İphone Yurtdışı Olduğu Nasıl Anlaşılır – İphone’un Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır?

İphone yurtdışı olduğu nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı ile karşınızdayız. Son zamanlarda gündem olan İphone cihazınızın yurtdışı olmadığını anlamanızın yolları…

Mobil cihazınızı ikinci el telefon siteleri ya da internet üzerinden alabilirsiniz. Ancak bu yöntemle alınan İphone cihazları genellikle yurtdışı ürünü olabiliyor. Cihaz yurtdışından geldiği zaman ve IMEI numarası kayıtlı değilse garanti süresi maalesef olmamaktadır. İphone İmei atma ya da ithalat üzerinden numaranın kayıtlı olup olmadığına bakmanız gerekir. O zaman aldığınız cihazın yurtdışı olup olmadığını alttaki yöntemlerle kontrol edelim.

 • İlk olarak telefonunuzdan *#06# tuşlarına basarak IMEI numaranızın olup olmadığını öğrenin.
 • Ardından e-devlet sistemine girin.
 • E-devlet sistemine girdikten sonra arama kısmına IMEI sorgulama yazın.
 • Karşınıza çıkan seçeneğe tıklayarak sayfaya gidin.
 • Ardından IMEI numarasını gerekli alana yazın.
 • Sorgulama sonucunda ithalat ya da ihracat yoluyla mı telefonunuzu kullanıyorsunuz öğrenebilirsiniz.

İphone’un Orjinal Olduğunu Nasıl Anlarız

İphone'un orjinal olduğunu nasıl anlarız?

Teknoloji geliştikçe orijinal olmayan sahte cihazların satışı artmaya başladı. Özellikle teknolojik aletlerin internet siteleri üzerinden alınmasıyla birlikte kötü amaçlı kişiler bu yöntemi kullanmaya başladı. Satın aldığınız İphone cihazınızın sahte ya da orijinal olup olmadığını anlamak istiyorsanız gelin birlikte bakalım.

 • Cihazın orijinal olup olmadığını IMEI numarası üzerinden öğrenebilirsiniz.
 • İphone cihazlarda sım tepsisinde, ayarlar kısmında yazılı bir şekildedir. Eğer cihazınızın ayarlarında ya da sım tepsisinde IMEI numarası yoksa sahtedir.
 • Apple logosunu kontrol edin. Sahte telefonların arka kısmında logo ypktur ya da kalitesiz bir şekilde işlenmiştir.
 • Telefonunuzun açılış sayfasında hoş geldiniz yazısı çıkıyorsa cihazınız sahtedir. Açılış ekranında Apple logosu ile başlangıç yapması gerekir.
 • İşletim sisteminde Android uygulama ile karşılaşırsanız kesinlikle sahtedir.
 • Eğer Siri özelliği telefonunuzda çalışmıyorsa cihazınız sahtedir.
 • Zil sesi eğer orijinal İphone zil sesinden farklıysa ürününüz sahte olabilir.
 • Telefonu bilgisayara bağlamak için İTunes uygulamasını kullanın. Eğer uygulama cihazınızı tanımıyorsa sahtedir.

Eğer bu yöntemleri yapmanıza rağmen cihazın orijinal olup olmadığını anlamadıysanız hemen Apple mağazasına giderek cihazınızı teknisyen tarafından kontrol ettirin. Buradan kesin bir şekilde cihazınızın sahte olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

İphone Türkiye Cihazı Nasıl Anlaşılır

İphone cihazları yurtdışında daha uygun olduğu için çoğu kullanıcı yurtdışını tercih etmeye başladı. Ancak Türkiye dışından alınan bu cihazlarda IMEI numarası olmadığı için garanti kapsamına girmez. Ayrıca IMEI numarası alınmak isterse belirli bir ücret ödenmesi gerekir. Peki Türkiye cihazı olarak aldığınız bu cihazın yurtdışı olup olmadığını kontrol etmek için ne yapmanız gerekir?

İlk olarak İphone cihazınızın IMEI numarasını öğrenin. Sım tepsisinden ya da ayarlar seçeneği üzerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca İphone IMEI numarasının klonlanıp klonlanmadığını da bu noktada dikkat etmeniz gereken konulardan biridir. IMEI numarasını öğrendikten sonra e-devlet sistemi sayesinde cihazı sorgulatın. Eğer sorgulama ekranında numara kaydınız yoksa maalesef Türkiye İphone cihazı kullanmıyorsunuz demektir.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥