Biontech Nasıl Okunur

Biontech Nasıl Okunur ve Biontech Aşısı hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Biontech Aşısı Nedir işte detayları.

Biontech nasıl okunur sorusu için ve daha pek çok merak ettiğiniz özellik için yazımızda kısaca açıklamaya çalışacağız. Biontech aşısı Almanya’da bir şirket olan Biontech firmasından ismini almıştır. Almanya şirketi aşıyı Amerikan şirketi olan Pfizer ile ortak üretmiştir.

Biontech okunuşu “Bayontek” olarak seslendirilmelidir. Pfizer okunuşu “Faayzır” olarak seslendirilebilir.

İki seneye yakın bir süredir hem ülkemizi hem de dünyayı etkisi altına alan korona virüs hastalığı için keşfedilen aşı tüm dünyaya umut oldu. Sevinenlerin yanında aşının yan etkilerine karşı şüpheyle bakan insanlar da az değildir. Fakat aşı olanların kanıtladığı üzere hastalığı önleyici etkiye sahiptir ve sırası gelen herkes aşı olmalıdır. Biontech aşısı bir mRNA aşıdır. Bu özellikte olan ilaç ve aşılar genellikle kanser tedavilerinde kullanılır.

Aşının Çıkıp Çıkmadığını Nasıl Anlarız?

Biontech Aşısı

Uzun deneyler ve aşamalar sonucunda keşfedilen korona virüse karşı geliştirilen  Biontech  aşısı testler sırasında kişilerde ağır yan etkilere sebep olmamıştır.   

  • Baş ağrısı
  • Yorgunluk
  • Cilt kızarıklığı

Belirli bir alerjisi olan kişilerin ilk dozdan sonra reaksiyon gösterirlerse ikinci dozu yaptırmamaları önerildi. Genç nüfusta yan etkiler neredeyse yok denecek kadar az ortaya çıkarken yaşlılarda bir derece daha fazla gözleniyor. Ülkemizde de uygulanmaya başlayan Biontech aşısı özellikle kronik hastalıkları olan kişiler için önerilen bir aşı. Etkili koruma ile hastanelere yatış oranını ciddi anlamda azaltmayı başardı.

Eşlere Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

Biontech Aşısı Nedir

Biontech aşısı Mrna bir aşı olduğu için içerisinde bulunan enfeksiyonlar canlıdır. Bu sebeple inaktif aşılara göre daha fazla yan etkiye sahip olabilir. Fakat yan etkiler yaş gruplarına göre farklılık gösterir ve hayati tehlike arz etmez. Uygulamasının yapıldığı kitleler üzerinde yüksek oranda başarı oranına sahip olan bu aşı, her geçen gün farklı ülkelerde kullanılmayı da sürdürmektedir.

Üretici şirketler patentli bir ürün olduğu için dünyanın diğer ülkelerine üretim izni vermediği için aşılama şu an dünya çapında yaygınlaşmış durumda değil. Bu insan haklarına uygun bir durum olmadığı gibi aşısı bulunan bir hastalıktan yaşanan ölümler de engellenebilir. Aşı sıranız geldiğinde kesinle olmanız bu sebepten ötürü oldukça önemlidir. Biontech aşısı nedir sorusunun yanıtını bu şekilde vermek mümkündür.

Koronavirüsün ciğerlere indiğini nasıl anlarız?

Ali Saroğlu

Uzun yıllardır Google için içerik üretiyorum. Bu içeriklerin faydalı olması katkıda bulunmak istersen benimle iletişime geçebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu