Liseye Kayıt İçin Gerekli Evraklar (Nasıl Yapılır)

LGS sınav stresinin ardından tercih dönemi de sona erdi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından LGS yerleştirme sonuçları açıklandı. LGS ikinci tercihlerin tamamlanmasıyla yerleştirme süreci sona erdi.

Sonuçların ardından liseye kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler evraklarıyla birlikte ilgili okullara gidebilirler. Okuldan okula gerekli evraklar değişiklik gösterir. 2024 eğitim ve öğretim yılında evraklara gerek olmadan sistem tarafından otomatik kayıt işlemi gerçekleşecektir. Ancak genel olarak yanınızda bulundurmanız gereken evraklar şu şekildedir:

  • Yerleştirme sonuç belgesi,
  • Ortaöğretim öğrenim belgesinin kaydı,
  • Nüfus cüzdanı ve bir adet fotokopisi,
  • E-devlet vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • İkametgah adresi,
  • Vesikalık fotoğraf ile kayıt işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Lise Kayıtları Ne Zaman Başlıyor 2024

Liseye kayıt i̇çin gerekli evraklar

Lise tercihlerinin sona ermesiyle birlikte lise kayıtları başladı. İstediği liseye gidemeyen öğrenciler, ek tercih yaparak istedikleri liseleri tercih etme hakkına sahiptir. Eğer yerleştirme sonucundan memnunsanız, lise kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. 2024 eğitim ve öğretim yılı için ana yerleştirme sonuçları 7 Ağustos tarihinde tamamlanması bekleniyor. 18 Ağustos tarihinde ise nakil yerleştirme sürecinin sonuna gelinecektir. Yerleştirme sürecinin tamamlanmasıyla kayıt işlemleri başladı.

Lise Kayıtları Otomatik Mı Yapılıyor 2024

Lise tercihleri sonucunda okullara yerleşen öğrencilerin kayıt işlemleri, sistem tarafından otomatik olarak gerçekleşir. Hangi liseyi kazandığımı nasıl öğrenebilirim sorusunun yanıtını kolayca öğrenebilirsiniz. Yerleştirme süreci 18 Ağustos tarihinde sona erdi.

18 Ağustos tarihinden sonra, kayıt işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Kayıt işlemleri sistem tarafından gerçekleşir. Ancak, açık lise ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullar için kayıt yaptırmanız gerekir. Bu okullar dışındaki tüm öğrenciler, sistemsel olarak kayıt işlemleri gerçekleşir.


Daha fazla ilgili içerik;

9.Sınıf Kayıtları Ne Zaman Başlıyor 2024

2024 eğitim ve öğretim yılının başlamasına oldukça kısa bir zaman kaldı. LGS sınavından sonra yerleştirme süreci 18 Ağustos tarihinde sona erecektir. Lise nakil işlemleri ardından yerleştirme sürecinin tamamlanmasıyla kayıt işlemlerine gözler çevrildi.

18 Ağustos tarihinden sonra okullara yerleşen öğrencilerin otomatik olarak kayıt işlemleri tamamlanacaktır. Kayıt işlemleri için eskisi gibi okullara giderek evrak götürmenize gerek yoktur. Sistemde otomatik olarak kayıt tamamlanır ve doğrudan kaydınızı görüntüleyebilirsiniz.

Lise kayıt işlemleri hakkında sorularınızı, görüşlerinizi ve fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥