Kriminolog Nedir – Kriminolog Ne Yapar

Kriminolog nedir ve kriminolog ne yapar, bilgilendiriyoruz. Kriminoloji çalışma alanları ve kriminoloji bölümünü birlikte inceleyelim.

Kriminologlar suçlar üzerinde çalışan kişilerdir. Sizler de kriminolog nedir, ne iş yapar merak ediyorsanız makalemizi dikkatle incelemelisiniz.

Kriminolog nedir? sorusu bu alana ilgi duyanların cevabını merak ettiği bir sorudur. Kriminoloji, suçların açıklamasını yapmaya çalışan, suçların nedenini araştıran bir bilimsel araştırma alanıdır. Kriminoloji, psikoloji ve sosyoloji ile ilgilenen bir bilimdir de denebilmektedir. Bu alanda çalışan uzmanlara ise kriminolog denmektedir. Peki, kriminolog nedir? Ne iş yapar? Öncelikle bu alanın zor bir çalışma alanı olduğunu söyleyebiliriz.

Kriminolog Ne Yapar

Kriminolog ne yapar

Kriminolog ne yapar, kriminoloji bilimi ile ilgilenen uzman kişilere kriminolog denir. Suç bilimci olarak da bilinen kriminologlar suçlu davranışları, suçlarla mücadele, suçların önlenmesi gibi unsurlar ile ilgilenmektedirler. Kriminologlar Emniyet Genel Müdürlüğü altında çalışırlar.

Kriminolog Ne İş Yapar?

Kriminolojiye ilgi duyanlar “kriminolog ne iş yapar?” sorusuna yanıt aramaktadır. Kriminologların yerine getirmesi gereken çeşitli görevler mevcuttur. Bu görevler ise şöyledir;

  • Asıl işleri polislere yardımcı olmaktır.
  • Çözülemeyen suç olaylarını aydınlatmaya çalışırlar.
  • DNA ve parmak izi saptaması yaparlar.
  • Delil araştırması yaparlar.
  • Suçlularla ve suçlarla mücadele ederler.
  • Tüm polis birimleri ile ortak çalışırlar.
  • Özel polis olarak tanımlanırlar.
  • Genel olarak laboratuvarda çalışırlar.
  • Suçlar ve suçları işleyenler arasında ilişki kurma amacındadırlar.

Kriminolog Nasıl Olunur?

Kriminolog nasıl olunur

Bu çalışma alanı ilginiz çekti ise “kriminolog nasıl olunur?” sorusunun cevabı merak ediyor olabilirsiniz. Kriminolog olmak isteyenlerin Tıp, Biyoloji, Psikoloji, Genetik Bilimi gibi ilgili üniversite lisans programlarından mezun olmaları gerekmektedir. Bu bölümlerden mezun olmuş olanların KPSS sınavına girmeleri ve 70 puan almaları da zorunludur.

Yeterli puanı edindikten sonra Polis Meslek Eğitim Merkezi’ne başvurmaları gereklidir. Bu merkezde eğitimi tamamladıktan sonra polis olabilenlerin Kriminoloji Polislik Şubesi’ne başvuru yapmaları gerekir. İstenilen şartlara uygun olmanız durumunda başvurunuz kabul edilecektir.


Daha fazla ilgili içerik;


Kriminolog Ne Kadar Maaş Alır?

Kriminolog ne kadar maaş alır sorusu da oldukça merak edilen bir sorudur. Kriminologlar aylık ortalama 15.000 TL – 17.000 TL arasında kazanabilmektedirler. Fakat çalışılan kurum ve kıdem gibi şartlar da alınan maaşları etkilemektedir. Bu miktarlardan daha az veya daha fazla kazanılması mümkündür.

Blas S.

ali.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥