İşrak Namazı (Kaç Rekat, Nasıl Kılınır)

İşrak namazı evde kılınır mi diye birçok kişi merak edip araştırmakta. İşrak namazı nasıl kilinir, kaç rekattir bütün sorularınıza yanıtı makalemizde bulabilirsiniz.

İşrak namazı sabah namazından sonra kerahat vakti bitince kılınan bir nafile namazdır. Sabah namazını kıldıktan sonra kıldığı yerden kalkmadan zikir yaparak işrak namazını beklemek çok faziletlidir. İşrak namazının önemi hakkında Peygamberimizin güzel bir hadisiyle başlayabiliriz: “Bir kimse sabah namazını cemaatle kıldıktan sonra oturup güneş doğuncaya kadar zikirle meşgul olsa, güneş doğunca da iki rekat (işrak) namaz kılsa, bir nafile hac ve umre sevabına nail olur.” buyurmuşlardır.

İşrak Namazı Ne Zaman Kilinir, Kaç Rekattır

İşrak namazı ne zaman kilinir, kaç rekattır sorusuna işrak namazı, sabah namazı kılındıktan kerahat vakti çıktıktan  hemen sonra iki veya dört rekat olarak kılınan namazdır diyerek başlayabiliriz. İşrak namazı en az iki rekat olarak da kılınabilir. İşrak namazı nafile bir namazdır. Peygamber efendimizin kıldığı namazdır. Kılınması sünnettir.

İşrak namazı (kaç rekat, nasıl kılınır)
İşrak namazı ve duha namazı arasındaki fark

İşrak Namazı ve Duha Namazı Arasındaki Fark

İşrak namazı ve duha namazı arasındaki fark, işrak namazı güneş doğduktan kerahat vakti bittikten hemen sonra kılınıyor, iki veya dört rekat olarak kılınıyor. Duha (kuşluk) diğer adıyla kuşluk namazı da güneşin doğuşundan yaklaşık kırk dakika kadar yani kuşluk vaktinde kılınıyor. Duha anlam olarak Arapçada “kuşluk” demektir. Duha (kuşluk) namazı en azı iki en fazlası on iki rekat olarak kılınabiliyor. En uygunu sekiz rekat olarak kılınmasıdır diyen alimler de vardır.

Peygamber efendimizin Duha (kuşluk) namazını dört rekat olarak kıldığı, dilediği kadar ilavede bulunarak kıldığı rivayet edilmektedir. Duha namazı, İkişer olarak da dört rekatta bir de selam vererek kılınır. Duha (kuşluk) namazı, öğle ezanı vaktinden kırk beş dakika öncesine kadar kılınabilir. İşrak namazı kılanlar bu namazı Duha (kuşluk) namazından önce ve ayrı olarak kılarlar.

İşrak Namazı Evde Kılınır Mı

İşrak namazı evde kılınır mı sorusuna işrak namazıni sabah namazını kıldığımız yerde hiç kalkmadan güneş doğana kadar zikir hakinde iken işrak namazını beklemek çok mükafatlıdır diyerek başlayalım. Sabah namazını ve diğer farz namazlarını kıldığımız yerde işrak namazını da kılabiliriz bu evimizde yada cemaatle kıldığımız bir mescit’de olur.


SONUÇ: İşrak ve kuşluk gibi kılınması kolay güzel nafile namazların sevabı çok fazladır. Farz namazları ile birlikte nafilelerle kul Alllah’a yakınlaşır.


İstihare Namazı – Duası ve Kadınlar Nasıl Kılar?

Küsuf Namazı Nasıl Kılınır Ne Okunur?

Cuma Günü Öğle Namazı Nasıl Kılınır

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥