İzole ne demek, son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir kavramı sizler için yazımızda ele aldık. Özellikle pandemi döneminde karşımıza çıkan kavramlardan birisi izole olmaktadır. İzole kelimesi aslında karantina kelimesinin bir benzeridir.

Salgın hastalıkların olduğu zamanlarda izole kelimesi sürekli olarak karşımıza çıkmaktadır. İzole kelimesi dilimize Fransızcadan gelerek en sık kullanılan kelimelerden biri haline gelmiştir. İzole kelimesi ülkemizde hem mecaz hem de gerçek anlamlarda kullanılabilir. İzole kelimesinin TDK’n göre anlamı şu şekildedir;

  • İzole kelimesinin gerçek anlamı bir şeyin etraftan yalıtılmış olması yani korunmuş anlamına gelmektedir. Mecaz anlamında ise izole kelimesi bir kişiyi yalnız bırakmak anlamına gelmektedir

Tıpta İzole Etmek Ne Demek

İzole Ne Demek

Tüm dünyada etkili olan salgın hastalıklardan birisi Covid-19 olmuştur. Covid-19 hastalığında sürekli olarak doktorlardan izole kelimesini kullandıklarını duyduk. Peki doktorların kullandığı izole kelimesi ne anlama gelmektedir gelin birlikte inceleyelim.

  • Tıpta kullanılan izole kelimesi kendini hastalıklara karşı koruma anlamına gelir. Salgın hastalıklara karşı kendini korumaya almak demek izole kelimesine denktir.

Evde İzolasyon Ne Demek

Pandemi döneminde evde izolasyon oldukça önemli kavramlardan birisiydi. Sürekli olarak karşımıza çıkan evde izolasyon kavramının ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi? Hastalık belirtileri ortaya çıkmışsa ve hastalık hafif bir şekilde hissediliyorsa hastaların kendilerini izole etmeleri gerekir. Yani hastalığın diğer insanlara bulaşmaması için kendini soyutlamak anlamına gelmektedir. Evde izolasyon kendini korumaya alarak başka insanlara hastalığın geçmesini önlemek için alınan tedbirdir.

  • Evde izolasyon evin dışına çıkmamak anlamına gelmektedir. Kendini soyutlama ve evin dışında bir yere gitmeyerek diğer insanlara hastalığın bulaşmasını engellemek için alınan önlemlerden biridir.

Kendini İzole Etmek Ne Demek

İzole Ne Demek

Hastalığı hisseden bir kişi evde kendisini izole etmesi gerekir. İzole kavramı soyutlanma ve kendini başka şeylerden yalıtması anlamına da gelir. Özellikle salgın hastalık belirtilerini gösteriyorsanız evde kendinizi izole etmeniz gerekir.

Evinizde sizden başka birileri varsa bu insanlara hastalığın bulaşmaması için kendinizi soyutlayarak evdeki insanların sağlığını korumaya alabilirsiniz. Sosyal mesafe minimum seviyede gerçekleşmesi gerekir. Zorunlu olmadığı sürece başka insanlarla konuşulmaması ve iletişime geçilmemesi önemli etmenlerden birisidir. Salgın hastalıklardan birine yakalınmış bir kişi kendini sosyal çevreden yalıtarak izole etmesi gerekir.

Askerleri İzole Etmek Ne Demek

Salgın hastalıkların ülkemizde çoğalması ile birlikte birçok kurumda izolasyon koşulları sağlandı. Özellikle kalabalık ortamlarda insanların sosyal mesafelerini ayarlayarak kendilerini korumaya almaları konusunda bazı tedbirler alındı.

Askeriye de birçok askerin bir arada olduğu ortamda izolasyon koşulları en üst seviyede tutulmaktadır. Askeriye de askerleri izole ederek herhangi bir salgın hastalık varsa başka askerlere geçilmesi önlenmeyi amaçlamışlardır.

  • Askerlerde herhangi bir salgın hastalığın belirtisi varsa diğer askerlerin korunması için hastalık belirtisi olan askerler izole edilerek yani ortamdan soyutlanarak önlem alınmıştır.  

Sporda İzole Ne Demek

Sporda izole kavramı diğer deyimlere göre farklı bir anlam taşımaktadır. Sporda kullanılan kavramlardan birisi izole egzersiz olmaktadır. İzole egzersiz demek sadece bir eklem için yapılan egzersiz anlamına gelmektedir.

Diğer kaslardan ufak yardım alınarak tek bir ekleme odaklanmaya denir. Sporda izole egzersizler oldukça faydalıdır. İzole egzersizlerde sadece bir eklem için hareket gerçekleştirirken bileşik egzersizlerde iki eklem için gerçekleşir.

  • İzole kelimesinden anlaşıldığı gibi sadece bir eklem için gerçekleştirilen egzersizlere verilen isimdir.

İzole Etmek Ne Demek Biyoloji

Biyoloji de karşınıza çıkan izolasyon kavramının ne anlama geldiğini merak mı ediyorsunuz? Biyolojide izole denilen kavram saf olarak elde edilme işlemine verilen isimdir. Mikroorganizmalar doğada saf halde bulunmazlar.

Karmaşık bir yapıda bulunan mikroorganizmaların saf olarak elde edilmesi oldukça önemlidir. Mikroorganizmalar doğada karışık bir halde yaşamaktadırlar. Mikroorganizmaların incelenmesi için saf halinin elde edilmesi gerekir. Saf olarak elde edilme işlemlerine de biyolojide izole denilmektedir.


Daha fazla ilgili içerik;

Leave A Reply