Kripto Para Nedir (Kripto Para Nasıl Kazanılır) Coinler Nedir

Kripto para nedir, nasıl kazanılır, bilgilendiriyoruz. Kripto para nasıl kazanılır, bilgilendiriyoruz. Kripto paraların düşmesinin nedeni ve en güvenilir kripto para uygulaması hakkında güncel bilgiler sunuyoruz.

Kripto paralar özellikle pandemi dönemi ile birlikte yükselişe geçen bir kavram olmuş ve her geçen gün daha fazla kişi tarafından merak edilen bir konu olmuştur. Fakat kripto paralar şu an hala çok yeni bir teknoloji oldukları için yatırımcılarda bilgi eksikliği sürekli olmaktadır. Ayrıca sürekli gelişen bir yapıya sahip olan kripto paralar, yatırımcılarına sürekli araştırma yapma gibi bir sorumluluk da yüklemektedirler.

Yeni yatırım yapmak isteyen kişilerin zihinlerinde de tüm bu sebeplerden ötürü çeşitli soru işaretleri yer almaktadır.

Yeni yatırımcıların merak ettiği konulara çözüm bulabilmesi için ilk olarak kripto nedir ve kripto ne demek sorularının ele alınması ve cevaplanması önemlidir. Çünkü bu işi temelinden öğrenmek adına atılabilecek ilk adım bu soruların cevaplarını bilmekten geçmektedir. Bu soruların cevapları alındıktan daha sonra kripto para konusundaki diğer sorular ve bu soruların cevapları da daha anlaşılır hale gelecektir.

Kripto Para Nedir?

Kripto paralar, en kısa tanım olarak dijital para olarak tanımlanabilir. Ancak bu basit tanım kavramları çok basitleştirdiği için bazı eksiklikleri de olabilmektedir. Kripto paraların fiat paralardan (TL,Euro, Dolar vb.) ayrılan özelliklerini sıralamak daha detaylı bir kripto para tanımı yapılmasını kolaylaştıracaktır;

 • Kripto paralar merkezi otoriteler tarafından denetlenemezler.
 • Kripto para fiyatları, fiat paralardan daha hareketli bir seyir izlerler. Bu duruma piyasalarda oynaklık denilmektedir.
 • Kripto paralar transfer işlemleri için aracıya ihtiyaç duymamaktadırlar. Durumu daha da basitleştirmek gerekirse fiat para işlemlerinde bir kişinin diğer kişiye para transfer etmesi için bankalara ihtiyaç vardır, oysa kripto paralarda bu duruma gerek yoktur.

Yukarıda kripto paraların fiyat paralardan ayrılan özellikleri verilmiştir. Oysa bu iki kategorideki paraların bazı ortak özellikleri de vardır;

 • Hem kripto paralar hem de fiat paralar da geniş bir topluluk tarafından kabul edildiği kadar değerli olmaktadırlar. Bu duruma örnek olarak Bitcoin kripto parasının yüksek fiyata sahip olması ve doların güçlü bir fiat para olması örnek olarak gösterilebilmektedir.
 • Kripto paralar küçük parçalara bölünebilmektedirler. (0.00001 btc, 0.001 eth vb.) Aynı şekilde fiat paralar da küçük parçalara bölünmektedirler. TL’yi örnek alırsak kuruşlar bu küçük bölümler olarak adlandırılabilirler.
 • Kripto paralar ile ilgili bazı kısıtlamalar olduğu için bunların alışverişte kullanımları aşırı yaygın olmasa da bazı ülkelerde hizmet ya da mal satın alımları için kullanılmaktadırlar. Fiat paraların ana amaçları da budur.

Bu açıklamalardan sonra daha kapsamlı bir kripto para tanımı yapılmak istenirse de şöyle söylenebilmektedir:

Kripto paralar; internet üzerinden kullanım için tasarlanan, merkezi bir yapısı olmayan, küçük parçalara ayrılabilen, transfer işlemleri için aracıya ihtiyaç duyulmayan dijital paralardır.

Kripto Para Ne İşe Yarar?

Kripto paralar, kullanıcısına zihin özgürlük ve güven sağlamaktadırlar. Bu özgürlük, bir aracının olmamasının sonucudur. Bu nedenle tüm sorumluluk kripto para sahibine aittir. Bu da özgürlüğün bir maliyeti olarak algılanmaktadır. Güven ise madenciler sayesinde sağlanmaktadır. Çünkü madenciler için bu sistemin devam etmesi sürekli para kazanmalarını sağlayacaktır.

Kripto paraların kavramsal yönündeki faydaları dışında buna ek olarak ekonomik bazı beklentiler üzerinden alınması gibi bir faydası da vardır. (kar elde etme amacı)

Eğer bu piyasaya sadece kar açısından bakılırsa o zaman yeni kullanıcıların daha rahat anlaması için bu durumu hisse senedi piyasasına benzetmek daha kolay bir anlaşılırlık sağlayacaktır.

Borsalardaki hisse senetleri, şirket sahiplerinin şirket için çalışmalarından etkilenmekte ve bu sayede hisse senetleri de değer kazanmaktadırlar. Bu sayede de para kazanmak amacıyla önceden hisse senedi satın alan kişi para kazanmaktadır. Aynı durum çok büyük kripto paralarda da geçerlidir. Fakat aynı hacimlere sahip olunmadığı için gerçek olmayan haberlerden etkilenme payı daha da yüksek olmaktadır.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto para madenciliği

Kripto para madenciliği diğer tüm transferler için bir onay aşaması olarak tanımlanmaktadır. Bu iş için de kripto para madencileri, fazla miktarda elektrik tüketen madencilik cihazları kullanmaktadırlar.

Ayırca kripto para madenciliğinin bazı kapsamlı özellikleri bulunmaktadır:

 • Kripto para madenciliğinde son derece kapsamlı matematiksel problemler çözülmektedir.
 • Kripto para madencileri yaptıkları bu işlemler için ödül almaktadırlar.
 • Dünya üzerinde çok fazla sayıda madenci olduğu için bir yerde sorun gerçekleşmesi halinde bu sorunun etkisi o kadar yüksek bir oranda olmamaktadır. Bu da kripto paraların merkezi olmayan bir yapıya sahip olmasını ve güvenilir bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır.

Kripto Para Hacmi Nedir?

Kripto para hacmi, bakılan zamandaki alış ve satışın eşleşmesi ile oluşan bir sayıdan oluşmaktadır. Basitleştirmek gerekirse alıcı ve satıcının buluşmasının ne kadar gerçekleşmiş olacağının sonucudur. Genellikle tarihsel olarak ilk çıkan Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi kripto paraların hacmi yüksektir.

Kripto Para Neden Düşer?

Kripto para neden düşer

Kripto paraların düşmesinin nedeni kripto paralardaki satışların alışlardan yüksek olmasıdır. Bu ana sebep olmakla beraber bunlara ek olarak ara sebepler de bulunmaktadır. Kripto paraları olumsuz etkileyen haberler bunların başında gelmektedir. Bunlardan bazıları;

 • Kripto paralara yüksek vergiler getirilmesi
 • Kripto paraların bazı ülkelerde kullanımının yasal olmaması (Çin)
 • Amerikan Merkez Bankası’nın faiz artırması ve bu nedenle riskli piyasalardan para çıkışı olması
 • Madenciliğin yoğun olarak yapıldığı ülkede çıkan bir karışıklık (Kazakistan)

Kripto paralardaki düşüşün ana nedenleri yukarıda sıralanmakla beraber bu nedenler daha da detaylanıdırılacak ve neden sonuç ilişkisi kurulacak olursa şöyle söylenebilmektedir:

 • Yüksek vergiler getirildiği zaman kripto para piyasasındaki hacım düşüş eğiliminde olmakta ve piyasalara yeni yatırımcı gelmesi de güçleşmektedir. Yüksek vergi ödemek isteyen mevcut yatırımcılar kripto para varlıklarını metamask ya da trust cüzdanlarına yollamakta ve merkezi borsalardan çekmektedirler. Bu cüzdanlara sahip yatırımcılar ise genel olarak daha uzun süreli yatırım planları yapmakta ve piyasaya aktif olarak bakmamaktadır. Bu durum da kısa vadede yine aynı şekilde kripto paraların hacim kaybına ve fiyat düşüşüne sebep olmaktadır.
 • Kripto paraların bazı ülkelerde kullanımının yasal olmaması ve bu duruma engel olan bazı yasalar yer alması o ülkedeki halkın çoğunun kripto para satın almasını engellemekte ve bu da vatandaşların ceza riski ile karşılaşmamak adına yatırımlarını başka yerlere yapmalarını zorunlu kılmaktadır. Çin bu konudaki en iyi örnek olarak ortaya çıkmaktadır. Çok fazla miktarda kripto para sahibi olan yatırımcılar Çin’deki bu karardan sonra başka ülkelere taşınmışlardır. Az miktarda kripto parası olan çoğu yatırımcı ise kripto para piyasalarından çıkmıştır.
 • Amerikan Merkez Bankası’nın faiz artırdığı zaman diğer ülkeler de faiz artırma eğiliminde olacak ve insanlar kripto para piyasasındaki parasını daha güvenli olan faize yatırma eğiliminde olacaktır. Bu da kripto paralardan yüksek miktarda para çıkışına sebep olmakta ve fiyatın düşmesini sağlayacaktır.
 • Madenciliğin yoğun olarak yapıldığı Kazakistan ülkesinde çıkan iç karışıklık ile ülkedeki güven ortamı bozulmuş, elektrik kesintileri olmuş ve madenciler de görevlerini geçici olarak yapamaz hale gelmişlerdir. Kripto paraların merkeziyetsiz bir yapısı olsa da madenciliğin yoğunlaştığı bazı yerlerdeki bu durumlar geçici olarak olumsuz bir hava oluşturabilmiştir.

Tüm bu sebeplerden anlaşılmaktadır ki kripto paralar güvenin olmadığı, rekabet ettiği fiat paraların güç kazandığı, faizlerin yüksek olduğu ve madenciliğin yoğun yapıldığı ülkelerde sorunların yaşandığı durumlarda ciddi düşüşler sergilemektedirler. Bu durumun sonucu olarak kripto para piyasasındaki yatırımcılar da diğer yatırım piyasalarına geçmektedirler.

Yatırım Yapılabilir Mantıklı Kripto Paralar

Mantıklı olarak değerlendirilen bazı kripto paralar mevcuttur. Bu kripto paraların günümüz dünyasına katkı sağlaması en büyük etkendir. Bu tarz coinlerin bazıları aşağıda yer almaktadır.

Bu tarz kripto paralar, bazı sorunlara çözüm sunmalarıdan dolayı mantıklı olarak genel kabul görmektedirler. Bu kripto paraları sundukları çözümler ile birlikte açıklamak istenirse de şöyle söylenebilir;

 • Bitcoin, ilk çıkan ve blockchain ekosistemini popüler hale getiren bir kripto paradır. Kullanan kişilere transfer hızı, kısmen anonimlik, aracısız transfer imkanı gibi haklar sağlamaktadır. Fakat günümüzde değeri çok fazla arttığı için artık fiziksel altın gibi değerlendirilmekte ve enflasyondan korunma aracı olarak kullanılmaktadır.
 • Ethereum, merkeziyetsiz borsalardaki ve cüzdandaki transfer ücretlerini karşılamak için ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Bu kripto para ana bir ağ olarak düşünülebilir. Bundan sonra çıkacak çoğu kripto para da bu ağın üzerinde inşa edilmiştir. Bu nedenle transfer ücreti ya da herhangi bir işlem için ethereum olarak kesintiler yapılmaktadır.
 • Binance borsasına ait olan BNB, ilk çıkış amacı olarak borsalardaki kullanım için komisyon indirimi amacı ile kullanılmaktaydı. Fakat daha da genişleyerek kendi ağlarına geçiş yaptılar ve ethereum kripto parasına bir rakip olma durumu söz konusu oldu.
 • Asıl adı ripple olarak bilinen xrp, ağırlıklı olarak bankalar arası para transferleri üzerinde duran bir yapıda oldu. Özellikle ülkeler arası transferlerde bankalar arası ödenen komisyon ve işlem yavaşlığı gibi eksikleri giderme amacı ile ortaya çıktılar.
 • Cardano (ADA) kripto parası da temelde ripple ile yakın bir amaca sahiptir. Ancak cardano, finans alanında bir ekosistem oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle ticaretin daha kolay gerçekleşmesi için projeler ve merkeziyetsiz finans konusunda projelere de yoğunlaşmaktadırlar.
 • Temelde ethereum ile benzer bir amaca sahip olan AVAX, 5 saniye süren işlem hızı ve güvenilir oluşu ile öne çıkmıştır.

En Güvenilir Kripto Para Uygulaması

En güvenilir kripto para uygulamalarından biri ise sahibinin Binance olduğu Coinmarketcap’tir. Bu sitede kripto paraların anlık olarak fiyatları görülebilmekte, kripto paralar hakkında bilgiler bulunmakta ve kılavuz şeklinde bloglar bulunmaktadır. Bu uygulamada daha önce kullanıcıların güvenini sarsacak çok büyük bir sorun gerçekleşmemiştir.

Ayrıca Binance borsasının da mobil uygulaması mevcuttur ve bu nedenle de bu uygulama da güvenilir bir uygulamadır.

Güvenilir Kripto Para Siteleri

Güvenilir kripto para siteleri olarak Binance ve Coinbase verilmektedir. Binance, genel olarak tüm dünyada oldukça popülerdir ve kullanıcılarına çok az sayıda sorun çıkarmaktadır.

Coinbase kripto para borsası ise genel olarak Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Coinbase, Amerika’daki yasalar ile uyumlu olarak kendi yapılarını sürekli güncellemektirler.

En İyi Kripto Para Yorumcusu – Kripto Para Tahminleri

Kripto Para İçin Hangi Uygulama – En Çok Kazandiran Coin Uygulaması

Alper Destici

Kripto Para piyasalarını takip ederek sizi bilgilendiriyorum. İTÜ Finansal Piyasalar alper.destici@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥