Kripto çatallanma nedir hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Sert çatallanma nedir ve sert çatallanma sonuçları işte detaylar.

Kripto paralar son dönemlerde artış gösterdi. Her geçen gün yeni kripto para birimleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu para birimleri üretilirken yeni bir blockchain ağı kullanılabildiği gibi çatallanma yani fork işlemi de yapılabilir. Çatallanma teriminin kripto para dünyasındaki karşılığı fork’tur. En yeni Fork işleminin Luna Terra ağında yapılmasının ardından kripto çatallanma nedir sorusu araştırılmaya başlanmıştır. Bu konu hakkında merak ettiğiniz tüm detayları paylaşalım;

Kripto çatallanma, mevcut kripto para birimlerinin bağlı olduğu blok zinciri ağı üzerinden yeni bir kopyasının çıkarılarak bölünmesi işlemine verilen isimdir. Yani çatallanma ayrı olarak blok zinciri ağı çıkarılması değil, aynı veri tabanı üzerinden kopyalanarak yeni bir blok zinciri ağı oluşturulması işlemidir.

Kripto çatallanma işlemine Bitcoin ve Bitcoin Cash para birimlerini örnek verebiliriz. Aynı zamanda Terra Luna ağının Terra Luna Classic olarak çatallanma yapması da buna örnek olarak verilebilir. Bu çatallanma işlemi pek çok sebeple ortaya çıkabilir. Bu sebepleri şöyle sıralayalım;

  • Blok zinciri ağlarının büyük bir saldırıya maruz kalması
  • Geliştiriciler arasında yaşanan fikir ayrılıkları
  • Kripto para biriminde bulunan hız, güvenlik gibi hataların giderilmesi
  • Mevcut blok zinciri ağlarının gelen talepleri karşılayamaması

Kripto çatallanma işlemi sert çatallanma ve yumuşak çatallanma olmak üzere ikiye ayrılır. Bunlar, Hard Fork ve Soft Fork isimleriyle de adlandırılır.

Hard Fork, mevcut blok zinciri ağında yapılan keskin bölünmeyi ifade eder. Önemli güvenlik açıklarını kapatmak veya ağa yeni özellikler eklemek için yapılan bu işlemle, mevcut blok zinciri ağına yeni bir alternatif olan blok zinciri inşa edilmektedir. Bu işlemde kullanıcıların eski ağı güncelleyerek, yeni ağda işlem yapması gerekir.

Soft Fork ise kullanıcıların hem eski ağda hem de yeni ağda işlem yapmasına izin veren çatallanmadır. Mevcut blok zinciri ağına yeni bir alternatif üretilir ve güncelleme yapmak, kullanıcıların tercihine bırakılır. Yumuşak çatallanma işlemi mevcut ağdaki bazı teknik özelliklerin değiştirilmesi amacıyla yapılır. Bu çatallanmanın başarılı olabilmesi için mevcut ağdaki madencilerin yeni güncellemeyi kabul etmesi ve bu güncellemeye geçmiş olması gerekir.

Kripto Para Mağdurları Ne Yapmalı

Sert Çatallanma Nedir

Geçmişte yapılan hard fork işlemlerinden ve son dönemlerde Luna gibi bazı para birimlerinde yapılması zorunlu görülen Hard fork işleminden sonra sert çatallanma nedir sorusu araştırılmaya başlanmıştır. Sert çatallanma, mevcut blok zincirinde daha önce geçersiz sayılan blokları ve işlemleri geçerli hale getirmek amacıyla yapılan işlemlerdir. Sert çatallanma işlemlerinde bunun tam tersi de gerçekleştirilebilir yani daha önce geçerli olan işlemler ve blokları etkisiz hale getirmek için de Hard Fork yapılır.

  • Sert çatallanma işleminin en belirgin özelliği, tüm kullanıcıların yazılımlarını en son sürüme yükseltmeleri gerektiğidir. Başka bir ifade ile sert çatallanma, kullanıcıları yeni sürüme güncellemeleri için zorlar.
  • Sert çatallanma kripto para topluluğu üyeleri tarafından veya mevcut işlevlerden memnun olmayan geliştiriciler tarafından başlatılabilir.
  • Bu işlem yeni bir proje, yeni kripto para veya yeni bir fon yaratma gibi amaçlar için de yapılabilir.
  • Bu çatallanma ile bir blok zincirinde yeni düğümler oluşturulur ve bu düğümler eski düğümleri kabul etmez. Yani yeni üretilen blok zinciri eski sürümünden kalıcı olarak ayrılmaktadır.
  • Hard Fork geliştiricilerin, yazılımların eski sürümlerinde olan açıkları gidermek, işlemleri tersine çevirmek veya yeni işlemler eklemek istemesi üzerine yapılır.
Sert Çatallanma Sonuçları

Sert Çatallanma Sonuçları

Sert çatallanma sonuçları, hangi amaçla yapıldığına göre değişir. Bu çatallanma sonucunda belirgin bir yeni ağ ortaya çıkar. Eski sürüm kullanılmaya devam etse de yeni sürüm çoğunluk tarafından kabul edildiği için eski sürümde kalan kullanıcılar da bir süre sonra yeni sürüme geçerler. Geçmişte yapılan sert çatallanma işleminin sonucunda eski sürümlerin ve kripto paraların tamamen ortadan kaldırıldığı da görülmüştür.

Sert çatallanma işlemiyle birlikte yeni bir kripto para birimi oluşabilir, blok zinciri ağı sürümü yükseltilir, yeni sürümde yeni projeler olabilir, yeni geliştirmeler yapılabilir ve mevcut güvenlik açıkları giderilebilir. Pek çok blok zinciri ağının sert çatallanma ile yeni bir kripto para birimi çıkardığı, güvenliklerini arttığı, işlem hızını arttırdığı ve işlem maliyetlerini azalttığı görülmektedir.

Sert Çatallanma İyi Mi

Sert çatallanma iyi mi sorusuna, geçmiş dönemde Ethereum için yapılan sert çatallanma ile örnek verelim. DAO adı verilen kripto para birimi ve blok zinciri ağı saldırıya uğradıktan sonra, yapılan bu korsan işlemlerin geri alınması amacıyla Etherum tarafından sert çatallanma yapılmıştır.

Ethereum ağında yapılacak olan sert çatallanma topluluğa oylanmış ve topluluk üyelerinin neredeyse tamamı bunu kabul etmiştir. Bu işlem ile saldırıda çalınan milyonlarca dolarlık işlemin geri alınması amaçlanmıştır. Yapılan sert çatallanma işleminden sonra Ethereum Classic ve ETH olmak üzere iki farklı para birimi piyasada yer almıştır. ETH yeni para birimi olarak DAO token sahiplerinin çalınan fonlarını geri almalarına yardımcı olmuştur.

Buradaki sert çatallanma işlemi mevcut ETH ağını tamamen değiştirmek için değil, DAO tokene bağlı olan fonların sahiplerine tekrar verilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu işlem ile 100 DAO’ya sahip olan kullanıcılar 1 ETH sahibi olmuştur ve daha sonra DAO token tüm borsalardan kaldırılmıştır.

Yukarda örnekten yola çıkarak sert çatallanma işleminin iyi olduğunu, tamamen kullanıcıların faydası için yapıldığını ve mevcut ağın gelişmesi ile hem değerinin hem de yatırımcı sayısının artacağını ve buna karşılık kullanıcıların daha fazla kazanç elde edebileceğini söyleyebiliriz.

Kripto Kapanış Saati

Kripto Para Nedir Nasıl Kazanılır

Kripto Para Al Sat Taktikleri

En iyi Kripto Para Eğitimi