HPV En Kolay 4 Adımla Nasıl Anlaşılır – HPV Olan Kişilerin Yorumları

HPV en kolay nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı araştırılıyor. HPV anlamanız için ortaya çıkan tüm belirtileri ve olan kişilerin yorumlarını bir araya getirdik.

Ülkemizde hem kadınlarda hem de erkeklerde HPV virüsü görülebilir. Siğil şeklinde kitlelerin oluşmasına neden olan bu virüs vücuda yerleşerek sürekli tekrar eden enfeksiyona neden olur. Tenden tene temas halinde bazen de ortak alanların kullanılmasından dolayı bulaşma özelliğine sahiptir. Özellikle bu konu için sevgiliyken cinsellikte partnerlerin dikkat etmesi gerekir. Bazen HPV virüsü olan kişilerde belirti hiç olmaz. Ancak genellikle genital bölgede ele gelecek kadar büyük kabarcıklar meydana gelir. Bu kitleler çok fazla ağrı oluşturmaz ancak HPV virüs kaptığınızın en büyük habercisidir. Kadın ve erkeklerde HPV belirtileri şu şekildedir;

  • Genital bölgede siğil oluşması,
  • Ağız, boyun, kasık bölgesinde siğil oluşması,
  • İrili ufaklı bir kaç boyuttan siğillerin zamanla büyüyerek karnabahar büyüklüğüne ulaşması,
  • Sert, ağrısız ve kokusuz siğillerin vücutta oluşması HPV virüs bulaştığının göstergesidir.
HPV Kendini Nasıl Belli EderGenital bölgesindeki ağrısız siğiller
HPV Hangi Testte Belli OlurRahim ağzından alınan örnekle anlaşılır
HPV Testte Çıkar Mı Kan testinde değil, DNA testinde çıkar.
Tek Eşli Kadınlarda HPV Olur MuEvet
Kesin Tedavisi Var Mı Hayır

HPV Olanların Yorumları

Hpv en kolay 4 adımla nasıl anlaşılır - hpv olan kişilerin yorumları

HPV olan kişilerin yorumları birçok kişi tarafından araştırılıyor. Cinsel yolla bulaşan ve genital bölgeleri etkileyen bu virüs birçok kişinin korkulu rüyası. Aldatan kadın ya da erkekte, cinsel birliktelik hayatı aktif olan birçok kişide görülür. Daha önce HPV virüs olan kişilerin yorumları ve bu konu hakkında düşünceleri şu şekildedir;

  • Vajinamda kaşıntı olduğu için mantar diyerek çok fazla üstüne düşmedim. Kaşıntı artınca doktora gitmemle HPV olduğumu öğrendim.
  • Vajinanın iç dudaklarında lezyon oluştuğu için hemen doktora gittim. HPV testi verdiğim zaman sonuçlar negatif çıktı. Vestibular Papillomatis teşhisi konuldu.
  • Sezaryen doğum sonrası doktor smear ve hpv testi yaptı. Test negatif olacağı için üstüne gitmedim. 6 ay sonra vajina üstünde mercimek büyüklüğünde siğiller oluşmaya başladı.

HPV Nasıl Bulaşır

HPV virüsü genellikle aktif cinsel birliktelik yaşayan kişilerde görülür. Cinsiyet fark etmeksizin HPV bulaştırma riskleri olukça yüksek. Ayrıca HPV virüs bulunan kişilerde yıllarda belirtiler meydana gelmez. Kuluçka süresinden sonra belirtiler ortaya çıkar. Bazı HPV virüs türlerinde 2 aydan sonra bazılarında ise 6 yıldan sonra belirtiler ortaya çıkar. Peki HPV nasıl bulaşır?

HPV virüs genellikle cinsel yolla bulaşır. Ancak bazı zamanlarda ten tene temasın gerçekleşmesiyle de virüs bulaşabilir. Virüs yerleşmiş bölgelerin birbirleriyle temas etmesi sonucu kolay bir şekilde bulaşır. Özellikle bulaşma riski fazla olan partnerinizin vücut sıvısı ağız, kasık, genital ya da karın bölgesi sayesinde size aktarılabilir. Bu durumda ise HPV virüs size aktarılmış olur.

HPV virüs hakkında yorumlarınızı, fikirlerinizi ve görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥