Hard Fork Nedir Kripto

Hard Fork, kripto para piyasalarında sıklıkla kullanılan ve bu piyasaları yakında ilgilendiren bir terimdir. Türkçe anlamıyla sert çatallanma anlamına gelen bu terim, aynı blockchain ağından bir kopya yaratılması ve yeni bir blockchain ağı üretilmesi anlamına gelir. Yani bir blok zincirine bağlı olan ağlar yollarını ayırarak, iki farklı ağ haline gelirler.

Son dönemlerde bazı blok zinciri ağlarında hard fork yapılmaktadır. Pek çok kullanıcının yeni duyduğu bu terim sonucunda Hard Fork nedir kripto sorusu araştırılmaya başlanmıştır. Sizlere Harf Fork’un ne olduğunu, neden yapıldığını ve kripto para piyasalarının bundan nasıl etkilendiğini detaylı olarak açıklayalım;

  • Hard Fork yani sert çatallanma, bir blok zinciri ağında daha önce geçersiz olan blokları ve işlemleri geçerli hale getirmek ya da tam tersi için yapılan işlemlerdir. Sert çatallanma ile aynı blok zincirine bağlı olarak yeni ve güncellenmiş bir blok zinciri oluşturur. Kullanıcıların bu yeni ağı kullanabilmesi için güncelleme yapması gerekir.
  • Hard fork işlemi blok zincirlerinin yeniden yapılanmasını sağlar. Bu işlemin yapılabilmesi için ağdaki madencilerin büyük bir kısmı tarafından kabul görmesi gerekir. Madenciler yeni güncellemeleri onaylandığı takdirde blok zinciri yeniden oluşturulur ve yeni zincir çalışmaya başlar.
  • Hard Fork işlemi ile blok zincirindeki yazılımlar, yeni versiyonlar ile değiştirilir. Ayrıca bu işlem eski sürümdeki güvenlik açıklarının giderilmesi veya yeni işlevler eklenmesi gibi amaçlarla da yapılabilir.

Kripto Çatallanma Nedir

Hard Fork Fiyatı Nasıl Etkiler

Geçtiğimiz dönemlerde Bitcoin’de yapılan hard fork işleminden sonra Bitcoin Cash üretilmiştir. Aynı şekilde Ethereum ağında da Hard Fork yapılmış ve ETH Classic ile birlikte yeni ETH piyasaya sürülmüştür. Son dönemlerde ise Luna ağında yapılan hard fork gündemdedir. Bu işlemle birlikte Luna ve Lunc olmak üzere aynı ağda iki farklı token piyasaya sürülmüştür.

Kullanıcıların en çok merak ettiği sorulardan biri ise Hard Fork fiyatı nasıl etkiler sorusudur. Geçmişte yapılan Hard Fork’tan sonra tüm ağlarda coinlerin olumlu etkilendiği görülmüştür. Bu işlemden sonra piyasa sürülen kripto para birimleri kısa süre içinde değerlenmeye başlar. Bunu bir örnekle açıklayalım; ETH 2017 yılında gerçekleştirdiği sert çatallanmadan sonra değerini 122 dolardan 150 dolara çıkardığını görebiliriz. Ancak bunun bütün kripto para birimleri için geçerli olduğu söylenemez.

Hard Fork işleminden sonra blok zincirinin ve coinlerin değer kazanabilmesi için yatırımcıların ilgi göstermesi gerekir. Aynı zamanda, güncellemelerin olumlu şekilde işlemesi de önemlidir.

Hard Fork Olunca Ne Olur

Hard Fork Olunca Ne Olur

Hard Fork olunca ne olur sorusuna, aynı blok zincirinde iki farklı yol meydana gelir cevabını verebiliriz. Zaman içerisinde eski sürümde kalan blok zinciri güncelliğini yitirir ve kullanıcılar son sürüme geçmek zorunda kalır. Bu işlemden sonra yeni kripto para birimleri ortaya çıkar. Eski sürümdeki kripto paraya sahip olan kullanıcılara belirli oranlarda yeni kripto paradan pay verilir.

Kripto Ağ Yükseltme Nedir

Satın Alınacak En İyi 15 Kripto Para

Hard Coin Geleceği

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu