Kızana gelen kedi nasıl sakinleştirilir sorusuna verilebilecek çeşitli yanıtlar bulunmaktadır. Kızan ya da kızgınlık olarak bilinen bu dönem hem kediler hem de sahipleri için oldukça yıpratıcı bir süreç olarak bilinmektedir.

Kedinin Kuyruk Sokumuna Bastırmak

Kısırlaştırılmamış bir dişi kedi çiftleşme mevsimine girer, bu da kedinin her üç ila dört haftada bir çiftleşmeye hazır olduğu anlamına gelir. Bu süre zarfında, erkek kediler tipik olarak uluma, çığlık atma, kıvranma ve onları çekmeye ya da kaçmaya çalışır.

  • Kediyi sakinleştirmek zordur ve en önemlisi bu sadece geçici bir dönemdir. Bu, sahipleri için ne kadar can sıkıcı olursa olsun, çiftleşen bir kedi için doğal, normal bir davranıştır. Bununla başa çıkmak zorsa, hızlı bir çözüm yerine uzun vadeli bir çözüm aramanız gerekmektedir.
  • Huzursuz davranıyor ama kendini tamamen ovmuyorsa veya kuyruğunu yana doğru kaldırmıyorsa, acı çekiyor olabilir. Bu gibi durumlarda bir veterinerden yardım almak önemlidir. Dolayısıyla kedinin kuyruk sokumuna bastırmak gibi hareketler tavsiye edilmemektedir.
Kedi Kızgınlık Hapı Nereden Alınır

Kedi Kızgınlık Hapı Nereden Alınır?

Kedinin bir çiftleşme döneminde olduğunu anlamak, ona yardım edebilmek adına önemlidir. Çiftleştiğinden ve hasta olmadığından emin olmak için kedinin davranışını kontrol etmek gerekir. Çiftleşme mevsiminde kısırlaştırılmamış bir kedi çok ses çıkarır, huzursuz olur, insanlara ve nesnelere sürtünür ve yerde yuvarlanır. Sırtının alt kısmına vurduğunuzda, kalçasını kaldırıp kuyruğunu yana doğru hareket ettirerek karşılık verir.

  • Bu dönem için özel olarak üretilmiş kedi kızgınlık hapı nereden alınır sorusuna ise veteriner ve hayvan ürünleri satan dükkanlardan temin edilebileceği yanıtını vermek mümkündür.
Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Kulak Çubuğu

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Kulak Çubuğu

Dişi kedi kızgınlık dönemi kulak çubuğu yöntemi internette sık sık araştırılan bir konu olsa da, bu gibi bir yöntemin uygulanmasının doğru bulunmadığı bilinmektedir.

  • Bunun yerine pencereden erkek kediler görünüyorsa, pencereyi bir perde veya kartonla örtebilirsiniz. Kediyi sıcak bir yere oturtabilir, sıcak su şişesi veya ılık, ıslak bir havlu vererek rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Elektrikli ısıtma yastığı/battaniye de iyi bir seçenektir. Kedinizi sakinleştiriyorsa, kedi nanesi de kullanabilirsiniz.

Dişi Kedi Kızgınlık Döneminde Ne Yapılmalı?

Dişi kedinizi kızgınlık döneminde erkek kedilerden uzak tutmanız gerekmektedir.

  • Çiftleşme mevsiminde, kediniz erkeklerin varlığında daha da heyecanlı olacaktır. Asla dışarı çıkmasına izin vermeyin ve evcil hayvan kapısı da dahil olmak üzere tüm pencereleri kapatın ve tüm kapıları kilitleyin. Sakinleşmesi (ve hamile kalmaması) için onu tüm erkek kedilerden uzak tutmalısınız. Ayrı tutmak aynı zamanda onu güvende tutar; dışarıda bir erkek olduğunu hissederse evinden kaçmaya çalışabilir.
  • Evinizde erkek bir kediniz varsa, bir arkadaş bulun veya onu birkaç haftalığına alması için bir kedi bakıcısı tutabilir ya da güvendiğiniz bir arkadaşınıza emanet edebilirsiniz. İki kedi aynı bölgedeyse, her ikisinin de vahşi ve eş olma olasılığı daha yüksektir. Bu önlemler, dişi kedi kızgınlık döneminde ne yapılmalı sorusuna yanıt olarak verilebilir.
Kızgınlık Dönemi Dişi Kedi Ne Kadar Sürer

Kızgınlık Dönemi Dişi Kedi Ne Kadar Sürer?

Kızgınlık dönemi dişi kedi ne kadar sürer sorusuna bu sürecin dişi kedilerde ortalama 7 ila 10 gün arasında sürdüğü yanıtı verilebilir. Ancak bu süreç kedilerin bünyelerine göre değişkenlik gösterebilir.


SONUÇ: Kedilerin kızgınlık süreçleri doğaları gereği birleşmeye ihtiyaç duydukları süreçtir. Kediler bu süreçte rahatsız ve huzursuz olsa da, çeşitli yöntemler ile daha sakin bir kızgınlık süreci geçirebilirsiniz.


Kedi Nanesi Kızgınlık Döneminde Kullanılabilir mi?

Kediler, kedi nanesine çok farklı tepki verir. Bazıları kedi nanesi verildiğinde gevşer ve sakinleşir, ancak diğerleri enerjik ve agresif hale gelir. Kedinizin kedi nanesine nasıl tepki vereceğini bilmiyorsanız bu yöntemden kaçının. Bu, durumu daha da kötüleştirebilir.

Kediyi Sıcak Tutmak Kızgınlığı Geçirir mi?

Bunun geçici bir düzeltmedir. Ancak bir veya iki saat kadar etkili olacaktır.

Kedi Çip Taktırma Fiyatları – Evcil Hayvanlara Çip Nerede Takılır

Kedinin Küstüğünü Nasıl Anlarız

Kedi Nasıl Kusturulur – Kedi Oksijenli Su