Telefondan Karekod Okutma (QR Kod Okutma) QR Kod İndir

İki boyutlu, kare veya dikdörtgen biçimli basılabilen barkodlara karekod adı verilir. Karekod okutma işlemi telefon kamerası yardımıyla son derece basit, hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilir. Devreye sokulan kamera QR kodu otomatik olarak okur ve kullanıcıyı ilgili bağlantıya götürür.

Hemen her işletmeyle uyumlu bir şekilde hazırlanan karekod menüsü, akıllı cep telefonları ve tabletler yardımıyla okunabilir. Eğitimden kartvizite, alışverişten reklam amaçlı panoya, ilaçtan bilete kadar her yerde karekod kullanılabilir.

Telefona uygulama indirmeden aşağıdaki siteler yardımıyla Karekod (QR) okutabilirsiniz.

Telefondan karekod okutma (qr kod okutma) qr kod i̇ndir

Telefondan karekod okutma (qr kod okutma) qr kod i̇ndir

 • https://webqr.com/
 • https://qrcodescan.in/

Google Lens Karekod Okutma

Andorid cihazlarda karekod okutma işlemi son derece basittir. Adım adım;

 1. Google uygulamasına girerek “Güncellemeler” butonuna tıklanır.
 2. Ardından ekranın alt kısmında açılan “Google Lens” ikonuna dokunulur.
 3. Kameranın QR kodu tam olarak görmesi sağlanır.
 4. Google Lens uygulaması kodu algılar ve okuma gerçekleşir.

En sık tercih edilen karekod kullanım alanları arasında; bankacılık hizmetleri, sesli arama, web site tanıtımı, indirim kodu kullanımı, gezi bilgi içerikleri, kütüphanede kitap temini, sosyal medya kanalları, alışveriş ve sipariş menüsü sayılabilir. Google Play Store üzerinden QR kod okuyucu uygulaması telefona indirilerek ihtiyaç halinde karekod okutma işlemi gerçekleştirilebilir.

Telefondan Telefona Karekod Okutma

Telefondan telefona karekod okutma

Telefondan telefona karekod okutma işlemi uyumlu iki cihazın bir araya gelmesi halinde gerçekleşir. Uygulamalar çalıştırıldığında kameraya QR kodu göstermek yeterli olacaktır. Yeni nesil işletim sistemine sahip olan telefonlarda kameralar karekodu direkt olarak okur. Bunun için;

 1. Kamerayı açmak
 2. QR koda doğru çevirmek ve
 3. Ekran çerçevesine gelen bildirimi okumak yeterlidir.

Pek çok yerde herhangi bir yönlendirmeye işaret eden karekodların içine harf, sembol ve rakamlardan oluşan veriler aktarılmıştır. Pek çok sistemde pratik çözümler sunan uygulama sayesinde günlük ihtiyaçlar eksiksiz bir şekilde karşılanabilir.

Karekod Okuyucu İle Karekod Okutma

Marketlerde görülen karekod okuyucular, karekod uygulamasının yaygınlaşmasında önemli role sahiptir. Salgın sürecinde HES koduyla yaşama alışkanlıkları, yüksek kalitede üstün performans gösteren okuyucuların günlük hayatın bir parçası olmasını zorunlu hale getirmiştir.

Dinamik Karekod Nedir

Dinamik karekod nedir

Bir karekodun içeriği daha sonradan değiştirilemez. Dinamik karekod statik bir URL’yi işaret eder. Bu sayede kod yazıldıktan sonra değiştirilebilir. Karekod oluşturmak için sunulan hizmetler tamamen ücretsizdir.

Barkod ve Karekod Arasındaki Farklar Nelerdir?

Barkodlar, yatay ve dikdörtgen şeklinde uzunlu kısalı çizgilerden oluşur ve sadece sayısal verilen okunması için kullanılır. Karekod içine sayısal verilere ek olarak harf ve simgeler de yerleştirilebilir. Kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden karekod oluşturabilir veya mevcut karekodu okutabilir.

 • Mobil cihazlar ve masaüstü platformlarda karekod okutmak için zengin uygulama seçenekleri mevcuttur.
 • Yüklenebilir programlara ek olarak kod oluşturma ve okutma işlemleri web servisleri üzerinden gerçekleştirilebilir.

Akıllı telefonlarla karekod okutma yapmak için internet bağlantısına ihtiyaç duyulmaz. Markaların ve kurumsal firmaların müşteriyle kurdukları iletişimi şekillendiren karekodlar klasik barkodlara nazaran çok daha kullanışlıdır.

Yeni Nesil İki Boyutlu Barkod

Yeni nesil i̇ki boyutlu barkod

Japon Denso firması tarafından patenti alınan yeni nesil iki boyutlu barkod uygulaması dijital dünyaya ek olarak mobil uygulamaların da yaygın olarak kullanılmasıyla günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olmayı başarmıştır. Standart barkodla karşılaştırıldığı zaman daha küçük olan ve az yer kaplayan QR kodlar, taranma hızı açısından değerlendirildiğinde de tasarruf sağlar.

 • Belli bir seviyenin üzerine çıkmamak kaydıyla bozulmuş ve kirlenmiş karekodu okutmak mümkündür.

Ücretsiz, kullanılabilir ve popüler uygulamalar yardımıyla telefon veya tablet kamerasıyla karekod okutması yapılabilir. QR kod kullanılan en ilginç yerler mezar taşlarıdır. Telefonla okutma yapıldığında kişinin kim olduğu, hayat hikâyesi ve hayatını konu eden fotoğraflara ulaşmak mümkündür.

Cep telefonu ile karekod nasıl okutulur?

Telefon, tablet veya kullanmış olduğunuz android cihazınız ile kamerayı açın. Okutmak istediğiniz barkodu ekrana yerleştirin ve çıkan banner‘ı seçiniz. Ufak bir kayıt sayfasına yönlendirildikten sonra işleminiz tamamlanacaktır.

Karekod ile sipariş nasıl verilir?

Gelen müşteri masadaki QR kodu telefonuna okutur ve pos sistemi ile entegreli çalışan QR menü sayesinde sipariş anında mutfağa ulaşır.

Karekod Okutma Ücretsiz (İndirmeden Kolay Okut) QR Kod Okuyucu

QR Kodsuz Whatsapp Çalma

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥