Hiç Sigortası Olmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur – Hiç Çalışmamış Ev Hanımlarına Müjde

Hiç sigortası olmayan ev hanımları nasıl emekli olur sorusunun yanıtını merak ediyor olabilirsiniz. Emekli olma şartları ve başvuru ekranını sizler için yazımızda ele aldık.

Günümüz şartlarında emekli maaşı oldukça büyük önem taşıyor. Prim ödemesi yapan ve belirli yaşına kadar çalışan kişiler emekli maaşı almaya hak kazanıyor. Ancak son zamanlarda hiç çalışmayan kadınlarında emekli olmasına fırsat tanındı. Eğer 25 yıllık evliyseniz 50 yaşınızı doldurduysanız prim ödemeden emekli olabilirsiniz. Kadınların alabileceği emekli maaş için bu yöntem dışında üç farklı yöntem daha bulunuyor. Bu yöntemlere göre emekli olmak için şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlar genel olarak şu şekildedir;

  • Prim günü ve pirim ödemesinin tam olması,
  • Belirli yaşa sahip olması gerekir.

Ev Hanımları Nasıl Emekli Oluyor

Hiç sigortası olmayan ev hanımları nasıl emekli olur - hiç çalışmamış ev hanımlarına müjde

Ev hanımları SGK tarafından çalışan olarak kabul edilmediği için sigorta primi ödemesi gerçekleştirilmiyor. Prim ödemesi olmadan da emekli olamıyorsanız. Ancak yeni düzenlemeye göre devlet ev kadınlarına üç yöntem sayesinde emekli olma şansı tanıdı. Peki bu yöntemler nelerdir?

İsteğe Bağlı;

Ev hanımlarının emekli olması için ilk önce isteğe bağlı sigorta ödemesinin gerçekleşmesi lazım. En yakın SGK müdürlüğüne giderek başvuru yapabilir ve sigorta prim ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Sigorta ödemesi minimum asgari ücretin %32’si kadar olmalıdır. Yani asgari ücret 8.500 ise başvurudan sonra her ay 2720 TL ödeme yapmanız halinde emekli olabilirsiniz.

Vergisiz Esnaf;

Evde kendiniz yaptığınız ürünleri satışa sunarak para kazanıyorsanız emekli olma hakkınız vardır. Ancak bunun için işçi çalıştırmadan, iş yeri açmadan üretim ve satış yapmanız gerekir. Eğer böyle bir üretim ve satış içerisindeyseniz Esnaf Muafiyet Belgesi alarak vergisiz bir şekilde hem işinizi gerçekleştirebilir hem de emekli olmanıza olanak sağlayabilirsiniz. Tabi ki bu yöntemde de prim ödemesinin yapılması gerekir.

Doğum Borçlanması;

Doğumdan önce sigortalı bir işe sahipseniz ve bu durum çalışmanıza engel olduysa devlet emekli olmanıza olanak sağlıyor. Her çocuk için devlet 720 gün süre boyunca SGK prim ödemesi yapar. Böylece prim borcu ödendikçe çalışmadan emekli olabilirsiniz.

Hiç Çalışmamış Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

Hiç sigortası olmayan ev hanımları nasıl emekli olur - hiç çalışmamış ev hanımlarına müjde

Hiç çalışmayan ev hanımlarının haliyle sigorta prim ödemesi yatırılmaz. Durum böyle olunca emekli maaşından yararlanamazsınız. Ancak devlet ev hanımları için az sigorta primi ödeyerek emekli olabileceklerini açıkladı. Devlet sigorta ödemelerinin bir kısmını karşılayacağınız bir kısmını da ev hanımlarının karşılaması durumda emekli olabileceklerini dile getirdi.

Sigorta prim ödemesi olmadan 25 yıllık evli olan ve 50 yaşına gelmiş kişiler SGK kurumlarına giderek başvuru yapabilirler. Prim ödemesi olmadan kolayca emekli maaşı alabilirler. Ancak bunun için hiç çalışmamış olmaları aranan özellikler arasındadır. Konu hakkında düşüncelerinizi, yorumlarınızı ve fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayınız.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥