Kyk Borcumu Nasıl Öğrenirim? (Görsel Anlatım)

Son zamanlarda öğrenciler ve yeni mezun olan öğrencilerin en merak ettiği konulardan biri KYK borcudur. Devlet, üniversitede eğitim gören öğrencilere destek vermek amacıyla kredi ve burs vermektedir. Burs çıkmayan öğrenciler kredi almaktadır. Eğitim süreleri tamamlandıktan sonra kredi alan öğrencilerin geri ödemeleri başlamaktadır.

Kyk borcumu nasıl öğrenirim
Kyk borcumu nasıl öğrenirim
Kyk borcumu nasıl öğrenirim
Kyk borcumu nasıl öğrenirim
Kyk borcumu nasıl öğrenirim

Geri ödenecek öğrenim kredi tutarı ÜFE artışları baz alınarak hesaplanmaktadır. Haziran ayında ÜFE miktarı %6,77 olarak belirlenmiştir. Buna göre geri ödemelerini merak eden öğrencilerin kyk borçlarını nasıl öğreneceklerini sizler için ele aldık. Hadi gelin birlikte bakalım.

 • KYK borcu olan öğrenciler e-devlet üzerinden ne kadar borçlarının olduğunu ve ödeme planlarını görebilirler.

Kyk Borç Sorgulama T.C. Kimlik No İle

Üniversitede eğitim görürken alınan kredi ödemeleri, eğitim hayatın bittikten 2 sene sonra ödenmesi gerekir. 4 yıllık bir üniversitede okuyan bir kişi mezun olduktan 2 sene sonra kredi borçlarını ödemeye başlamalıdır. Ödemesini gerçekleştirmeyen öğrenciler için faiz uygulanmaktadır. Kredi borcunuzu görmek ve ÜFE artışının ne kadar etkilediğini görmek istiyorsanız tek yapmanız gereken e-devlet sistemine girmektir.

 • İlk olarak e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. Giriş yaparken kimlik numaranız ve e-devlet şifrenize ihtiyacınız olacaktır.
 • Giriş yaptıktan sonra geri ödemenizi ve borcunuzu sorgulayabilirsiniz.
 • Karşınıza gelen ekranda ana paranız, ödeme planları ve gecikme zammı olarak tüm detayları görüntüleyebilirsiniz.

KYK borcunuzu sorguladıktan sonra eğer ödemeniz geldiyse nasıl ödemeyi gerçekleştireceğinize bir bakalım.

Kyk Borç Ödeme Nasıl Yapılır

Son zamanlarda ülkemizdeki enflasyonun etkisinden dolayı her şeye zam gelmiştir. Eğitim görürken kredi alan öğrenciler ÜFE’nin etkisiyle yüksek miktarlarda geri ödeme gerçekleştireceklerdir. Geri ödeme gerçekleştirecek olan kişiler nasıl yapacaklarını merak etmektedir. KYK kredi ve yurt ödemelerinizi atmlerden ve internet şubeleri üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 • Ziraat Bankasının internet bankacılığını açınız.
 • Sağ alt kısımda yer alan Menü seçeneğine tıklayınız.
 • Karşınıza gelen ekrandan Ödemeler seçeneğini seçiniz.
 • Eğitim, Sınav ve Üniversiteler yazan kısma tıklayınız.
 • Daha sonra KYK seçeneğine tıklayınız.
 • Üst kısımda yer alan Kurum seçimi kısmına tıklayınız.
 • Karşınıza gelen KYK Online Kredi Tahsilatları seçeneğini seçin.
 • Ardından peşin ya da taksitle ödeyecekseniz seçin ve ödemenizi gerçekleştirin.

KYK borç yapılandırma başvurusu

KYK borç yapılandırma başvurusu, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) 7256 sayılı Kanun kapsamında yaptığı düzenlemeden yararlanmak isteyen öğrenciler tarafından yapılabilir. Bu düzenleme kapsamında, KYK kredi borcu bulunan öğrenciler, borç tutarlarını yeniden yapılandırarak daha uygun taksitlerle ödeme imkanına sahip olabilirler.


Daha fazla ilgili içerik;

Ziraat KYK Geri Ödeme Nasıl Yapılır?

Ziraat KYK kredi geri ödemesi, Ziraat Bankası şubeleri, ATM’leri, internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden yapılabilir.

Ziraat Bankası Şubelerinden Geri Ödeme

Ziraat Bankası şubelerinden geri ödeme yapmak için, kimliğinizi ve kredi kartı veya banka kartınızı yanınızda götürmeniz gerekir.

KYK Kredi Nereden Bakılır?

KYK kredilerinizi, e-Devlet üzerinden veya Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) internet sitesi üzerinden sorgulayabilirsiniz.

KYK Borcumu Nasıl Öderim?

KYK borcunuzu, KYK’nın belirlediği ödeme planına göre ödeyebilirsiniz. Ödeme planınızı, KYK’nın internet sitesi üzerinden veya e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥