Konut Sigortası İptali Yargıtay Kararı

Konut sigortası iptali yargıtay kararı hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Konut sigortası tüketici hakem heyeti ve kredilerde sigorta zorunluluğu kalktı haberi işte detaylar.

Konut sigortası iptali Yargıtay kararı ile mümkün hale gelmiştir. Konut sigortası yaptırmak genellikle konut kredisi çekmek isteyen kişilerin kredi çekmek üzereyken zorunlu olarak aldıkları bir hizmettir.

Konutlarınız için sigorta yapma zorunluluğu kredinin şartlarından biri haline gelmiş ise bu durumda istediğiniz yerden konut sigortası yaptırabilirsiniz. Mutlaka bankanın kendi anlaşmalı olduğu firmadan konut sigortası almanız gerekmez.

Konut sigortası hakkında merak edilenler, Tüketici Hakem Heyeti başvuruları ve başvuru sonuçları hakkında merak edilenleri yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Hayat Sigortası İadesi Yargıtay Kararları 2021

Konut Sigortası Tüketici Hakem Heyeti

Konut sigortası Tüketici Hakem Heyeti tarafından kredi çeken kişinin zorunlu olarak yaptırması ve kendi onayı olmadan banka tarafından kredi şartlarına dahil edilmek koşulu ile belirli bir firmadan yaptırılması yolu ile olduğunda Tüketici Hakem Heyetine başvurulabilir.

Başvuru sonrasında tüketici kredi çekerken zorunlu tutulduğunu dile getirmeli ve istediği firmadan konut sigortası hizmeti alamadığını, bankanın kendi çalıştığı firmayı zorunlu kıldığını da ispatlamalıdır. Bu ispat için kredi sözleşmesi incelenebilir.

Konut sigortası yaptırma zorunluluğu olması kredi şartlarında yer alabilir ancak istediğiniz yerden sigorta hizmeti alabileceğinizi unutmayın. Bankaların anlaşmalı oldukları firmalardan konut sigortası almak zorunda değilsiniz.

Konut Sigortası Tüketici Hakem Heyeti

Kredilerde Sigorta Zorunluluğu Kalktı Haberi  

Kredilerde sigorta zorunluluğu kalktı haberi bankalar için pek iyi bir haber olarak değerlendirilmese de kredi sahiplerini sevindirdi. Kredi çeken kişilerin kredi çekerken zorunlu hayat sigortası yapılmaktaydı. Bu sigorta ile birlikte de kredi çeken kişiye ekstra masraf ve hizmet alma zorunluluğu doğuyordu.

Kredilerde sigorta zorunluluğunun bir vatandaşın Tüketici Mahkemesi başvurusu sonrasında değerlendirilerek kaldırılmasına karar verilmiştir. Bu vatandaş sigorta iptali ve ödediği tüm primin kendisine geri iade edilmesi kararı ile olumlu sonuç aldı. Ancak başvuran kişinin kredi çekmesinden sonra 1 ay içinde mahkemeye başvurduğunu da söylemek gerekir.

Bankalardan kredi alırken hayat sigortası yaptırmak zorunlu değildir. Banka hiçbir şekilde hayat sigortasını zorunlu hale getiremez. Bu kapsamda hayat sigortası yaptırma zorunluluğunuz olmadığını da unutmamalısınız.

Hayat sigortası yapılması kredi için gerekli bir şart olarak değerlendiriliyorsa bu noktada hayat sigortasını istediğiniz firmadan hizmet almak koşulu ile yaptırabilirsiniz. Bankanın size sunduğu yerden hayat sigortası yaptırmak zorunda değilsiniz.

Ev Sigortası Fiyatları

Hayat Sigortası İptali Nasıl Yapılır

Ziraat Bankası Hayat Sigortası İptal Dilekçesi Örneği

İş Bankası Hayat Sigortası Nasıl İptal Edilir

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu