Erdoğan tarafından yapılan açıklamadan sonra milyonlarca genç KYK borcu faizi nasıl silinir sorusunun yanıtını aramaya başladı. Enflasyon farkı nedeniyle yaşanan Kyk borcu üzerinde faiz uygulaması yaşanmıştı. Erdoğan Kyk borcunda yaşanan bu faizlerin silineceğini duyurdu.

Kyk borcu faizi silinmesi sistem tarafından otomatik olarak gerçekleşecektir. Faiz silindikten sonra e-devlet sistemine yansıyacaktır. E-devlet üzerinden Kyk borcunuzu öğrenebilirsiniz. Kyk borcunun üzerinden ÜFE artışının kaldırılacağı açıklanmıştır. Sadece ana parayı ödemeniz yönünde karar alınmıştır.

KYK borcu faiz sildirme 2024

KYK borcu faiz sildirme 2024 yılında otomatik olarak gerçekleşecektir. E-devlet sisteminde otomatik olarak işlem gerçekleşecektir. 2024 yılında enflasyon farkı nedeniyle milyonlarca öğrencinin kredisinde yüksek oranlarda artış sergilenmişti. Yapılan Kabine toplantısı sonucunda gençlerin üzerindeki bu yükün kaldırılarak ana paranın ödeneceği açıklanmıştır.

Kredi ve burs miktarları son yaşanan olaylardan sonra 14 kat artış göstermişti. Öğrenim kredisine başvuran bütün öğrenciler kredi ve burs imkanlarından faydalanabilmektedir. Kredi alan öğrenciler mezun olduktan iki sene sonra aldıkları ücretleri geri ödemeleri gerekir. 2024 yılında alınan kararla alınan paranın ödemesi gerçekleşecek olup hiçbir şekilde faiz eklenmeyecektir.

Kyk borç erteleme faizi var mı

Kyk borç erteleme faizi var mı

Kyk borç erteleme faizi var mı, milyonlarca öğrencinin aklında Kyk faiz silinmesi kimleri kapsayacak sorusu yer edindi. Kyk borcunu aktif olarak ödeyen, kyk kredisi alan ama ödemesi başlamamış kişiler ve yeni mezun olan öğrenciler faiz silinmesinden faydalanabilecek. Güncel olarak ödeme gerçekleştiren öğrenciler içinde bu fırsat sunulmuştur.

Alınan karar sonucu 26 milyar faiz ortadan kaldırılacaktır.  Daha yeni mezun olan ve geri ödemesi henüz başlamamış olan yaklaşık 1 milyon bin kişi, kredi alsa da mezun olmayan 800 bin kişi ve geri ödemesi başlamış olan 1 milyon 290 bin kişi bu faiz silinmesinden yararlandı. Diğer yıllarda da öğrenim kredisi alan kişiler sadece ana paradan sorumlu tutulacaktır. Kısaca 2024 yılından itibaren gençlerin kredi ödemeleri ana para üzerinden gerçekleşecektir.


Daha fazla ilgili içerik;


Kyk Borcu Faizi Nasıl Hesaplanır 

Erdoğan tarafından yapılan açıklamanın ardından kyk borcu faizi nasıl hesaplanır sorusunun yanıtı merak edilmeye başladı. Kyk borcu faizini hesaplayarak ana parasının ne kadar olduğunu öğrenmek isteyen milyonlarca öğrenci e-devlet sistemlerini kullanabilirler.

E-devlet sistemine yansıyacak olan Kyk borcunuzu öğrenebilirsiniz. Kyk borçları üzerinden bu zamana kadar yapılan faiz ana paranın 3 katı oranındaydı. Ana para tutarı 25.000 TL olan bir öğrenci faiz silinmesi olmadan önce ödemesi gereken tutar 86.000 TL değerindeydi. Yaklaşık olarak yapılan faiz oranı %344 değerindeydi.

Mesela ana paranızın 35.000 TL olduğunu düşünelim. Faiz oranı ise %344 değerinde olduğu için 35.000 TL’nin %344’ü 120.400 TL olmaktadır. Aradaki bu uçurum artık öğrencilerin üzerinden kaldırılmıştır.

KYK kredi faizi kalktı mi 2024

KYK kredi faizi kalktı mi 2024, hayır. Birçok öğrenci Kyk faiz silinmesi ne zaman yansır sorusunu merak etmektedir. Kyk faiz silinmesi en kısa sürede yansıyacağı düşünülmektedir. Yapılan açıklamadan sonra sisteme girilememesi de kademeli olarak faizlerin silindiğinin bir göstergesi olabilir.

Alınan bu kararın yürürlüğe girmesi halinde en kısa sürede milyonlarca gencin üzerindeki yük alınacaktır. Uzun zamandan beri tartışma konusu olan ve gençlerin 3 kat faizlere gösterdiği mücadele sonunda tüm faizler kaldırılmıştır.

Alınan karar hakkında düşüncelerinizi ve merak ettiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.