Kitap İncelemesi Nasıl Yapılır – 4 Adımda Kitap İncelemesi

Kitap incelemesi nasılı yapılır, kitap hakkında ve olay hakkında nasıl bir inceleme gerekli tüm bu soruların yanıtını içeriğimizde kolayca görebilirsiniz.

Okuduğunuz bir kitabın incelemesini yapmak ya da öğrenmek istiyorsanız o zaman doğru yerdesiniz. Kitap incelemesi aslında kitabın özeti şeklinde olmalıdır. Kelime dağarcığınızı kullanarak incelemenizi daha düzgün bir hale getirebilirsiniz. Kitap incelemesinde bulunurken dikkat edilmesi gereken iki önemli konu vardır. Peki bu konular hangileridir?

 • Kitabın adı, yazarı, sayfası gibi kitap hakkında bilgiler,
 • Kitabın konusu ve olay örgüsü hakkında bilgiler,

Bu iki ana konuya değinerek inceleme yapılmalıdır. İlk başlarda kitap hakkında ufak bilgilere yer verilmeli ardından kitabın konusu ve olayı hakkında bilgilerin yer alması gerekir. Kitaptaki karakterler için ayrı bir alan, olay örgüsü için ayrı, mekan ve zaman için ayrı bilgilere yer verilmelidir. Kitap incelemesinin en sonunda ise kitabın ana fikri ve kitabın değerlendirilmesi sunulmalıdır. Peki inceleme yapmak için hangi adımları uygulamalısınız?

 • İncelemeden önce kitabı detaylıca okumak,
 • İncelemenin taslağını oluşturmak,
 • Önemli noktaları kitap üzerinde not etme,
 • Son düzenlemeleri yaparak kitap incelemesini bitirmek.

Taslak hazırlarken öne sürülmesini istediğiniz önemli olayları, kişileri kafanızda oluşturmanız gerekir. Taslak hazırlarken kendinizi özgür bırakın. Son düzenlemede ise size mantıklı gelmeyen incelemeleri kaldırabilirsiniz.

Kitap İncelemesi Nasıl Olur?

Kitap i̇ncelemesi nasıl olur?

Kitap incelemesinde bulunurken okuduğunuz kitap hakkında her detaya hakim olmanız gerektiğini unutmayınız. İncelemeye geçmeden önceden analiz yeteneğinizi ortaya çıkartın. Kitabın her detayına hakim olduktan sonra inceleme yapmaya hazırsınız.

 • Kitap hakkında genel bilgi,
 • Kitap özeti ve kitabın önemli olayları, karakterleri,
 • Yorum ve değerlendirmelerde bulunarak incelemenizi bitirin.

İncelemede bulunurken uzun yazılara yer vermeyin. Önemli olaylar ve önemli kişilerin yer aldığı bir inceleme olmasına özen gösterin. Bir çok kişi kitap incelemesi yaparken kitabı tekrar yazıyormuş gibi uzun ve anlamsız bir inceleme hatasına düşer. Ayrıca Masumlar Apartmanı kitap özetine de göz atabilirsiniz. Sade, özgün ve önemli noktalara değinmek kitap incelemesi için en önemli hususlardan bir kaçıdır.

Kitap İncelemesi Nasıl Yapılır Örnek

Kitap incelemesi yapma aşamalarını hep birlikte inceledik. Okuduğunuz kitabı incelemeden önce sizler için hazırladığımız bir taslağa göz atmanız yeterlidir.

Kitap i̇ncelemesi nasıl yapılır örnek

Kitap Hakkında

 • Kitap Adı: Hayvan Çiftliği
 • Kitabın Yazarı: George Orwell
 • Baskı: 44.Baskı
 • Sayfa Sayısı: 149

Hayvan Çiftliği Özeti

Hayvan Çiftliği kitabının baş kahramanlarında hayvanlar yer alır. Çiftlikte yaşayan hayvanlar insanların sömürgelerinden ve baskıcı tavırlarından oldukça sıkılmışlardır. Hayvanlar arasında önder olan Koca Reis rüyasını anlatarak diğer hayvanları da etkiler. Koca Reis’in ölmesiyle artık yeni bir devir başlar.

Çiftlikte yaşayan zeki hayvanlardan Snowball ve Napoleon insanlara karşı bir başkaldırı planı yaparlar. Bu plandan sonra hayvanlar çiftliği ele geçirir. Artık çiftliğin adı Hayvan Çiftliği olarak değiştirilir.

İnsanların sömürgelerinden sıkılarak eşitlikçi bir dünya kurmak isteyen hayvanlar bir süre sonra insanlardan daha acımasız, daha baskıcı bir hale dönüşürler. Snowball ve Napoleon arasında anlaşmazlıklar çıkmaya başlar ve yönetim sallantıya girer. Zaman geçtikçe yönetim de olan domuzlar diğer hayvanları ezmeye ve hor görmeye başlarlar. Daha sonra diğer hayvanlar domuzların yüzüne ve hareketlerine baktıkların da, nefret ettikleri o insan yüzüyle aralarında bir fark olmadığını anlarlar. Politika ve iktidar mücadelesi tüm gerçekliği ile ortaya konulmuştur.

Kitabın Artıları; Dilbilgisi ve anlatım tarzıyla birlikte birçok kişinin beğenebileceği, anlayabileceği bir kitaptır. Benzetme ile anlatılan olaylar siyasetin ve iktidarlığın tüm gerçek yüzünü ortaya koymuştur.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥