Kasksız Motor Kullanma Cezası 2023 – Motorda Arkadaki Kask Takmama Cezası

Kasksız motor kullanma cezası ve motorda arkadaki kask takmama cezası ne kadar, güncel olarak bilgilendiriyoruz. 2023 trafik cezaları Listesi PDF olarak yayınladık. Kasksız motor kullanma cezası erken ödeme ne kadara düşüyor, gelin birlikte inceleyelim.

Motosiklet Cezaları2023 Güncel
Kasksız motor kullanma cezası 2023437 TL
Kasksız motosiklet kullanma ceza puanı16
Kasksız Motor Kullanma Cezası 2023

Kasksız motor kullanma cezası 2023 yılı zamlarıyla birlikte sıkça merak ediliyor. Trafik cezaları arasında özellikle motosiklet kullanıcıları tarafından sıkça araştırılan bu konunun yanıtı 437 TL’dir. Motosiklet sürerken kask takmamak hem şoförün hem de yayaların yaşamını büyük ölçüde olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple kasksız motor kullanma cezası da 437 TL olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda kasksız motosiklet kullanmanın ceza puanı ise 16 puan olarak belirlenmiştir.

Kasksız Motor Kullanma Cezası Erken Ödeme

Kasksız motor kullanma cezası erken ödeme sayesinde 437 TL’den daha düşük bir miktar ödeme yapmak mümkündür. Trafik cezalarında, cezanın yazıldığı gün de dahil olmak üzere 15 gün içerisinde yapılan ödemelerde %25’lik bir indirim uygulanıyor. Fakat trafik cezası için ödenmesi gereken tutarın geciktirilmesi durumunda her ay için %5’lik artış uygulanıyor.


Diğer trafik cezaları ne kadar?


50 cc Motor Kask Takmak Zorunlu mu

50 cc motor kask takmak zorunlu mu

50 cc motor kask takmak zorunlu mu sorusunun yanıtı uzun bir süre boyunca hayır olmuştur. Fakat yapılan yeni düzenlemelerle birlikte 100 cc altındaki tüm motosikletlerde kask takmak zorunlu hale getirilmiştir.

Nitekim geçmişte uygulanmayan bu ceza sistemine göre kask takmayanlar için 437 TL’lik bir trafik cezası yansıtılmaktadır. Velhasıl 50 cc motosikletlerde de kask takmak zorunludur. Ceza ve ceza puanları aşağıdaki gibidir:

  • Kasksız motosiklet kullanma cezası: 437 TL
  • Kasksız motosiklet kullanma ceza puanı: 16 puan

Motorda Arkadaki Kask Takmama Cezası

Motorda arkadaki kask takmama cezası birçok kişi tarafından bilinmiyor. Yasalara ve kurallara göre motosiklet üzerindeki herkes -arkada oturan dahil- kask kullanmak zorunda. Bu sebeple şoföre uygulanan cezanın aynısı arkada oturan yolcuya da uygulanabiliyor. Nitekim bu da motorda arkada oturan yolcunun 437 TL’lik kasksız yolculuk cezası almasına neden oluyor.

Kasksız Motor Kullanma Yeni Yasa

Kasksız motor kullanma yeni yasa ile 100 cc altını da kapsayıcı hale dönüştürülmüştür. Yakın geçmişte 100 cc altında motosiklet kullanan kişiler kasksız motor kullanma cezalarına tabi tutulmamaktaydı. Fakat son düzenlemeyle birlikte 100 cc ve 50 cc motor şoförleri de kasksız motor kullanmaları durumunda 437 TL’lik idari para cezasıyla karşı karşıyalar.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥