Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvurusu yapmak isteyen vatandaşların takip etmesi gereken adımlar bulunmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara sağlanan destek, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Başvuru işlemleri e-devlet sistemi ve vakıf genel müdürlükleri üzerinden yapılmaktadır.

SYDV Vakfı Nedir

SYDV Vakfı Nedir?

SYDV Vakfı nedir sorusu son günlerde popüler hale geldi. Özellikle sosyal destek paketlerinin ödemelerinin SYDV üzerinden gerçekleştirilmesi ile vatandaşın gündemine girdi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Kanunu kapsamında kurulmuştur. Ülkemizde bin 3 adet sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı hizmet vermektedir. SYD vakıflarının gelirleri Teşvik Fonu üzerinden aktarılmaktadır. Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı’nın sosyal destek programları 3294 sayılı kanuna göre kurulmuş olan vakıfları kapsamaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve DAYANIŞMA Vakfı Nereye Bağlı

Sosyal Yardımlaşma ve DAYANIŞMA Vakfı Nereye Bağlı

Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfı nereye bağlı sorusunun yanıtı ile ilgili toplum içerisinde yanlış algılar hakimdir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları özel hukuk tüzel kişiliğine bağlı bulunmaktadır. Sadece denetim aşamasında İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilidir. Bakanlık bünyesinde yer almamaktadır. Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının mütevelli heyetlerinin bulunması gerekmektedir. Mütevelli Heyeti içerisinde vali, belediye başkanı, milli eğitim ve sağlık müdürü, aile ve sosyal hizmetler müdürü, defterdar gibi kişilerin yer alması gerekmektedir. Ayrıca, il ve ilçelerdeki hayırseverler ve sivil toplum kuruluşu başkanları da yer almaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve DAYANIŞMA Vakfı İletişim

Sosyal Yardımlaşma ve DAYANIŞMA Vakfı İletişim

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı iletişim bilgileri il ve ilçelere göre belirlenmektedir. Her il ve ilçenin farklı bir iletişim numarası bulunmaktadır. Ülkemizin farklı il ve ilçelerini kapsayacak şekilde 1003 adet Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bulunmaktadır. İlçede ikamet eden vatandaşların il merkezindeki vakıf müdürlüğüne gitmesine gerek bulunmamaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 3294 sayılı kanun hükmünce kuruluşu onaylanan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı iletişim bilgilerine SYDV adresi üzerinden ulaşılabilir.

Sosyal Yardımlaşma ve DAYANIŞMA Vakfı

Sosyal Yardımlaşma ve DAYANIŞMA Vakfı Başvuru Formu

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuru formu için öncelikli olarak ilanların incelenmesi gerekmektedir. Hangi alanda başvuru yapmak istediğinizi belirledikten sonra takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • e-devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılmalıdır.
 • e-devlet şifresi bulunmayan vatandaşların PTT üzerinden temin etmesi mümkündür.
 • e-devlete giriş yapıldıktan sonra ana sayfadaki arama bölümüne ‘’Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ilanları’’ ifadelerinin yazılması gerekmektedir.
 • Vakıf İlanları adresi üzerinden de aktif olan yardım ilanlarına ulaşabilirsiniz.
 • Başvuru formundaki bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanması gerekir.
 • Başvuru yapılacak olan ilandaki ‘’gerekli belgeler’’ bölümüne göre sisteme belge yüklemeniz istenebilir.
Sosyal Yardımlaşma ve DAYANIŞMA Vakfı İş Başvurusu

Sosyal Yardımlaşma ve DAYANIŞMA Vakfı İş Başvurusu

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı iş başvurusu ilanlara göre yapılmak zorundadır. İl ve ilçelerdeki vakıf merkezleri tarafından personel istihdamı sağlanmaktadır. Mütevelli Heyeti işveren sıfatını taşımaktadır. Personel maaşları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları Teşvik Fonu üzerinden gerçekleştirilmektedir. Vakıf müdürlükleri tarafından istihdam edilecek personelin İş Kanununa göre işe alınması gerekmektedir.

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı iş ilanları başvuruları e-devlet şifresi ile gerçekleştirilir.
 • https://vakifilan.aile.gov.tr/ adresi üzerinden iş ilanları görüntülenebilir.
 • İş ilanları için yardım masası bulunmaktadır. 0312 705 25 25 nolu telefon üzerinden de başvuruyla ilgili bilgi alınabilir.
 • Sadece lisans mezunlarının işe alımı gerçekleştirilir.
 • Üniversitelerin ön lisans bölümlerinden mezun olanların iş başvuruları değerlendirilmez.
 • İş başvurularında KPSS puanı şartı aranmaktadır.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Burs Başvurusu

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı burs başvurusu için il ve ilçe vakıf merkezlerinin ziyaret edilmesi gerekmektedir. e-devlet sistemi üzerinden de yükseköğretim öğrencilerine yönelik burs ilanları açılmaktadır. Öğrencinin adli sicil kaydının temiz olması, başarı notunun 4 üzerinden en az 2.00 olması ve ihtiyaç sahibi olması şartları aranmaktadır. KYK’dan burs alan öğrencilerin başvuruları değerlendirmeye alınmaz. Başvuru işlemi yapılmadan önce yönetmelik adresindeki bilgilerin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Aile Sosyal Yardım Paraları Ne Zaman Yatacak Ekim

Türkiye Aile Destekleri Programı, Başvuru Nasıl Yapılır?

Aile Destek Paketi Ödemeleri Ayın Kaçında Yatacak

2 Comments