Konut sigortası iptali Yargıtay kararı ile mümkün hale gelmiştir. Konut sigortası yaptırmak genellikle konut kredisi çekmek isteyen kişilerin kredi çekmek üzereyken zorunlu olarak aldıkları bir hizmettir.

Konutlarınız için sigorta yapma zorunluluğu kredinin şartlarından biri haline gelmiş ise bu durumda istediğiniz yerden konut sigortası yaptırabilirsiniz. Mutlaka bankanın kendi anlaşmalı olduğu firmadan konut sigortası almanız gerekmez.

Konut sigortası hakkında merak edilenler, Tüketici Hakem Heyeti başvuruları ve başvuru sonuçları hakkında merak edilenleri yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Konut Sigortası Tüketici Hakem Heyeti

Konut Sigortası Tüketici Hakem Heyeti

Konut sigortası Tüketici Hakem Heyeti tarafından kredi çeken kişinin zorunlu olarak yaptırması ve kendi onayı olmadan banka tarafından kredi şartlarına dahil edilmek koşulu ile belirli bir firmadan yaptırılması yolu ile olduğunda Tüketici Hakem Heyetine başvurulabilir.

Başvuru sonrasında tüketici kredi çekerken zorunlu tutulduğunu dile getirmeli ve istediği firmadan konut sigortası hizmeti alamadığını, bankanın kendi çalıştığı firmayı zorunlu kıldığını da ispatlamalıdır. Bu ispat için kredi sözleşmesi incelenebilir.

Konut sigortası yaptırma zorunluluğu olması kredi şartlarında yer alabilir ancak istediğiniz yerden sigorta hizmeti alabileceğinizi unutmayın. Bankaların anlaşmalı oldukları firmalardan konut sigortası almak zorunda değilsiniz.

Kredilerde Sigorta Zorunluluğu Kalktı Haberi  

Kredilerde sigorta zorunluluğu kalktı haberi bankalar için pek iyi bir haber olarak değerlendirilmese de kredi sahiplerini sevindirdi. Kredi çeken kişilerin kredi çekerken zorunlu hayat sigortası yapılmaktaydı. Bu sigorta ile birlikte de kredi çeken kişiye ekstra masraf ve hizmet alma zorunluluğu doğuyordu.

Kredilerde sigorta zorunluluğunun bir vatandaşın Tüketici Mahkemesi başvurusu sonrasında değerlendirilerek kaldırılmasına karar verilmiştir. Bu vatandaş sigorta iptali ve ödediği tüm primin kendisine geri iade edilmesi kararı ile olumlu sonuç aldı. Ancak başvuran kişinin kredi çekmesinden sonra 1 ay içinde mahkemeye başvurduğunu da söylemek gerekir.

Bankalardan kredi alırken hayat sigortası yaptırmak zorunlu değildir. Banka hiçbir şekilde hayat sigortasını zorunlu hale getiremez. Bu kapsamda hayat sigortası yaptırma zorunluluğunuz olmadığını da unutmamalısınız.

Hayat sigortası yapılması kredi için gerekli bir şart olarak değerlendiriliyorsa bu noktada hayat sigortasını istediğiniz firmadan hizmet almak koşulu ile yaptırabilirsiniz. Bankanın size sunduğu yerden hayat sigortası yaptırmak zorunda değilsiniz.


Daha fazla ilgili içerik;

Konut sigortası iptal edilir mi?

Evet, konut sigortası iptal edilebilir. Konut sigortası, genellikle sigorta süresi sonunda otomatik olarak yenilenir. Ancak, sigorta sahibinin talebi doğrultusunda, sigorta süresi dolmadan da iptal edilebilir.

Konut kredisinde yapılan sigortalar iptal edilir mi?

Konut kredisinde yapılan sigortalar da iptal edilebilir. Konut kredisinde genellikle hayat sigortası, konut sigortası ve zorunlu deprem sigortası yaptırılır. Bu sigortalar, kredinin teminatını oluşturmak için yaptırılır.

Konut kredisi hayat sigortası nasıl iptal edilir?

Konut kredisi hayat sigortası, krediyi veren bankaya başvurarak iptal edilebilir. İptal talebinizi yazılı olarak yapmanız tavsiye edilir. İptal talebinizde, sigorta poliçesinin numarasını, sigortalı kişinin TC kimlik numarasını ve iptal gerekçenizi belirtmeniz gerekir.

Konut kredisi bitince hayat sigortası geri alınır mı?

Konut kredisi bitince hayat sigortası geri alınmaz. Hayat sigortası, kredinin teminatını oluşturmak için yaptırılır. Kredi bittiğinde, sigortanın amacı ortadan kalkar. Ancak, sigortanın yürürlük süresi içinde herhangi bir hasar meydana gelirse, sigorta tazminatı ödenir.

Kredi ödemesi devam ederken hayat sigortası iptal edilir mi?

Evet, kredi ödemesi devam ederken hayat sigortası iptal edilebilir. Ancak, bu durumda, kredinin geri kalan kısmını faiziyle birlikte ödemeniz gerekir.

Hayat sigortası kredi bittikten sonra ne olur?

Hayat sigortası kredi bittikten sonra da yürürlükte kalır. Ancak, sigortanın amacı ortadan kalktığı için, sigorta tazminatı ödenmez.

Konut kredisi hayat sigortası her yıl yenilenir mi?

Konut kredisi hayat sigortası, genellikle kredinin vadesine göre 1, 3, 5 veya 10 yıl için yapılır. Sigorta süresi sonunda, sigorta otomatik olarak yenilenir. Ancak, sigorta sahibinin talebi doğrultusunda, sigorta süresi dolmadan da yenilenebilir veya iptal edilebilir.

Hayat sigortası parası nasıl geri alınır?

Hayat sigortası poliçesi, sigorta sahibinin vefat etmesi durumunda, sigorta şirketine başvurularak geri alınabilir. Sigorta şirketine, sigorta poliçesinin aslı ve sigortalı kişinin ölüm belgesinin ibrazı gerekir.

E devlet hayat sigortası poliçe ve tazminat nasıl alınır?

E-Devlet üzerinden hayat sigortası poliçesi ve tazminat sorgulama ve başvuru yapma işlemleri yapılabilir. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra, “Hizmetler” sekmesine tıklayın. “Sigortacılık Hizmetleri” başlığı altından, “Hayat Sigortası Poliçe Bilgileri Sorgulama” veya “Hayat Sigortası Tazminat Başvurusu” hizmetini seçin.

Konut sigortası iptal edilirken dikkat edilmesi gerekenler

Konut sigortası iptal edilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar:
Sigorta poliçesinin süresinin bitmesine en az 15 gün kala iptal talebinde bulunmanız gerekir.
Sigorta poliçesini iptal ederken, sigorta şirketinin size vereceği iptal belgesini imzalamanız gerekir.
Sigorta poliçesini iptal ettiğiniz takdirde, o güne kadar ödediğiniz primlerin geri ödenmesi için sigorta şirketine başvurmanız gerekir.
Konut sigortası iptal etme talebinizin kabul edilmesi için, sigorta şirketinin bazı belgeleri talep etmesi mümkündür. Bu belgeler arasında, sigorta poliçesinin aslı, sigortalı kişinin kimlik belgesi ve iptal talebinizi içeren bir dilekçe yer alır.