Hes Kodu Alma Sms İle Alma Nasıl Yapılır

Hes kodu alma SMS ile alma nasıl yapılır hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. E-Devlet olmadan HES kodu alma ve T.C. ile HES kodu alma işte detaylar.

Pandemi sebebiyle hayatımız birçok anlamda değişmiştir. Maske ile yaşadığımız bir döneme adım attık. Artık yaşantımızı Covid-19 sistemine göre şekillendirmiş olmaktayız. Sosyal hayatımızı etkileyen değişiklik yapılmıştır. Bunlardan bir tanesi ise Hes kodu olmaktadır. Hes kodu olmadan pek çok kuruluşa, avmlere giremezsiniz. Hes kod sayesinde temaslı olup olmadığınızı veya herhangi bir risk grubunda olup olmadığınızı kontrol amacıyla yapılmış bir uygulamadır. Hes kodunu birçok farklı yöntemlerle edinme şansınız vardır. Bunlardan bir tanesi ise sms ile Hes kodu alabilirsiniz. Peki nasıl mı?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için yatmaları gereken mesaj şu şekildedir;

 • Hes kodu almak için telefonunuzda SMS kısmına giriniz. Mesaj kısmında HES yazın bir boşluk bırakın ve kimlik numaranızı yazın. Bir boşluk daha bıraktıktan sonra kimliğinizin seri numarasının son 4 hanesini yazın ve en son hes kodunuzu kaç gün kullanmak istiyorsanız (en çok 45 gün kullanabilirsiniz) süreyi yazdıktan sonra 2023’e mesaj yollayınız.

Örnek olarak atacağınız sms şu şekilde olması gerekir. Alıcı olarak göndereceğiniz numara 2023 olması gerekir. Daha sonra mesajınız şu şekilde olmalıdır;

Koronavirüsün ciğerlere indiğini nasıl anlarız

 • HES T.CKİMLİKNUMARANIZ KİMLİKTEKİSERİNUMARASININ4HANESİ  45

Mavi kartlı veya Kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan vatandaşların atması gereken mesaj şu şekildedir;

 • Hes kodu almak için telefonunuzda SMS kısmına giriniz. Mesaj kısmında HES yazın bir boşluk bırakın ve kimlik numaranızı yazın. Bir boşluk daha bıraktıktan sonra doğum yılınızı yazın ve en son hes kodunuzu kaç gün kullanmak istiyorsanız (en çok 45 gün kullanabilirsiniz) süreyş yazdıktan sonra 2023’e mesaj yollayınız.

Örnek olarak atılacak sms şu şekildedir;

 • HES T.CKİMLİKNUMARANIZ DOĞUMYILI 45

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler için atılacak sms şu şekildedir;

 • Hes kodu almak için telefonunuzda SMS kısmına giriniz. Mesaj kısmında HES yazın bir boşluk bırakın ve kimlik numaranızı yazın. Bir boşluk daha bıraktıktan sonra Uyruk, Pasaport seri numarasını daha sonra doğum yılı ve soyadını yazarak 2023’e sms atması yeterlidir.

Örnek olarak atılacak sms şu şekildedir;

 • HES KİMLİKNUMARASI UYRUK PASAPORTSERİNUMARASI DOĞUMYILI SOYAD

E-Devlet Olmadan Hes Kodu Alma

Pandemi sebebiyle hayatımıza giren birçok yenilik olmuştur. Bu yeniliklerden bir tanesi ise hes kodu uygulamasıdır. Hes kodunu olmadan birçok kuruma, kafeye, avmlere, hastanelere, otobüs veya uçak firmalarına giriş yapamazsınız. Hes kodunuzu birçok yolla öğrenme şansınız vardır. Bu yollardan birisi ise e-devlet sistemidir. E-devlet ile hes kodunuzu öğrenme şansınız vardır. Nasıl mı? Hadi bakalım.

T.C. İle Hes Kodu Alma

Hes kodu artık hayatımızın bir parçasıdır. Hes kodu olmadan kurum ve kuruluşların çoğuna giriş yapamazsınız. Bu yüzden Hes kodu almanız gerekmektedir. Hes kodu almak için 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler şu şekildedir;

 • Sms ile hes kodu alabilirsiniz. Sms ile hes kodu almak için kimliğinizin yanınızda olması gerekir.
 • E-devlet üzerinden hes kodu alabilirsiniz. E-devlet sistemine girmek için kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi biliyor olmanız gerekir.
 • Hayat eve sığar uygulaması üzerinden hes kodu alabilirsiniz. Bu işlem içinde kimlik numaranız ve telefonunuzun yanınızda olması gerekir.

Hes kodu alma işlemi 3 adımla gerçekleşir. Bu 3 adımda da gerekli olan T.C kimlik numaranızdır. Kimlik numaranız ile hes kodunuzu kolayca alabilirsiniz.

Hayat eve sığar
Hayat eve sığar

Hayat Eve Sığar (Hes Kodu Alma)

Hes kodu almak için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden birisi ise hayat eve sığar uygulamasıdır. Bu uygulamayı telefonunuza yükleyerek kolayca hes kodunuzu alabilirsiniz. Tüm telefonlara hayat eve sığar uygulamasını indirebilirsiniz.

 • Uygulamayı indirdikten sonra uygulamaya giriş yapınız.
 • Uygulamayı açtıktan sonra “Hes Kodlarım” yazan seçeneğine tıklayınız.
 • Alt kısımda bulunan “Yeni Kod Ekle” butonuna tıklayınız.
 • Hes kodunuzu hangi tarihe kadar kullanmak istiyorsanız tarih seç seçeneğine veya süresiz olan seçeneği seçmeniz yeterli olacaktır.
 • Tarih seçtikten sonra devam seçeneğine tıklayınız.
 • Hes kodunuz ekranda gözükecektir. Hes kodunuzu telefonunuza kopyalayabilirsiniz. Ekran görüntüsü alabilirsiniz. Ya da uygulamaya giriş yaptığınız hes kodlarım seçeneğinden bulabilirsiniz.

Süresiz Hes Kodu Alma

Hes kodunuzu kolayca alma imkanınız vardır. Hes kodlarının belirli bir süresi vardır. Eğer isterseniz süresiz hes kodu da alabilirsiniz. Nasıl dediğinizi duyar gibiyim. Gelin bakalım.

Hes kodunuzu almak için birçok yöntem bulunur. Sms ile hes kodu alırsanız alabileceğiniz en uzun süre 45 gündür. Hayat eve sığar uygulaması üzerinden süresiz hes kodu alabilirsiniz. Hayat eve sığar uygulamasını telefonunuza indirin. Ve şu adımları gerçekleştirin.

 • Uygulamayı açtıktan sonra “Hes Kodlarım” yazan seçeneğine tıklayınız.
 • Alt kısımda bulunan “Yeni Kod Ekle” butonuna tıklayınız.
 • Hes kodunuzu hangi tarihe kadar kullanmak istediğinizi sorar. Bu kısımda süresiz yazan seçeneğe tıklayınız.  İşlemleri gerçekleştirdikten sonra karşınıza gelen hes kodunu süresiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Apple’dan Koronavirüs Hamlesi!

Koronavirüs’ün İki Yeni Belirtisi Ortaya Çıktı!

Genel Sağlık Sigortası Nasıl İptal Edilir

Sağlık Ocakları Çalışma Saatleri

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr