha suresi okunur. Muavezetyn olarak da bilinen Felak ve Nas sureleri okunur.

Sonrasında ihlas suresi okunur. Rukuya gidilir secde yapılır. Oturarak Tahiyyat duası Salli-barik ve Rabbena duaları okunduktan sonra önce sağa sonra sola selam vererek hacet namazı tamamlanır. Hacet namazı tamamlandıktan sonra da hacet namazı duası okunur. Hacet duası yapıldıktan sonra Allah’tan isteği ne ise o dile getirilir bu şekilde kişi isteğini Allah’a bildirmiş olur.

Hacet namazı duası - 2 rekat ne zaman kılınır?
En etkili hacet namazı

En Etkili Hacet Namazı

En etkili hacet namazı, Hacet namazının yatsı namazından sonra kılınmasının, namazdan sonra konuşmadan yatılmasının bu namazın etkili olması açısından gerekli olduğu söylenir. Hacet namazı bitince Allah’a hamd ve sena da bulunmak, Peygambere salat ve selam okumak hacet namazında unutulmamalıdır. Özel gün ve gecelerde hacet namazı kılmak, Receb ayının  ilk günü ve kandil geceleri, kadir gecesi gibi hacet namazının etkili olmasına vesiledir. Böyle mübarek gecelerde yapılan ibadetlerin hepsi çok faziletli olur.

12 Rekat Hacet Namazı Nasıl Kılınır?

12 rekat hacet namazı nasıl kılınır, hacet namazı iki ve ya dört rekat kılınabileceği gibi on iki rekatta kılınabileceği şeklinde rivayetler vardır. Peygamber(s.a.v)’in hadisinde iki rekat olarak geçmektedir. Hacet namazı iki rekat olarak Fatiha’dan sonra İhlas, Felak, Nas sureleri okunarak kılınır. İki rekattan sonra selam verilir. İki rekatta selam verilerek dört rekat kılınabildiği gibi bu şekilde de on iki rekat olarak da kılınabilir.

İşrak Namazı (Kaç Rekat, Nasıl Kılınır)

Küsuf Namazı Nasıl Kılınır Ne Okunur?

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥