Hematüri ne demek hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Ağrısız hematüri nedenleri, hematüri belirtileri ve hematüri tedavisi işte detaylar.

Hematüri ne demek, idrarda kan görülmesi anlamına gelen bir durumdur. İdrarda kan görülmesi birçok rahatsızlığın nedeni olabilir. Bu bağlamda hematüri ile karşı karşıya kalan kişilerin hızlı bir şekilde uzman yardımı alması gerekir.

Hematüri ortaya çıkma nedenleri genellikle idrar yolunda meydana gelen bir rahatsızlık olmaktadır. Bununla birlikte idrar yollarının enfeksiyon kapması en sık karşılaşılan nedendir. Yazımızın devamında ağrısız hematüri nedenleri, hematürinin ortaya çıktığına dair belirtiler ve tedavisine ilişkin merak edilenleri derledik.

Adet Olacakmış Gibi Ağrı Hamilelik Belirtisi Mi

Ağrısız Hematüri Nedenleri

Ağrısız hematüri nedenleri idrar yollarında ve böbreklerde meydana gelmiş olabilecek rahatsızlıkları göstermektedir. Hematürinin ağrısız bir şekilde ortaya çıkmasının nedenleri kesin olarak doktor muayenesi sonrasında saptanabilmektedir.

Hematüri ağrılı idrar boşaltımı ile görüldüğü gibi ağrısız olarak da görülebilir. Kan hücrelerinin idrar içerisine sızmasına izin verilen bir kaçak durumu söz konusudur. Hematüri’ye neden olabilecek bazı rahatsızlıklar aşağıdaki gibidir;

  • İdrar yolları enfeksiyonları,
  • Böbrek enfeksiyonları,
  • Mesane ya da böbrek taşı,
  • Prostatta büyüme,
  • Böbrek rahatsızlıkları,
  • Kanser,
  • Böbreklerde hasar oluşumu,
  • İlaç kullanımı,
  • Aşırı yorucu egzersiz yapılması,
  • Kalıtsal bozukluklar.
Hematüri Belirtileri

Hematüri Belirtileri

Hematüri her yaştan ve kadın ile erkek fark etmeksizin ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle genellikle yaşlılarda ortaya çıkan diğer rahatsızlıklar gibi sadece ilaç nedenli ortaya çıkmaz. Hematürinin en büyük belirtisi idrarda koyulaşma ve kan görülmesidir.

Hematüri rahatsızlığının kendini göstermek için ortaya çıkardığı başka belirtiler yoktur. Genellikle yoğun bir belirti göstermediğinden direkt olarak kanda idrar görülmesi ile fark edilir.

Hematüri durumunun belirli bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkması halinde hematüri ile birlikte meydana gelen diğer belirtiler hastalığın tespitinde önemlidir. 

Hematüri Tedavisi

Hematüri tedavisi temelde bir belirti olarak değerlendirilen hematürinin bağlı bulunduğu rahatsızlığın tedavisi ile mümkün olmaktadır. Hematüri tek başına çok ciddi bir belirti değildir.

Hematüri belirtisi idrar yolları enfeksiyonu tanısı ile tanımlanmış ise bu durumda idrar yollarındaki enfeksiyonun giderilmesi hematüriden de kurtulmak için yeterlidir.

Hematüri sonrasında idrar yollarının durumunun 3 aylık periyotlar ile kontrol edilmesi önerilmektedir. İdrar testi üzerinden enfeksiyonun genel durumu tespit edilebilmektedir.

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Testi Aç Karnına Mı Yapılır

Ayak Baş Parmak Ağrısı Nasıl Geçer

Comments are closed.