Harçlık Avans Tahsilatı Nedir – Limiti Neden Düşer

Harçlık avans tahsilatı nedir ve harçlık avans tahsilatı kesintisi nedir, bilgilendiriyoruz. Harçlık avans ne zaman yenilenir ve harçlık avans nasıl kullanılır, birlikte inceleyelim.

Harçlık avans tahsilatı nedir, harçlık avans kredi sistemi dediğimiz öğrencilerin çokça sevdiği ve ihtiyaçlarını anında karşılamak için yapılmış bir sistemdir. Yurt kurumundan (KYK) burs ve öğrenim kredisi alan Üniversite, Yüksek lisans ve Doktora öğrencilerinin Bankkart ile gençlere sunulan bir fırsattır. Hesaplarında para bulunmasa dahi 800 TL ‘ ye kadar sadece alışveriş yapımında kullanabilecekleri faizsiz masrafsız bir alışveriş limitidir.

 • Bu limit, Bank kartlarında vadesiz mevduat hesaplarında para kalmadığı zaman devreye girerek 600 TL ‘lik alışveriş yapmaları için bir imkân sunar.
 • Hesapta para kalmadığı zaman POS ve internet sitelerinden alışverişlerde kullanılabilmektedir.
 • Bu verilen limiti ATM lerden nakit olarak para çekilemez.
 • Harçlık Avans dan harcama tutarını diğer ay alacağınız burstan veya krediden çekilmektedir. Harcama yapıldığı kadar KYK burs/öğrenim kredinden otomatik olarak ödeme alınır.
 • Bu sistem alışverişlerde kullanılmaktadır. Harçlık Avans tahsilatı açık olmayan öğrenciler en yakın şubeye giderek bu sistemden yararlanabilir.
 • Harçlık Avans sadece KYK ‘dan burs alan kişiler yararlanabilir.
 •  18-26 yaş arasındaysan Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora okuyor olup KYK dan burs yada kredi almayan kişilerde kredi kartı özelliğini açtırabilmek için en yakın şubeye başvurabilirler.

Harçlık Avans Limiti Neden Düşer

Harçlık avans limiti neden düşer

Harçlık avans limiti neden düşer, harçlık avans dediğimiz sistem; KYK dan burs veya kredi alan öğrencilerin Ziraat Bankkart hesaplarında para kalmasa bile kullanabilecekleri bir sistemdir fakat nakit olarak çekilmez.

 • Harçlık Avans hesabını kullandıklarında kullandıkları limit kadar KYK tarafından yatırılan burs ve kredilerinde Harçlık Avans ücreti adı altında kesinti olur. Harçlık Avans tahsilatından herhangi bir harcama yapmayan öğrencilerinde burs veya kredilerinde kesinti olmaz burs veya kredileri tam olarak yatar.

Daha fazla ilgili içerik;


Harçlık Avans Tahsilatı Geri Alma

Harçlık avans tahsilatı geri alma, harçlık Avans sayesinde kartınızda para yoksa bile Ziraat Genç Bankkart veya online alışverişlerde kullanabilirsiniz. Harçlık Avans tan harcanan paranın geri ödenmesi için ayrıca sizin para yatırmanıza gerek yoktur, otomatik olarak diğer ay yatacak olan burstan kesinti sağlar.

 • İnternet bankacılığı ya da ATM’lerden Harçlık Avans geri ödenmesi gibi bir menü yoktur. Geri ödemeyi sadece burs veya kredi ödemenizin hesabınıza yatmasıyla gerçekleşir.
 • KYK burs ve kredi ödemeleri öğrenciler için 2023 yılında burs ödemesi 1.250 TL’dir. Harçlık Avans hesabınızın hepsinde kullandıysanız bu limit 1200 TL değerindedir ve burs, kredi ödemeniz olduğunda Harçlık Avans için 1200 TL otomatik ödenir. Hesabınızda 50 TL bulunur. Fakat Harçlık Avans limitinizin hepsini kullanmadıysanız kullandığınız kadar kesinti olur. Böylece Harçlık Avans hesabından çekilmiş olan paranın ödemesi gerçekleşir.

Harçlık Avans Tahsilatı Kapatma

Harçlık avans tahsilatı kapatma, harçlık Avans tahsilatı işlemleri için Ziraat Bankası mobil internet bankacılığı veya mobil uygulamalarından yardım alabilirsiniz.

 • Hesabınızdan Harçlık Avans özelliğini açma-kapama bakiyenizi öğrenme gibi işlemlerde de online kanallarından ya da Ziraat bankası müşteri hizmetlerini arayarak işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥