Irmak Eş Anlamlısı – Irmak Zıt Anlamlısı – Cümle Örnekleri

Irmak eş anlamlısı nehir sözcüğüdür. Coğrafi bir terim olan ırmak sözcüğü yerine nehir de kullanılabilir. Aynı zamanda kadın ismi olarak da ikisi popüler tercih edilen isimler arasında yer almaktadır. Sözcüğün kullanım alanı coğrafi ifadeler ile kısıtlı olduğundan özel isimler veya marka isimlerinde birbirlerinin yerine eş anlamlı olarak bu sözcükler kullanılmaz.

Irmak eş anlamlısı - irmak zıt anlamlısı - cümle örnekleri
Irmak ne demek

Irmak Ne Demek?

Irmak ne demek sorusuna göl veya denize dökülen akarsu şeklinde yanıt verilebilir. Coğrafi bir kavram olan ırmak veya nehir, doğal şekilde oluşabileceği gibi yapay olarak da yapılabilir. Irmak; göl, deniz veya başka bir akarsuya dökülmektedir. Bu bakımdan da akar yapıdadır. Eğer akar yapıda olmazsa yani başka bir kaynaktan beslenmezse kurumaktadır. Daha genel ifade ile akarsu olarak da bilinir. Büyük akarsular nehir ve ırmak olarak adlandırılırken küçük yapıda olanlar dere veya çay diye adlandırılır.

Su döngüsü için önemli bir yere sahip olan ırmak, yer altı sularından beslendiği gibi özellikle yağışlardan etkilenmektedir. Yağmur veya kar yağışları, yer altı suları ve yüzeyde meydana gelen akıntılar nehrin oluşmasını ve beslenmesini sağlar. Bazı durumlarda büyük göl veya denizler de nehirlerin oluşumunu sağlar. Özellikle denizlerden başka bir yere doğru doğal kanallar oluştuğunda bu oluşumlar ırmak olarak adlandırılır. Nehrin meydana geldiği yere ise kaynak denilirken denize döküldüğü yere ise ağız denilmektedir. Irmaklar çok büyük ve kendilerine özel bir habitat oluşturacak şekilde gelişebilirler. Örneğin Amazon Nehri en çok bilinen nehirler arasındadır. Nehirler ayrıca geçiş, fabrikalara su ihtiyacının karşılanması gibi ticari amaçlarla da kullanılabilirler.

Irmak eş anlamlısı - irmak zıt anlamlısı - cümle örnekleri
Irmak eş anlamlısı cümle örnekleri

Irmak Eş Anlamlısı Cümle Örnekleri

Irmak eş anlamlısı cümle örnekleri şu şekilde;

  • Buradan geçen ırmak – nehir etrafa bambaşka hava veriyor.
  • Dedemin söylediğine göre burada 50 yıl önce nehir – ırmak varmış.
  • Karşıya geçmek için nehri – ırmağı tekne ile geçtik.

Özel isim anlamında kullanılması halinde ise eş anlamlı sözcükler kullanılmaz. Aynı şekilde kalıp ifadeler için de eş anlamlılık oluşmaz. Örneğin;

  • Bir nehirde iki kez yıkanılmaz. (Kalıp söz olduğu için ırmak denilmez.)

Irmak Zıt Anlamlısı

Irmak zıt anlamlısı olarak bir sözcük bulunmamaktadır.

Ant Eş Anlamlısı – Ant Zıt Anlamlısı – Cümle Örnekleri

Cesurun Zıt Anlamlısı – Eş Anlamlı Cümle Örnekleri

Ziyaretin Kısası Makbuldür Ne Demek TDK

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr