Holi festivali Hindistan da yapılan bir kutlamadı olarak bilinir sitemizde holi festivaline dair her şey bulunmaktadır.

Holi festivali her yıl bahar şenliklerinin Hint versiyonu olarak gerçekleştirilen bir kutlamadır. Bahar geldiğinde iyiliğin kötülüğe galip gelmesi, güzelliklerin öne çıkması gibi amaçlar ile kutlandığı biliniyor.

Herkesin Holi festivali hakkında meraklı olmasının en büyük nedeni ise büyük bir eğlence ve rengarenk bir kutlama gerçekleştiriliyor olmasıdır. Holi festivali hakkında merak ettikleriniz ve detaylar burada.

Holi Festivali Nedir?

Holi festivali Hinduizm inancı kapsamında gerçekleştirilen bir çeşit renk festivali olarak bilinir. Öyle ki bu kutlama çok sevildiğinden artık sadece dini bir inanç bazında değil uluslararası bir eğlence olarak kutlanmaktadır.

Holi festivalini kutlamak için mutlaka Hintli ya da Hindi olmanız gerekmez. İnancınız ne olursa olsun bu festivalde eğlencenin dibini görebilirsiniz. Elbette festivalde dini öğeleri fazlasıyla göreceksiniz. En nihayetinde dini mahiyetli bir kutlama olarak yapılıyor.

Holi Festivali Ne Zaman Yapılır?

Holi festivali Holika Dahan gününde ve sonraki günde kutlanmaktadır. Bahar aylarına tekabül eden bu gün ve ertesi gün yapılan kutlama uzatılmaz. 2 günlük kısa bir kutlama olduğundan festival süresi de 2 gün ile sınırlandırılıyor.

Holika Dahan kısaca adı ile Holi festivali baharda ilk dolunayla birlikte başlar. Festivalde yapılan dini ritüeller bilmeyenler tarafından eğlenceli bulunabilir.

Holi Festivali Nasıl Kutlanır?

Holi festivalinin kutlanması için etkinlikler düzenlenir. Hindistan’da en büyük Holi festivali etkinliğinde her yıl gulal olarak bilinen renkli boya tozlarının dağıtılması ile etkinlik gerçekleştirilir.

Festival boyunca Hindi inancına sahip kimseler ateş yakarak büyük ateşlerin başında dua ederler. Duanın ana konusu ise o yıl iyi ruhların kötü ruhları yenmesi ve onları alt etmesidir.

Holi Festivalinin Anlamı Nedir?

Holi festivalinin anlamı itibariyle oldukça dini bir yönü vardır. Holi kısaltma olarak kullanılır. Tam adı ile Holika Hindi inancında Kral Hrianyakashipu’nun kızıdır ve fazlasıyla şeytanidir. Holika’nın yakılarak ondan kurtulmayı kutladıkları için adı Holi festivalidir.

Kötü ruhların iyi ruhlar tarafından alt edilmesinin bu tarihte ve bu şekilde kutlanması da tam da bu inanç yüzündendir. Festivale adını veren Holi aslında yakılarak yok edilen bir şeytani varlıktır. İnanca göre yapılan birçok ritüel iki günlük festival içinde gerçekleştirilir.

Holi festivali kışın ve zorlukların bitişi ile bahar ve güzelliklerin gelişinin kutlanmasıdır aynı zamanda. Festivalin ikinci ve son gününde Holika’nın temsili bir heykeli meydan ateşinde yakılarak tekrar yok edilir. Bu yok ediliş yıl boyunca kötü ruhların alt edilmesi için gerçekleştirilir.

SSS

Holi festivali ne kadar sürüyor?

Holi festivali 2 gün kadar sürmektedir. Festivalin süresi bahar ayının ilk dolunayında başlar.

Holi festivalinde ne giyilir?

Holi festivalinde istediğiniz her kıyafeti giyebilirsiniz. Ancak kıyafetlerinizin toz boyalar ile rengarenk olacağını göz önünde bulundurmanız önerilir.

Rusya Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız Gerçekler