Mahkum ailelerine maaş başvuru formunu nereden dolduracağınız hakkında ve esi cezaevinde olana yardım için nereye başvurulur yapılır bilgiler veriyoruz.

Devlet mahkumların ailelerinin mağduriyetlerini gidermek için bir çok adım atmıştır. Gerek kamu kurumları tarafından gerekse Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekse özel kuruluşlarının girişimleri ile bu mağduriyetler giderilmeye çalışılmaktadır.

Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı tarafından mahkum ailelerine maaş bağlanamasa da muhtaç olan mahkum ailelerine bir takım yardımlarda bulunmaktadır ve bu şekilde ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Mahkum Ailelerine Maaş Başvurusu Nereye Başvurulur

Mahkum aileleri maaş alabilmeleri için bazı yerlere başvuru yapmaları gerekmektedir. Fakat her eşi cezaevinde olana da bu yardım verilmesi gibi bir şey söz konusu değil. Bu yardımlar verilen koşullara uyuyorsa kişi yardım amaçlı maaş bağlanmaktadır. Peki bu yerler nereler sırasıyla yazalım;

  • Nakdi yardım için; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı ya da Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvuru yapmanız gerek
  • Çocuk parası olarak bilinen eğitim parası yardımı
  • Aşı parası, bu yardımda henüz okuma çağıma gelmemiş çocuklar için  şartlı sağlık yardımıdır
Eşi cezaevinde olana yardım için nereye başvurulur

Mahkum Ailelerine Maaş Başvuru Formu

Eşi cezaevinde olanlara yardım eden kurum denince akla ilk gelen yer Sosyal Yardımlaşma Vakfı’dır. Bu yardımdan eşleri cezaevinde olan bayanlar ve çocukları ayrı ayrı yararlanmaktadır ve yardımlar aylık ya da 2 ayda bir yapılmaktadır. Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın koşullarını yerine getirmeleri durumunda muhtaç ailelere maaş bağlanmaktadır. Ayrıca başvuru yapan kişilerin gerçekten yardıma mahcup olmaları gerekmektedir.

Eşi Cezaevinde Olan Kadına Maaş 2023

Eşi cezaevinde olan bayanlar Sosyal Hizmetler Vakfına başvuru yaparak çocukları için en az 787 lira en fazla 1417 lira yardım alabilmektedir. Bu verilen yardım geçici bir süre ile yapılmaktadır. Eğer cezaevine giren kişinin maaşı varsa ailesi tarafından bu maaş alınır. Mahkumlara para yardımı direk olarak yapılmasa da çocuklarına yapılır.

Mahkum maaşı kimler alabilir?

Eşi cezaevinde olan bayanların hemen hemen hepsine maddi yardım yapılmaktadır. Başvurular e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Anne ve aile çocuklarına yapılan bu yardım için başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Cezaevi yemekleri ücretli mi?

Cezaevi yemekleri mahkumlar için tamamen ücretsiz değildir. Kâr gelirsiz olarak sadece yemek maliyetinin fiyatı karşılanacak şekilde mahkumlardan para alınmaktadır. Bunun yanı sıra koğuşlarda kullanılan elektrik ve yatak parası kesintiside yapılmaktadır. Parası olmayan mahkumlar için ise ceze bitimi sonrası bir ödeme planı oluşturulmaktadır.

4 Milyon Aileye 7200 TL Yardım Başvurusu

700 TL Gıda Yardımı Başvuru Formu

Gelir Yuvamız Başvurusu – İBB Yardım Nasıl Alınır?