Kontrendike Ne Demek, Ne Anlama Gelir?

Kontrendike ne demek sorusuna bir hastanın tedaviye ihtiyaç duyması ancak o tedavinin hastaya yapılmamasından daha fazla zarar verebilecek olması durumundan dolayı yapılmaması durumu yanıt olarak verilir. Tıp dünyasında kontrendike olarak karşılık bulan bu durum hastanın tıbbi gereksinime ihtiyaç duyması ama yapılan tedavinin hastaya zarar verebileceğinden dolayı yapılamaması anlamına gelir. Kısaca hastaya tedavi uygulamak için uygun şartların oluşmamasından kaynaklanır.

Tedavinin uygulanmaması mantıksız gibi görünse de karşılaşılacak hasarın ciddi ve büyük olması durumunda kontrendikeden başka bir seçenek kalmayabilir. Bu durumu daha çok hastanın sağlık bilgileri etkiler. Hastanın rahatsızlığı olan bölgesini tedavi etmek bir başka bölgeye zarar verebilme ihtimaline sahipse o durumlar da kontrendike olarak adlandırılır.

Kontrendike ne anlama gelir?

Kontrendike, bir ilacın veya tıbbi müdahalenin, belirli bir durumda kullanılmasının sakıncalı veya tehlikeli olduğu anlamına gelir.

Kontrendike ne demek Farmakoloji?

Farmakolojide, kontrendike, bir ilacın veya tıbbi müdahalenin, belirli bir durumda kullanılmasının, hastanın sağlığı için risk oluşturduğu anlamına gelir. Bu risk, ilacın yan etkileri, tıbbi müdahalenin komplikasyonları veya ilacın veya tıbbi müdahalenin istenmeyen etkileşimlerinden kaynaklanabilir.

Mutlak kontrendike ne demek?

Mutlak kontrendike, bir ilacın veya tıbbi müdahalenin, hiçbir koşulda kullanılmaması gereken durumdur. Bu, ilacın veya tıbbi müdahalenin, hastanın sağlığı için ciddi bir risk oluşturduğu anlamına gelir.

Yanlış kontrendikasyon ne demek?

Yanlış kontrendikasyon, bir ilacın veya tıbbi müdahalenin, aslında kontrendike olmadığı durumlarda kontrendike olarak kabul edilmesidir. Bu, genellikle ilacın veya tıbbi müdahalenin yan etkileri veya komplikasyonları hakkındaki yanlış bilgilerden kaynaklanır.

Rölatif kontrendikasyon ne demek?

Rölatif kontrendike, bir ilacın veya tıbbi müdahalenin, bazı durumlarda kullanılmasının sakıncalı veya tehlikeli olabileceği anlamına gelir. Bu, ilacın veya tıbbi müdahalenin yan etkileri veya komplikasyonları hakkındaki endişelerden kaynaklanır.

Kontrendike ne demek

Endikasyon Nedir?

Endikasyon nedir yanıtı, tıbben uygulanacak bir müdahalenin gerçekleştirilebilmesi için tıbbi gereklilik koşuludur. Bir tıp terimidir.  Kontrendikenin karşıtı, ilacın kullanıldığı, tedavinin uygulandığı durumlardır. Türkçe karşılığı farmakoloji biliminde etkinlik sözcüğüdür. Bir ilacın ya da bir tedavinin hangi hastalığa hangi şekilde uygulanabileceğini, bir operasyonun hangi şartlarda gereklilik arz ettiğini belirtir.  Herhangi bir hastalığın tedavi sürecinde izlenecek aşamaları anlatır.

Modern tıpta endikasyon hastalığın tedavisinde ön planda olan bir uygulamadır. Hastalığın seyir sürecinden takibi yakından yapılır. Hastalığın derecesine göre birbirinden ayrı tedavi metotları ve gerek duyulduğu takdirde uygulanan cerrahi yöntemler değerlendirmeye alınarak ilerlenir. Böylelikle aşamalı bir şekilde ve hastanın yakından takibi sağlanarak tedavi uygulanır.

Gebelikte Kontrendike Ne Demek?

Gebelikte kontrendike ne demek, gebelik sürecinde alınması gereken ve uygulanması gereken aşıları tanımlar. Genel prensipler incelendiğinde aktive olmayan aşıların hamile kadınlara veya fetüslere zararlı olacağına yönelik bir kanıt bulunmamaktadır. Ancak, çocuk ve yetişkinlere uygulanan ve güvenliliği kabul edilen canlı olan aşıların gelişim sürecinde olan fetüse zarar verebileceği kabul ediliyor.

Kontrendike ne demek

Kontrendike Değildir Ne Demek?

Kontrendike değildir ne demek sorusunun yanıtı, endikasyon uygulanan durumlar olarak karşılanabilir. Bilindiği üzere kontrendike olmayan durumlar, hastalığa uygun ila. Ve tedavinin uygulandığı süreçlerdir.

Endike Değildir Ne Demek?

Endike değildir ne demek, o ilacın veya tedavin o hastalık türüne uygun olmadığı, kullanılmaması veya uygulanmaması gereken durumlar için kullanılır.

Enfarktüs Ne Demek – Neden Olur – Belirtileri

Pubis Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Biontech Nasıl Okunur

Ecz. Yeşim Karabulut

2001 İstanbul Eczacılık Fakültesi Mezunu. Uzmanlık alanı tedavi ilaçları ve ağrı, bulantı, öksürük ilacı kullanımı hakkında bilgi verir. Meslek ve İstanbul aşığıdır. yesim.karabulut@bedavainternet.com.tr