Instagram Öne Çıkanlar Nasıl Yapılır – Öne Çıkanlara Galeriden Ekleme

Instagram öne çıkanlar nasıl yapılır sorusunun yanıtıyla karşınızdayız. Öne çıkanlar hakkında bilmediğiniz ve merak ettiğiniz tüm konular…

Dünyanın en popüler uygulaması olan Instagram’da öne çıkanlar özelliğini kullanmaya başlayın. Öne çıkanlar sayesinde hikaye arşivinizde bulunan en önemli anıları profilinizde gösterebilirsiniz. Öne çıkanlar kapağı ekleyerek profilinizi daha özgün hale getirebilirsiniz. Instagram uygulamasında birçok kişinin kullandığı öne çıkanlar özelliğini kullanmak için alttaki adımları takip etmeniz gerekir.

 • Instagram uygulamasını açtıktan sonra profil kısmına gelin.
 • Profil kısmına geldikten sonra sağ üst kısımdaki üç yatay çizgiye tıklayın.
 • Karşınıza gelen ekrandan Hikaye arşivine gelin.
 • Sevdiğiniz ve öne çıkanlar özelliğinde kullanacağınız hikayeye tıklayın.
 • Ardından öne çıkar ifadesine tıklayarak kolayca bu özelliği kullanabilirsiniz.

Instagram Öne Çıkanlara Galeriden Ekleme

Instagram öne çıkanlara galeriden ekleme

Hikaye özelliğini kullanarak Instagram’a hikaye attığınız zaman 24 saat içerisinde bu hikaye kaybolur. Ancak Instagram hikaye arşivinde attığınız tüm hikayeleri görebilirsiniz. Dilerseniz hikayelerinizi profilinizde bulunan öne çıkanlar özelliğiyle herkese açabilirsiniz. Instagram öne çıkanlar özelliğini kullanmanız için hikaye arşivinizin olması gerekir. Daha önceden paylaşılan hikayeler sayesinde öne çıkanları oluşturabilirsiniz. Hikayede paylaşmadığınız herhangi bir fotoğrafı öne çıkanlara ekleyemezsiniz. Ancak bunun için bir çözüm var desem?

 • İlk önce Instagram uygulamasında hikayelerinizi herkese kapalı bir hale getirin.
 • Hikayelerinizi herkese kapattıktan sonra galerinizden istediğiniz fotoğrafı Instagram uygulamasına hikaye olarak atın.
 • Bir günün sonunda hikaye gizliliğinizi açın ve attığınız fotoğrafı öne çıkanlara ekleyin.
 • Bu yöntem dışında öne çıkanlara galeriden fotoğraf yükleyemezsiniz.

Instagram Öne Çıkanlara Ekleme Yapamıyorum

Öne çıkanlar birçok kullanıcı tarafından tercih edilen bir özellik. Ancak bazı kullanıcılar öne çıkanlara ekleme yapamadığını ve bu konuda şikayetlerini dile getirdi. Hikayelerinizi öne çıkarmada sorun yaşıyorsanız bu duruma neden olan sebepler şu şekildedir;

 • En ve boy oranı 9:16, 4:5 ya da 1,91:1 arasındaysa,
 • Çıkartma, konu etiketi gibi etkileşimle ögelerden 5 adetten fazla bulunuyorsa,
 • Bağlantı çıkartması bulunan hikayeniz varsa,
 • Instagram uygulamasının güncel olmaması durumlarında hikayelerinizi öne çıkanlara ekleyemezsiniz.

Instagram Öne Çıkanlara Bakanlar

Instagram öne çıkanlara bakanlar

Instagram hikayeleri 24 saat içerisinde kaybolur. Hikayelerinize bakan kişileri 48 saat boyunca görebilirsiniz. 48 saatten sonra hikayelerinizi izleyen kişileri maalesef görüntüleyemezsiniz. Instagram öne çıkan hikaye özelliğini kullanarak attığınız hikayelere bakan kişileri maalesef görüntüleyemezsiniz. Hesabınız gizliyse sizi takip eden kişiler, hesabınız herkese açıksa profilinize gelen herkes öne çıkanlara bakabilir. Ancak öne çıkanları görüntüleyemezsiniz.

Instagram Öne Çıkanların Yerini Değiştirme

Öne çıkanlar özelliğinde hikayeler en son güncellenenler ilk sırada yerini alır. En son güncellenenler ise öne çıkanların en arka kısmında yerini alır. Eğer öne çıkanlar özelliğinin yerini değiştirmek istiyorsanız hikaye eklemesi ya da silmesi yaparak güncellemeniz gerekir. En son güncellediğiniz öne çıkanlar ilk sırada gözükecektir.

Instagram öne çıkanlar hakkında sorularınız, görüşleriniz ve fikirleriniz varsa yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr