İÖ, İsa’dan önce anlamında kullanılır. İÖ, kullanılan bir takvim sistemidir ve İsa’nın doğumundan önceki yılları ifade eder. Örneğin, MÖ 4000 yılı, İsa’dan 500 yıl önce anlamına gelir.

Üniversitelerde kullanıldığı gibi tarih belirtmek için de İÖ kavramı kullanılmaktadır. Sizler için bu iki kullanım alanlarını detaylı bir şekilde ele aldık. İsterseniz vakit kaybetmeden başlayalım. 

İÖ Üniversite Ne Demek?

Üniversite hayali kuran birçok genç tercih yaparken karşılarına İÖ kısaltması çıkar. Bu kavram üniversitelerde ikinci öğretim anlamına gelir. Peki ikinci öğretim ne demek? 

İkinci öğretim üniversitelerde akşam ders verilmesi anlamına gelir. Normal öğretim (NÖ) seçen kişiler hafta içi sabah ders görürken ikinci öğretimi seçen kişiler hafta içi akşam ders görürler. İkinci öğretim ile normal öğretim ders saatleri farklıdır. Genellikle ikinci öğretim de dersler 15.00 ya da 17.00 gibi başlar. İkinci öğretim seçen adaylar belirli bir ücret öderler. Bu ücretler bölüme göre değişiklik gösterir. Normal öğretim okuyan kişiler harç parası ödemezken ikinci öğretimi tercih eden kişiler iki dönem için ücret ödemeleri gerekir. Öğretim görevlisi ve hocaların akşam saatlerinde ders vermesinden dolayı ek ücret alınır. Normal öğretim ile ikinci öğretim olan öğrenciler sınavlara aynı saate girmeleri gerekir. Onun dışında tamamen farklı saatlerde okula giderler.  

İÖ Üniversite Ne Demek 

İ.Ö 4000 Nedir?

İÖ kelimesinin ikinci anlamı ise İsa’dan önce demektir. Tarih belirtirken MÖ gibi kısaltmalar kullanırız. MÖ kelimesi milattan önce anlamına gelir. Bazı kişiler, siteler ve kitaplarda bu ifadeyi sıkça görür. Buda aynı şekilde İsa’dan önce anlamına gelir. 

İ.Ö 4000 yıllarında medeniyetlerin geliştiği, atın evcilleştiği ve çömlekçi tekerleğinin icadı gibi birçok gelişme yaşanmıştır.  

İö 3000 Ne Demek?

İö 3000 demek İsa’dan önce 3000 yılları anlamına gelir. Aslında MÖ ile İÖ aynı anlamdadır. Biri milattan önce anlamına gelirken diğeri İsa’dan önce anlamlarına gelmektedir. İö 3000 yılları en son ortak ata olarak bilinmektedir. Tüm günümüzdeki insanların ortak atası olan insanların yaşadığı çağ olarak bilinmektedir. 

TOGG Açılımı Ne Demek – TOGG Osmanlı Anlamı Nedir?

Wonder Woman Ne Demek, Anlamı Nedir?

Rağde Ne Demek, Anlamı Nedir?