Müslümanlar için en önemli kitap Kuran’dır. Kuran Müslümanlara yol göstermek için indirilmiştir. Kuran’ı Kerimin içerisinde birçok sure vardır. Bu surelerden birisi ise Hucurattır. Hucurat suresi en çok okunan surelerden biridir. Hucurat suresi hastalık çeken kişiler için okunduğu ve bu kişinin şifa bulacağına inanılmaktadır.

Bir hadiste Hucurat suresinin önemi şu şekilde anlatılmıştır “Allah’a ibadet edenlerin sevabı kadar sevap verilmesi için Hucurat suresini okuyunuz” buyurulmuştur. Hucurat suresini okumak isteyen kişiler birçok konuyu merak etmektedir. Sizler için Hucurat suresi hakkında tüm detayları ele aldık.

Hucurat Suresi Kaç Yaprak

Çaresiz hissettiğiniz zaman her zaman yanınızda olan Rabbinizi unutmayın. Çaresiz hisseden, hasta olan şifa bekleyen kişilerin okuyacağı oldukça faziletli surelerden birisi Hucurat Suresidir. Hucurat Suresinin fazileti saymakla bitmez. Hucurat suresini okumak isteyen kişiler kaç sayfa olduğunu merak etmektedir.

  • Hucurat suresi toplam da 3 sayfadan oluşmaktadır. Bazı kitaplarda 2.5 sayfada olabilmektedir. Genel itibariyle 3 sayfadan oluşur.

Hucurat Suresi Nasıl Başlıyor

Hucurat suresi, Peygamber Efendimize gösterilen kaba tavır konu edinmiştir. Hucurat suresinde Peygamber Efendimizden, İslam’dan ve güzel ahlaktan bahsetmektedir. Hucurat suresi okuyan kişiler birçok faziletle karşılaşır. Hucurat suresinin nasıl başladığını merak ediyorsanız sizler için ilk iki ayetini derledik.

  • Ya eyyühellezine amenu la tükaddimu beyne yedeyillahi ve rasulihı vettekullah innellahe semıun alım (Ey iman edenler, seslerinizi Peygamber’in sesinin üstünde yükseltmeyin. Birbirinize bağırdığınız gibi yüksek sesle bağırmayın, siz farkında olmadan yapmış olduğunuz sevaplar boşa gider)
  • Ya eyyühellezıne amenu la terfeu asvateküm fevka savtin nebiyyi ve la techeru lehu bil kavli ke cehri ba’dıküm li ba’dın en tahbeta a’malüküm ve entüm la teş’urun (Allah’ın elçisinin huzurunda seslerini kısanlar, gönüllerini Allah’a karşı gelmekten sınadığı kimselerdir. Onlar için bağışlanma ve büyük bir ödül vardır)

Hucurat Suresi Kaçıncı Cüzde

hucurat suresi kaç sayfa

Bedensel bir rahatsızlığı olan, yüreği sıkışan ve kendini çaresiz hisseden herkes Hucurat suresini okumalıdır. Rabbim hastalıklarınıza şifa, dertlerinize derman olacaktır. Hucurat suresinin kaçıncı cüzde olduğunu sizler için yazımızda ele aldık.

  • Hucurat suresi Kuran’ı Kerimde 49. sure olarak geçmektedir. Kuran’ın 26. cüzde yer almaktadır.

Hucurat Suresi Kaç Ayet

Kuran’ı Kerim Müslümanlar için yol göstericidir. Hucurat suresi Kuran’ı Kerimde yer alan oldukça faziletli bir suredir. Peygamber Efendimizin güzel ahlakını ve İslamiyet’ten bahseden Hucurat suresi Kuran’ı Kerimde 516. Sayfada yer almaktadır. 18 ayetten oluşan Hucurat suresinde bazı kişilerin Medine’ye gelerek Peygamber Efendimize gösterdikleri kaba tavrı anlatılmaktadır.


Daha fazla ilgili içerik;


Hucurat suresi kaç sayfa ne için okunur?

Hucurat suresi, Kur’an-ı Kerim’in 49. suresidir. 18 ayetten oluşur. Sure, Medine’de inmiştir. Surenin adı, surenin 4. ayetinde geçen “Hucurat” kelimesinden gelir. Bu kelime, “oda” anlamına gelir. Sure, Hz. Peygamber’in (s.a.v.) evinin saygınlığını korumak, müminlerin birbirlerine karşı nezaketli ve saygılı davranmaları gerektiğini hatırlatmak gibi konuları ele alır.

Hucurat suresi, 516. sayfada yer alır.

Hucurat suresinin okunmasının faydaları arasında şunlar sayılabilir:

  • Kişinin Allah’a olan yakınlığını artırır.
  • Kişinin ahlakını güzelleştirir.
  • Kişinin kalbine huzur ve mutluluk verir.
  • Kişinin kötülüklerden korunmasına yardımcı olur.

Hucurat suresi kaç ayetten oluşur?

Hucurat suresi, 18 ayetten oluşur. Sure, Medine’de inmiştir. Surenin adı, surenin 4. ayetinde geçen “Hucurat” kelimesinden gelir. Bu kelime, “oda” anlamına gelir. Sure, Hz. Peygamber’in (s.a.v.) evinin saygınlığını korumak, müminlerin birbirlerine karşı nezaketli ve saygılı davranmaları gerektiğini hatırlatmak gibi konuları ele alır.

Hucurat suresi, Kur’an-ı Kerim’in 49. suresidir ve 516. sayfada yer alır.

Hucurat süresi abdestsiz okunur mu?

Evet, Hucurat suresi abdestsiz okunabilir. Kur’an-ı Kerim’i abdestsiz okumanın caiz olduğu konusunda İslam alimleri arasında görüş birliği vardır. Ancak, abdestli okumanın daha faziletli olduğu kabul edilir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fetvasına göre, Kur’an-ı Kerim’i abdestsiz okumak caizdir. Ancak, abdestli okumak daha faziletlidir.

Hucurat suresini abdestsiz okumanın bir sakıncası yoktur. Ancak, abdestli okumak daha güzel ve daha saygılı bir davranıştır.