TOGG açılımı ne demek hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Togg açılımı Osmanlı ve Togg ortakları işte detaylar.

TOGG açılımı ne demek hakkında sıklıkla araştırma yapılıyor. Bildiğiniz üzere TOGG Türkiye’nin ilk yerli araç markası olarak kuruldu. Şirketin kuruluşu 2018 yılında tamamlandı. Ancak fabrikanın kurulumu, TOGG seri üretime başlanması ve seri satış tarihleri için henüz proje ve arge süreci devam ediyor. Bu süreçte herkes TOGG fiyat ve TOGG kelimesi ne demek, açılımı nedir sorusuna cevap arıyor.

  • TOGG açılım: Türkiye Otomobili Girişim Grubu

TOGG Açılımı Osmanlı

TOGG açılımı Osmanlı ile ilişkisi nedir gibi sorular vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan TOGG detayları her gün merak edilirken açılımı ve Osmanlı ile ilişkisi hakkında açıklama yapılmıştır. Şirketin CEO’su olan Gürcan Karakaş tarafından yapılan açıklama ise şu şekildeydi;

‘’Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tasarım çizgilerinde doğu ve batı sentezi kullanıldı. Özellikle de Selçuklu Osmanlı’da önemli detaylara yer verildi. Otomobilin en çok dikkat çeken kısmı ön yüzüdür. Bu nedenle de gündüz led ışıklarındaki aydınlatma için Osmanlı’nın pala bıyığından esinlenerek tasarım çalışması yapıldı.’’ Dedi.

TOGG Ortakları
TOGG Ortakları

TOGG Ortakları

TOGG ortakları birden fazladır. Açılımı Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu olan TOGG’un kurucu ortakları ve hisse payları şunlardır;

  • Anadolu Grubu %19’una ortaktır.
  • BMC %19’una ortaktır.
  • Kök Grubu %19’una ortaktır.
  • Turkcell %19’una ortaktır.
  • Zorlu Holding %19’una ortaktır.
  • TOBB %5’ine ortaktır.

Şirketşn kurucu isimleri de tamamen Türk firmalarıdır. Şirket 2018 yılında kurulmuş ve duyurulmuştur. Ancak hala fabrikanın kurulum aşaması ve seri üretim çalışmalarının hızlanması için çalışmalar sürdürülüyor. Türkiye’nin ilk otomobil girişimi olduğu için de tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

TOGG Ne Zaman Satılacak

TOGG ne zaman satılacak sorusu meraklıları tarafından araştırılıyor. TOGG şirketi 2018 yılında kuruldu. Ancak fabrikası ve seri üretim aşaması o tarihlerde hazır değildi. 2022 yılının Mayıs ayında fabrikanın Bursa ilinde tamamlanması bekleniyor. Ayrıca yine 2022 yılının Ağustos ayında ise seri üretim için start verilmesi hedefleniyor. TOGG araçlarının ilk net satışları için hedeflenen tarih ise 2023 yılının ilk çeyreği olarak açıklanmıştır.

TOGG Ne Zaman Satılacak
TOGG Ne Zaman Satılacak

Comments are closed.