Hane yardımı ne zaman sonuçlanır, başvurusu nereden yapılır ve başvuru şartları nelerdir gibi sorular yoğun şekilde araştırılıyor. Hane yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan bir yardım türüdür. Başvurular doğrudan e-devlet üzerinden ya da Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları üzerinden alınıyor. İlgili başvuru süreçleri yoğunluğa bağlı olarak 2 hafta ile 1 ay içerisinde netlik kazanıyor.

Hane Yardımı Nedir?

Hane yardımı nedir ve kimler faydalanabilir sorularına merak eden vatandaşlar için yanıt verelim. Hane yardımı en yalın tanımıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve sosyal yardımlaşma vakıf-dernekleri tarafından bireysel olmayan, hanedeki herkesi kapsayan bir yardımdır.

Yani haneden başvuru yapan kişi dışında o hanede yaşayan herkes bu yardımdan faydalanabiliyor. Hane yardımı tutarları ise çocuk sayısına göre değişiyor. Detayları şu şekildedir;

ÇOCUK SAYISIYARDIM TUTARI (TL)
1-2 çocuklu haneler350 TL
3 çocuklu haneler450 TL
4 çocuklu haneler550 TL
5 çocuk ve daha fazlası olan haneler650 TL

İlgili başvurular onay alırsa hak sahiplerine ödemeler 2 ayda bir olacak şekilde PTT üzerinden yapılıyor.

Hane Yardımı Kimler Başvurabilir?

Hane Yardımı Kimler Başvurabilir

Hane yardımı kimler başvurabilir sorusu merak ediliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan hane yardımlarının genel başvuru şartları şu şekilde yansıyor;

  • Sosyal güvencesi olmayanlar,
  • Hane içerisinde yaşana kişiler için kişi başına düşen geliri asgari ücretin 1/3’üne tekabül edenler

Yukarıdaki şartları taşıyan ihtiyaç sahibi, T.C. vatandaşı tüm aileler başvuruda bulunabilir. Başvuru onayından sonra ilgili destek ödemeleri PTT şubeleri üzerinden 2 ayda bir olacak şekilde ödenir.

Hane Yardımı Tek Seferlik Mi?

Hane yardımı tek seferlik mi sorusuna direk hayır şeklinde yanıt verebiliriz. Daha doğrusu tek seferlik ya da uzun süreli olması değerlendirme neticesinden kararlaştırılıyor. Hanenin ekonomik durumu ve ihtiyaç haline bağlı olarak devlet tek seferlik yapabilirken aynı zamanda uzun dönemli şekilde de ödeme sağlayabiliyor.

Hane Yardımı Nasıl Başvurulur?

Hane Yardımı Nasıl Başvurulur

Hane yardımı nasıl başvurulur sorusuna hızlıca merak eden vatandaşlar için yanıt verelim. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca sunulan hane yardımlarının başvuruları e-devlet üzerinden alınıyor. İlgili başvuru adımlarını kısaca aktarmak gerekirse de;

  • E-devlet şifrenizle sisteme giriş yapın.
  • Ana ekrandaki arama kısmına ‘’ Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’’ yazın.
  • Çıkan sonuçlar arasından ‘’ Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu’’ kısmına tıklayın.
  • Ardından ekranın sağ üst köşesinde yer alan ‘’yeni başvuru’’ sekmesine tıklayarak devam edin.
  • Açılan ekranda sizden talep edilen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinizden emin olunca başvur alanına tıklayıp işleminizi tamamlayın.

Bu adımları takip ederek ön başvurunuzu yapmış olursunuz. Ön başvurunuz değerlendirmeye alınarak yoğunluğa göre 2 hafta le 1 ay içerisinde sonuçlanır. Ancak bu tamamen yoğunluğa göre değişkenlik gösterir.

Hane yardımı başvurusu kaç günde sonuçlanır?

Hane yardımı başvurularının sonucu yoğunluğa bağlı olarak değişiyor. Ancak belirlenen başvuru sonucu tarihi en az 14 iş günü en fazla 1 ay şeklinde kararlaştırılmıştır. Bu süre daha kısa ya da daha uzun da sürebilir.

Hane yardımı onaylandığını nasıl öğrenebilirim?

Hane yardımı başvurunuzu e-devlet üzerinden yaptıysanız direk e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Aynı zamanda sonucu öğrenmek için ALO 144 veya ALO 183 Sosyal destek hatlarından birini de aramak mümkündür. Son olarak da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının irtibat numaralarını bularak arayıp sonuca dair detaylı bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Dul ve Yetim Aylığı Alanlara 1000 TL Başvuru

1000 TL Yardım Alanlar Tekrar Alacak Mı?