İbu Fort Ne İşe Yarar? (Etki, Yan Etki ve Fiyatı)

Nöbetçi eczane ve İbu Fort ne işe yarar ne için kullanılır yaş sınırı kaç, romatizma kaynaklı ağrılar, kas ve iskelet sisteminde meydana gelen ağrılar, adet sancıları ve yüksek ateşin düşürülmesi amacı ile kullanılan bir ilaçtır. Antibiyotik değildir. İçeriğinde ibuprofen bulunan bir süspansiyondur. İbu-fort kullanımı öncesinde uzman doktor tarafından reçetelendirilmesi gerekir. Eczanelerden reçeteli olarak alınabilir.

İbu-fort kullanımı itibari ile aç karın ile tüketilmesi önerilir. Ancak mide rahatsızlığı ya da hassasiyeti bulunan kişiler için yan etkileri en aza indirmek için yemek sonrasında tüketilmesi de önerilmektedir. Hastanın durumuna bağlı olarak aç ya da tok karın ile tüketilebilir. Her iki seçenek için de çok aç ya da çok tok karın ile tüketilmemesi tavsiye edilir.

İbu-fort yetişkinlerde günlük olarak 6 saatte bir doz olarak alınması tavsiye edilmektedir. Hastanın genel durumuna bağlı olarak doktor tarafından kullanım sıklığı belirlenen bir ilaçtır. 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanıma uygun olmayan bir ilaçtır.   Kullanımının unutulması halinde çift doz alınmamalıdır.

İbu-Fort Şurup Fiyatı

İbu-fort şurup fiyatı, güncel olarak 75 TL’dir. Reçetelendirilmesi halinde SGK desteği ile satılan ilaçlar arasında yer almaktadır. İbu-fort şurubun 200 mg/ 5ml nitelikli 100 ml şurup seçeneği için güncel fiyat 75 TL olarak satışa sunulmaktadır.

İbu-fort şurup nitelikli ilaca eczanelerden reçetesiz olarak satın almak mümkündür. Ancak kullanımı itibari ile mutlaka uzman doktor reçetesi ile kullanılması tavsiye edilmektedir.

İBU-FORT Yan Etkileri ve İbu-Fort Kullanan Anneler

İbu-fort yan etkileri ve İbu-fort kullanan anneler tarafından yapılan geri dönüşlere göre en yaygın olan yan etkileri yorgunluk hali ve baş ağrısıdır. Bu iki belirtinin yanı sıra aşağıda maddelendirilmiş olan diğer belirtiler de İbu-fort kullanımı sonrasında yaygın olarak ortaya çıkan yan etkiler arasında yer almaktadır.

 • Sürekli yorgunluk hali,
 • Uykusuzluk hali,
 • Görmede bulanıklık,
 • Baş ağrısı ve başta dönme hissi,
 • Sindirim bozukluğu,
 • İshal,
 • Mide ve bağırsaklarda oluşan fazla gaz,
 • Mide ve bağırsaklarda kanama,
 • Koyu renkli ve kötü kokulu dışkı,
 • Deride dökülme,
 • Yoğun kusma,
 • Bulantı ve karın ağrısı.

Yukarıda bahsi geçen yan etkiler yoğun bir şekilde ortaya çıkması halinde acil bir şekilde tıbbi müdahale gerekli olacaktır. Bu bağlamda hızlı bir şekilde hastane ve uzman doktorlara başvurmanız önerilmektedir.

İbu-Fort Şurup Açıldıktan Sonra Ne Kadar Kullanılır

İbu-fort şurup açıldıktan sonra son kullanma tarihine kadar kullanılabilir. Ancak ilacın doğru şartlarda saklanması gerekir. İbu-fort şurup açıldıktan sonra 25 derecenin altındaki sıcaklıkta kuru ve serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanması gereklidir.

İbu-fort benzeri şurup nitelikli ilaçların açıldıktan sonra önerilen dozlarda tüketimi ile birlikte kısa sürede bittiği bilinmektedir. İlaçların tamamen bitmemesi halinde son kullanma tarihine ve saklama koşullarına dikkat etmek şarttır.

İbu-Fort Antibiyotik Mi

İbu fort ne i̇şe yarar

Hayır. İbu-fort antibiyotik değildir. Ateş düşürücü ve ağrı kesici nitelikli bir süspansiyondur. Kullanmadan önce mutlaka doktor reçetesi ile alınması gerektiği de unutulmamalıdır. Bir antibiyotik olarak değil de ateş düşürücü olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Korona virüs ile mücadele kapsamında hastalara verilen ilaçlardan biri olması nedeni ile de araştırılmaktadır. Antibiyotik nitelikli olarak değil ateş düşürücü süspansiyon nitelikli olarak 1950’li yıllardan bu yana kullanılan bir ilaçtır.


Daha fazla ilgili içerik;

IBU FORT nedir?

IBU FORT, ibuprofen etken maddesini içeren bir ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçtır.

IBU FORT çocuklarda ne için kullanılır?

Ağrı (baş ağrısı, diş ağrısı, kas ağrısı, ateşli nezle ve grip ağrıları, soğuk algınlığı ağrıları, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, diş çıkarma ağrısı, ateş, enjeksiyon veya cerrahi sonrası ağrı)
Ateş

IBU FORT ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

IBU FORT, ağrı ve ateşi azaltan bir ilaçtır. Etkisini, vücutta ağrı ve ateşe neden olan maddelerin üretimini azaltarak gösterir.

IBU FORT açıldıktan sonra ne kadar kullanılır?

IBU FORT, açıldıktan sonra 28 gün içinde kullanılmalıdır.

Ecz. Yeşim Karabulut

2001 İstanbul Eczacılık Fakültesi Mezunu. Uzmanlık alanı tedavi ilaçları ve ağrı, bulantı, öksürük ilacı kullanımı hakkında bilgi verir. Meslek ve İstanbul aşığıdır. yesim.karabulut@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥