Instagram Dolandırıcılığı Şikayet Hattı (3 Farklı Hat)

Instagram dolandırıcılığı, Instagram platformunu kullanarak insanları dolandırmak için kullanılan bir dizi yöntemdir. Bu dolandırıcılıklar, genellikle sahte ürünler veya hizmetler satarak, para veya kişisel bilgi toplayarak veya insanların hesaplarını ele geçirerek gerçekleştirilir.

Siber Suçlarla Mücadele0 212 395 10 00
Tüketici Şikayet Hattı175
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu0 212 336 21 00

Dolandırıcıların, Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal medyadan açtıkları sahte hesaplarla ya da sosyal medya kullanıcılarının hesaplarını çalarak çeşitli yöntemlerle dolandırmaya çalışmaktadır. Sosyal medyalarda bunun gibi bir sürü dolandırıcılık senaryoları dönmektedir.

  • Dolandırıcı ile karşı karşıya kaldıysanız mağdursanız, hemen en yakın Emniyet birimine ya da Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmalısınız.
  • Instagram hesaplarından alışveriş üzerinde de dolandırıcılık yapılmaktadır. Öncelikle lütfen bilmediğiniz sitelerden hesaplardan alışveriş yapmamalısınız.

Sosyal Medya Dolandırıcılığı Cezası

Instagram dolandırıcılığı

Günümüzde sosyal medya dolandırıcılığı git gide artmaktadır. Sizler de bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız, tanımadığınız kullanıcılardan gelen linkleri tıklamayınız. Bilmediğiniz sitelerden alışveriş yapmayınız. Kişisel bilgilerinizi tanımadığınız hiç kimse ile paylaşmayınız. Sosyal medya dolandırıcılarının tuzağına düştüyseniz en yakın emniyet birimine ya da Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmalısınız. Teknoloji kullanılarak yapılan dolandırıcılık nitelikli dolandırıcılığa girmektedir.

  • Nitelikli dolandırıcılığın cezası TCK’nın 157. Ve 158. Maddesinde düzenlenmiştir ve internet dolandırıcılığı suçunun cezası da 4 yıl ile 10 yıl arası hapistir.

Instagram Dolandırıcılığı Tüketici Hakları

Instagram hesabından faturasız, fişsiz tam anlamıyla güvene dayalı olarak alışveriş yapacaksanız bazı durumlara dikkat etmelisiniz. Alışveriş yaptığınız sayfa iyi ya da kötü yorumlara mutlaka açık olmalıdır. Sipariş veren müşteri fotoğrafları sayfada yayınlanmış olmalıdır. Takipçilerini kontrol etmelisiniz. Eğer mümkünse ürün videosunu mutlaka isteyin. Bilmediğiniz bir hesaptan alışveriş yapıyorsanız kapıda ödeme seçeneği olan butikler tercih edin.

  • Ürününüz geldiği zaman getiren kargo görevlisinin yanında açın. Ürünü geri gönderme hakkına sahipsiniz. Eğer tüketici cayma hakkını kullanmak istiyor. Fakat satıcı bu hakkını kullanmasını kabul etmiyorsa alınmış olan ürünün bedeli 3.000 TL ve altındaysa Tüketici Hakem Heyetine bu bedelin üstünde ise Tüketici Mahkemesine başvurabilecektir. Ayrıca suç yerine bağlı olarak savcılığa giderek dilekçe verebilirsiniz.

Instagram Dolandırıcılığı Mesajları

Günümüzde dolandırıcılığın nerden geleceği hiç belli olmuyor. Yazımızda da paylaştığımız gibi birçok dolandırıcılık senaryoları vardır. Bunlardan biride şüphesiz ki Instagram hesabınıza gelen özel mesajlardandır. Instagram platformundaki kullanıcılar, özel mesaj vasıtası ile gelen mesajın içeriğinde ki ya da bedava olduğu bilgilendirilerek ilgi çeken özellikle de linklerine tıklanarak ek dosyaların ya da bağlantıların götürdüğü adreslerle zararlı yazılımların telefonunuza yüklenmesine ve dolayısıyla da bu zararlı içeriklerle kullanıcının kişisel bilgilerinin ve şifrelerinin çalmasına neden olur.

Ayrıca Instagram da resmi hesap izlenimi veren dolandırıcılar virüslü linklerle Instagram kullanıcısını sahte sitelere yönlendirip hesaplarındaki paraları oltalama yani Phishing yöntemi ile kendi hesaplarına aktarıyorlar. Aslında pek çok dolandırıcılık bu yöntemle oluyor.

Kullanıcıları siteler deki yanlış bağlantılara tıklatıp gerçekten bankaya girdiklerini zannettirip istenilen bilgileri giren kullanıcıların bilgileri ile dolandırıcılık faaliyetleri yapılıyor. Hasta bebek, kızım kayıp, kalp nakli olacak çocuğa acil para lazım, lösemi hastası gibi birçok paylaşımlarla insanların vicdanına dokunarak da hırsızlık olayları da gerçekleşiyor.

Instagram Dolandırıcılığı Telefon Numarası

Son zamanlarda Instagram üzerinden çok fazla dolandırıcılık meydana gelmektedir. Kullanıcıların hesapları çalınıyor. Çalınır çalınmaz da telefon numarası ve e-posta adresleri değiştiriliyor. Bu durumda da hesabınıza ulaşmak çok zor oluyor. Çalan kişilerle irtibata geçildiğinde de para karşılığında hesabınızı geri vereceklerini söylüyorlar.

Yine bu durum karşısında da savcılığa suç duyurusunda bulunmalısınız. Instagram’ın bir çağrı merkezi numarası maalesef bulunmamaktadır. Direk olarak iletişime geçebileceğiniz bir e-mail adresi de bulunmamaktadır. Instagram uygulaması üzerinden şikayet et seçeneğini kullanarak ihbar oluşturabilirsiniz.

Instagram Dolandırıcılığı Cezası

Instagram dolandırıcılığı da günümüzde karşılaştığımız olaylardan biridir. Instagram uygulaması üzerinden alışveriş yaptığınız sitelerde bu durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumla karşı karşıya kaldığınız zaman hemen adliyeye veya karakola giderek şikayet dilekçesini doldurmanız gerekir.   

  • Instagram dolandırıcılığı nitelikli dolandırıcılığa girmektedir. Teknoloji kullanılarak yapılan her dolandırıcılık nitelikli dolandırıcılıktır. Nitelikli dolandırıcılığa giren her türlü suç da cezası artış göstermektedir. Nitelikli dolandırıcılık suçunun da cezası yukarıdaki yazımızda da belirttiğimiz gibi TCK’nın 157. Ve 158. Maddesine göre 3 ile 10 arası veya 5000 güne kadar adli para cezasına çarptırılmaktır.

Daha fazla ilgili içerik;

Instagramdan Dolandırılınca Nereye Şikayet Edilir?

Instagram üzerinden dolandırıldığınızda, öncelikle dolandırıcıyla iletişime geçip paranızı geri almayı deneyebilirsiniz.
Polis
Tüketici Hakem Heyeti
Ticaret Bakanlığı

Instagram üzerinden alışverişte dolandırıldım ne yapmalıyım?

Instagram üzerinden alışverişte dolandırıldıysanız, yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz. Ayrıca, aşağıdaki önlemleri alarak kendinizi dolandırıcılıktan koruyabilirsiniz:
Siparişinizi aldıktan sonra, ürünü kontrol edin ve herhangi bir sorun varsa hemen satıcıyla iletişime geçin.

Instagram satışları nereye şikayet edilir?

Instagram üzerinden yapılan satışlarda dolandırıcılık, haksız rekabet, fikri mülkiyet ihlali gibi çeşitli sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunları çözmek için yukarıdaki kurumlara şikayette bulunabilirsiniz:

Dolandırıldım paramı nasıl geri alabilirim?

Dolandırıcıyla iletişime geçin ve paranızı geri almayı deneyin.
Dolandırıcının profilini ve iletişim bilgilerini toplayın.
Dolandırıcılık suçunu polise ihbar edin.
Tüketici Hakem Heyeti’ne veya Ticaret Bakanlığı’na başvurun.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥