Kedi Çip Taktırma Fiyatları 2024 – Ücretsiz Nerede Takılır?

Kedi çip taktırma fiyatları 2024, pek çok kişi tarafından araştırılıyor. 2024 yılının sonuna kadar tüm kedilere ve köpeklere çip taktırma zorunluluğunun gelmesi üzerine pek çok evcil hayvan sahibi bu konunun detaylarını araştırıyor. Evcil hayvanınızın bilgilerini kaydeden kalıcı bir elektronik tanımlama işlemine evcil hayvan mikroçipi denir. Uygulama esnasında hayvanın derisinin altına pirinç tanesi büyüklüğünde bir çip yerleştirilir ve bu çip üzerine bilgi kaydedilir.

Özel Veteriner450 TL
İl ve ilçe tarım müdürlükleri100 TL
Kediye çip Taktırmak Fiyatı 2024

Aslına bakıldığında u uygulama uzun zamandan beri var ama yönetmelikler kamuoyuna açıklanana kadar tamamen evcil hayvan sahiplerinin inisiyatifindeydi. Kedi, köpek sahipleri evcil hayvanlarına mikroçip taktırmalıdır.

Kedilere Çip Taktırma Fiyatı

Kedilere çip taktırma fiyatı

Kedilere çip taktırma fiyatı noktasında Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türkiye Veteriner Odası arasında imzalanmış olan protokol sayesinde çipe geniş destek verildi. Pet mikroçiplerin maliyeti genellikle 150-250 TL aralığındadır ancak mikroçip implantasyon işleminin desteği ile 86 TL’ye yapılabilmektedir.


Daha fazla ilgili içerik;


Kediye Çip Taktırmak Zararlı mı

Kediye çip taktırmak zararlı mı

Kediye çip taktırmak zararlı mı konusu da pek çok hayvan sahibi tarafından araştırılıyor ve merak ediliyor. Ancak bu işlem son derece basit bir işlem ve kısa süreler içerisinde tamamlanıyor. Hayvanlara ise bir zararı bulunmuyor.

Kedime çip taktirmak istemiyorum

Kedime çip taktirmak istemiyorum

Kediye çip taktırmak ne işe yarar diye bakıldığında kaybolduğunda veya çalındığında evcil hayvanınızı bulma şansını büyük ölçüde artırır. Evcil hayvan başka biri tarafından bulunur ve veterinere götürülürse, evcil hayvanın mikroçipi sorgulanır. Dahil edilen mikroçip, evcil hayvan sahibinin kişisel verilerine ek olarak iletişim bilgilerini de içerdiğinden erişilebilirlik mümkündür.

Evcil hayvanların sokakta bırakılmasını önler. Sokak hayvanlarının sayısı her geçen gün arttığından, bu uygulama evcil hayvanını sokağa bırakanlar için bir engel haline geliyor. Kısacası kedisine mikroçip taktıran evcil hayvan sahipleri kendilerini daha rahat hissedeceklerdir. Kedi çipten dolayı kaybolursa, kolayca sahibine iade edilebilir. Her yıl binlerce kedi ve köpek çalınmakta veya kaybolmaktadır. Hayvanlara zorunlu mikroçip uygulaması, bunun olmasını önlemeyi mümkün kılmıştır.

Evcil Hayvanlara Çip Nerede Takılır

Evcil hayvanlara çip nerede takılır diye soracak olursanız da kedinizin veya köpeğinizin çipini veteriner hekimlere taktırmanız mümkündür.

Kedilere çip takmak kaç TL

2023 yılı itibariyle, kedilere çip takma ücreti, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe müdürlükleri ile özel veteriner kliniklerinde farklıdır.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe müdürlüklerinde kedilere çip takma ücreti 100 TL’dir.

Özel veteriner kliniklerinde kedilere çip takma ücreti ise 450 – 500 TL arasında değişmektedir.

Kedilere ücretsiz çip nerede takılır?

2024 yılı itibariyle, kedilere ücretsiz çip taktırmanın tek yolu Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe müdürlükleridir.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe müdürlükleri, 2024 yılı boyunca kedilere ücretsiz çip takma hizmeti vermektedir. Bu hizmetten yararlanmak için, kedinizi en yakın Tarım ve Orman Bakanlığı il veya ilçe müdürlüğüne götürebilirsiniz.

Tekir kedilere çip zorunlu mu?

Hayır, tekir kedilere çip takmak zorunlu değildir. Tekir kediler, ırkına bakılmaksızın, 31 Aralık 2022 tarihine kadar çip taktırma zorunluluğuna tabi idi. Bu sürenin dolması ile birlikte, kedilerin ırkına bakılmaksızın, çip taktırma zorunluluğu kaldırılmıştır.

Tüm kedilere çip taktırmanın faydaları olduğu için, kedi sahiplerine kedilerine çip taktırmaları tavsiye edilmektedir. Çip taktırmanın faydaları şunlardır:

  • Kedilerin kaybolması durumunda, kolayca bulunmasına yardımcı olur.
  • Kedilerin sahiplendirilmesi ve sahiplendirilmesinden sonra takip edilmesini sağlar.
  • Kedilerin sağlık ve aşı bilgilerinin kayıt altına alınmasını sağlar.
  • Kedilerin ırk ve soy bilgilerinin kayıt altına alınmasını sağlar.

Kedilere çip taktırmak için, öncelikle kedinizi veterinere götürmelisiniz. Veteriner, kedinizi muayene ettikten sonra, kedinize uygun bir çipi seçecektir. Çip, kedinin boynunun arka kısmına enjekte edilir. İşlem, yaklaşık 1 dakika sürer ve kedi için ağrısızdır.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥