Radar cezaları 2023 hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Radar cezaları 2023 fiyatları ve radar cezası ne zaman gelir işte detaylar.

Trafik te insanların güvenliği için bazı kurallar vardır. Bu kurallardan bir tanesi ise hız sınırıdır. Hız sınırını açtığınız zaman karşınıza gelebilecek felaketlerin önünü açmış olursunuz. Hız sınırı olarak bildiğimiz radar cezalarını birçok kişi merak etmektedir. Trafik ceza fiyatları ve kırmızı ışıkta geçmek, hatalı park cezası veya hız aşımı cezalarının ne kadar olduğunu merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Hazine Maliye Bakanlığı’nın Vergi Usul Kanuna göre değerleme oranları 2023 yılında %36.2 olarak belirlenmiştir. Sürekli trafikte araç kullanan kişiler radar cezalarının fiyatlarını heyecanla beklemektedir. Hız sınırı yolun durumuna göre ayarlanmıştır. Yolda bulunan levhalardaki hız sınırlarını geçtiğiniz zaman radara yakalanmış olmaz ihtimaliniz vardır. Cezalar trafik ihlaline göre değişiklik göstermektedir. Gelin radar cezalarına detaylıca bakalım.

Radar Cezaları

Radar Cezaları 2023 Fiyatları

Radar cezaları, hız sınırının önüne geçilmesi için yapılan kurallardan biridir. Her sene zamlanan radar cezalarının 2023 yılında zamlı fiyatlarını sizler için derledik.

Trafik İhlaline Sebep Olan KonuCeza FiyatıErken Ödeme indirim
Hız sınırının %10’dan %30 kadar aşılması420 TL320 TL
Hız Sınırının %30’dan %50’e kadar aşılması880 TL660 TL
Hız Sınırının %50’sinden fazlasını aşmak1800 TL1300 TL
Aracın hızını aracın yük ve özelliğine, trafiğe rağmen şartlara uyulmaması190 TL140 TL
Aracın hızını kavşaklara girerken, dönemeçli yollarda, yay geçitlerinde, dar köprü girişine yaklaşırken azaltmamak190 TL140 TL
70 km lik yolda radar cezası

70 km lik yolda radar cezası

Hız limitlerinin aşılması bir sene içerisinde 5 kere oluyorsa ehliyetinize el konulmaktadır. Bir sene kadar trafiğe çıkamazsınız. Hızların aşılmaması aslında sizlerin sağlığı ve güvenliği için oldukça önemlidir. Radar cezaları hız limitlerinin aşılmaması için caydırıcı olmaktadır. 70 Km’lik hız sınırı olan bir yolda giderken eğer hız sınırını aşıyorsanız ödemeniz gereken ceza şu şekilde olacaktır;

  • 70 km’lik hız sınırı olan bir yolda bu hızın %10’dan %30’a kadar aşılması durumunda yani 77 km – 91 km arasında yaptığınız hız aşımlarında 420 TL ceza ödemeniz gerekmektedir.
  • 70 km’lik bir hız sınırını %30’dan %50’e kadar hız aşılması durumunda yani 91km – 105 km arasında yaptığınız cezalarda 880 TL ceza ödersiniz.
  • 70 km’lik hız sınırı olan bir yolda 105 km’den fazla yaptığınız hız cezalarında 1800 TL ödemeniz gerekmektedir.
Radar Cezası Ne Zaman Gelir
Radar Cezası Ne Zaman Gelir

Radar Cezası Ne Zaman Gelir

Radar cezası trafik kurallarından birini ihlal ettiğiniz için ödemeniz gereken bir ücrettir. Radar cezaları ehliyete yazılabildiği gibi mobese sistemlerinde araç plakanıza ceza yazılmaktadır. Bu cezaların ne zaman sisteme düşeceği ise merak konusu olmaktadır.

Radar cezalarınızı e-devlet üzerinden bakabilir ve kontrol edebilirsiniz. Teknolojinin gelişmesiyle radar cezaları e-devlet sistemi üzerine 3 ile 7 gün içerisinde gelmektedir. Ceza sisteme girildikten sonra 5 ile 30 arasında da ikametgahınıza tutanak gönderilmektedir.  Trafik cezasının tutanağını aldıktan sonra 15 gün içerisinde cezanızı ödemeniz gerekmektedir.

Radar cezası e-devlet

Radar cezası e-devlet

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık evden çıkmamıza gerek kalmadan kolay bir şekilde radar cezanızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden radar cezalarını görüntüleyebilirsiniz. Radar cezası 3 le 7 gün içerisinde e-devlet sistemine düşmektedir. E-devlet radar cezanızı öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama linkine tıklayınız. Gerekli bilgilerinizi girdikten sonra radar cezanızı kolay bir şekilde görebilirsiniz.

Radar Cezası Hesaplama

Radar Cezası Hesaplama

Birçok sürücünün korkulu belası olan radar cezalarını yeni gelen zamlarla birlikte hesaplayabilirsiniz. Radar cezasını hesaplamanız için iki bilgiyi bilmeniz gerekir. Hangi yolda hangi hız sınırını geçtiğinizi ve kaç hızla geçtiğinizi bilmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri bildikten sonra radar cezasını hesaplayabilirsiniz. Yapmanız gereken işlemler şu şekildedir.

  • Örnek olarak 30 km olan hız sınırını geçtiğinizi düşünelim. Eğer hızınız 33 km ile 39 km arasındaysa ödemeniz gereken tutar 420 TL olmaktadır. Eğer hızınız 33 km ile 45 km arasında ise 880 TL ödersiniz. Eğer hızınız 45 km’den fazla ise 1800 TL ceza ödersiniz.

Gittiğini yolun hız sınırını ele alın bu hız sınırının %10’u ile %30’unu hesaplayın. Eğer bu iki hız sınırının içerisinde aşım yaptıysanız 420 TL ödersiniz. Daha sonra yolun hız sınırını %30’u ile %50 sini ele alın. Yaptığınız hız aşımı bu iki sınırın içerisinde ise 880 TL ödersiniz. Daha fazla bir aşım yaptıysanız 1800 TL ödersiniz.

Trafik Polisi Nasıl Olunur Maaşı

Kredi Kartı İle Trafik Cezası Ödeme