Hamilelik kilo hesaplama ve gebelikte kilo alımı tablosunu sizlerle paylaşıyoruz. 7 Aylık hamilelikte kaç kilo alınır ve gebelikte son 3 ay kilo almamak için neler yapılır, inceleyelim.

Hamilelik kilo hesaplama işlemi için bazı kontroller yapılır. Bu kontroller şu şekilde sıralanabilir.

  • Vücut kilo endeksi 18.5 oranından çok düşük kiloda hamile kalmış anlamına gelir. Buna bağlı olarak gebelik süresince ortalama olarak 12 ile 18 kilo aralığında alması ideal kilodur.
  • Bunlarla birlikte vücut kütle endeksin 29’dan büyük çıkar ise  fazla kilolu hamile kalınma anlamına gelir. Bu nedenle hamileliğin boyunca en az 6,8 kilo almanız en uygunudur. Üst sınır için doktoruna danışmanız en doğrusudur.

Gebelikte kilo alımı Tablosu

Gebelikte kilo alımı Tablosu

Gebelikte kilo alımı tablosu bütün yeni anne olacaklar tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Konu üzerine yukarıdaki görselde gebelikte kilo alımı tablosunu bulabilirsiniz.

Gebelikte son 3 ay kilo almamak için

Gebelikte son 3 ay kilo almamak için neler yapılmalıdır, sorusu için bu süreçte kilo alımını engellemek bebeğin sağlığına zararlıdır cevabı verilir. Yani kişi kilo alımını önlemeye çalıştığı zaman bu süreçte oldukça zarara uğrar. Kişi bu süreçte en fazla 15 kilo alarak bebeğin ve kendi sağlığı için sağlıksız yiyeceklerden uzak durmalıdır.

5 Aylık hamilelikte kaç kilo alınır

5 Aylık hamilelikte kaç kilo alınır, sorusu için belli bir artış söz konusu değildir. Çünkü 4 aylık süreçte kişi daha kilo alımına başlamamıştır ve tamamen kilo kaybı yaşar. Bu kilo kaybından sonra kişi 5. Aydan sonra kilo alımına başlayıp Aylık 1 ile 2 kilo alımı oldukça idealdir.

6 Aylık hamilelikte kaç kilo alınır

6 Aylık hamilelikte kaç kilo alınır, sorusu için 11 ve 14 kilonun ideal olduğu söylenebilir. Hamilelik dönemindeki en önemli süreç olan 6 aylık süreçte beslenmeye oldukça dikkat edilip gazlı içecekler gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Hamilelik sürecinde 6. Aya giriş ile kişinin en fazla 1.5 kilo alımı normaldir.

7 Aylık Hamilelikte kaç kilo alınır

7 Aylık hamilelikte kaç kilo alınır, sorusu için 11 ile 14 cevabı verilebilir. Kişi hamilelik boyunca eğer çok kilolu değil ise bu kilo alımı oldukça idealdir. Ancak kişi fazla kiloya sahip ise 7 ile 8 kilo alımı kişinin ve bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir.


Daha fazla ilgili içerik;


Hamile kalmak için ideal kilo hesaplama

Hamile kalmak için ideal kilo hesaplama

Hamile kalmak için ideal kilo hesaplama, hamilelikte kilo alımı ne zaman başlar sorusu için genel olarak  gebeliğin 5. Ayından itibaren kilo alımına başlanır. Bu süreçte kişi oldukça fazla dikkat edip beslenme durumu hakkında doktoruna başvurması gerekir.

İkiz Hamilelikte Kilo Alımı Hesaplama

İkiz hamilelikte kilo alımı hesaplama işlemi için kişinin kilo endeksine sahip olması gerekir. İkiz hamilelikte kişinin kilo alımı oldukça önemlidir. Ancak ikiz gebelikten dolayı oldukça fazla kilo alabilir. Bu noktalara dikkat ederek belirli sağlık tavsiyelerine uymalıdır.

Hamilelikte Hafta Hafta Kilo Alımı

Hamile olan kişi için haftalık kilo alımı şu şekilde sıralanıyor.

  • İlk 3 ay boyunca kişi en fazla 1 kilo almalıdır.
  • Sonraki aylarda ise 1.5 kilo alımı idealdir.
  • Bunlara ek olarak haftalık 400 gram alımı oldukça önemlidir.