Oruçluyken Tırnak Kesmek Orucu Bozar Mı

Oruçluyken tırnak kesmek orucu bozar mı hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Şafilerde tırnak kesmek orucu bozar mı işte detaylar.

Oruçluyken tırnak kesmek orucu bozar mı, Oruçluyken tırnak kesmek orucu bozmaz. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya gören kişi oruç tutarken tırnak kesmesi, saçını kesmesi ya da sakalını kesmesi halinde orucunu sürdürmelidir. Bu eylemler orucun zarar görmesine neden olmaz.

Oruçluyken Adet Olunca Ne Yapılır

Şafilerde Tırnak Kesmek Orucu Bozar Mı

Şafilerde tırnak kesmek orucu bozmaz. Tırnak kesmenin orucun zarara uğratmadığı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalardan biridir. Şafi mezhebine ya da Hanefi mezhebine dahil olan Müslüman kimselerin oruçken tırnak kesmelerinde bir sakınca yoktur.

Tırnaklar vücudumuzun kirlenmesi ve pislik barınması muhtemel yerlerinden biridir. Tırnakların uzatılarak uzun bırakılması dinimizde pek tavsiye edilen bir alışkanlık da değildir. Tırnakların kısa tutulması hakkında Buhari’de şöyle bahsedilmektedir. (Libas, 63)

“Kadın, erkek herkes için bilerek tırnağını uzatmak mekruhtur. Tırnak uzatmak kadın için süs alameti sayılmaz.”

Uzun Tırnak Orucu Bozar Mı

Uzun Tırnak Orucu Bozar Mı

Uzun tırnak orucu bozmaz. Müslüman kimsenin sağlık şartları ve temizlik imkanları doğrultusunda tırnaklarını kısa tutması tavsiye edilmektedir. Bunun dışında Müslüman kimsenin oruçken tırnaklarının uzun olması onun orucunun bozulmasına neden olmaz.

Tırnakların oruçken kesilmesi de orucun zarar görmesine neden olmamaktadır. Bu bağlamda kişi uzun tırnaklı iken oruç tutabilir, abdest alabilir ve abdestini sürdürebilir.

Tırnak Kesmek Abdesti Bozar Mı

Hayır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre abdestliyken tırnak kesmek vücuttan herhangi bir şey çıkmadığı için abdesti bozmaz. Abdestli iken tırnak kesen birinin abdesti zarar görmez. 

Parfüm ve Ruj Orucu Bozar Mı

Oruçluyken Mast Yapmak Caiz Mi

Gece İlişkiye Girip Sabah Abdest Almak Orucu Bozar Mı

Oruçluyken Astım İlacı Kullanılır Mı

Orucun Zararları Evrim Ağacı

Oruçluyken Ateşin Çıkması

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu