Makatta Yanma ve Kaşıntı Nasıl Geçer – Geçmeyen Makat Kaşıntısı

Makatta yanma ve kaşıntı nasıl geçer, bilgilendiriyoruz. Makat kaşıntısına evde çözüm ve makat kaşıntısına hangi krem iyi gelir, birlikte inceleyelim.

Makatta yanma ve kaşıntı nasıl geçer, birçok nedenden dolayı makatta kaşıntı ve yanma meydana gelir. Toplumda sıklıkla bu durumla karşılaşılmaktadır. Erkekler de biraz daha fazla görülmektedir. Tahriş, mantar, virüs, parazit ve psikolojik gibi birçok sebepten dolayı oluşabilmektedir. Günlük yaşantınızı etkilen bu durum kriz sebebi olabilmektedir.  İşlerinize odaklanamaz ve konsantre olamazsınız. Tedavi edilmediği durumlarda bu belirtiler ilerlemektedir. Hemen tedavi edilmesi gerekir.

Makatta oluşan yanma ve tahrişleri azaltmak için tahriş edici ve alerjik etkilerden uzak durmanız gerekir. Sizler için birkaç tavsiye önerisinde bulunacağız.

 • Sıkmayan iç çamaşırı ve kıyafetler giyebilirsiniz. Doğal malzemelerden üretilmiş olması gerekir. Hijyen bu konuda oldukça önemlidir.
 • Terlemeyi en aza indirgemeye çalışın ve makat bölgesini darbelerden koruyun.
 • Sert tuvalet kâğıdı kullanmayınız. O bölgeyi daha çok tahriş etmenizi sağlar.
 • Asidik sabunlar kullanmaya özen gösterin.
 • Duş jeli, şampuan, ıslak mendil kullanmamaya özen gösterin.
 • Reçetesiz krem, pomat gibi ürünleri kullanmayın. Doktora giderek en uygun tedaviyi uygulayın.
 • Yüksek lifli ve doğal gıdalarla beslenmenize dikkat edin. Kabız ve ishal olmamaya özen gösterin.
 • Ilık ve temiz suyla duş alınması gerekir. Makat bölgesi sürekli temizlenmeli ve kuru tutulması gerekir.
 • Oturma banyosu yapabilirsiniz. Ilık bir suya sirke katarak 5-10 dakika boyunca bu suya oturmanız gerekir. Ya da bir sirkeli suyu pamuklu bez yardımıyla makat bölgesine uygulamanız gerekir. 1 saat aralıklarla gerçekleşirse etkisini fark edeceksiniz.

Makat Kaşıntısına Evde Çözüm

Makat kaşıntısına evde çözüm, makat kaşıntısı çoğu kişide meydana gele bir rahatsızlıktır. Günlük hayatınızı oldukça kötü etkileyen bu durumdan insanlar kurtulmak için yöntemler aramaktadır.  Bu duruma sebep olan birçok sebep vardır. Makat kaşıntısı çok ciddi bir hastalığın belirtisi değildir.

Doktorunuza gitmeniz gerekir. Doktorun uygun gördüğü tedaviyi uygulamakta fayda vardır. Ciddi bir sebepten dolayı makatta kaşıntı oluşmuyorsa evde kendiniz uygulayabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır.

 • Makat bölgesine Hindistan cevizi sürülmesi bu bölgenin kaşıntısını ciddi oranda azaltacaktır.
 • Makat bölgesinde mantar bulunuyorsa düzenli yoğurt sürebilirsiniz. 1 ay boyunca düzenli bir şekilde yapılırsa fayda edecektir.
 • Parazitten kaynaklı bir kaşıntı meydana geliyorsa kesinlikle sarımsak tüketmeniz gerekir. Sarımsak yemek bu parazitleri vücuttan atacaktır.
 • Kaşınan bölgeye vazelin sürebilirsiniz. Bölgeyi nemlendirir ve sizin rahatlamanızı sağlayacaktır.
 • Şekerli gıdalar tüketmemeye çalışın. Hazır gıdalar tüketmeyin bu dönemde. Doğal ürünler tüketmeye çalışın. Kabız ve ishal edecek gıdalardan uzak durun.

Daha fazla ilgili içerik;


Makatta Mantar Belirtileri

Makat kaşıntısına hangi krem iyi gelir

Makatta mantar belirtileri, makatta mantar çok fazla görülmese de bazı kişiler de görülmektedir. Makatta kaşıntı ve yanmaya sebep veren olaylardan birisi de mantardır. Makatta oluşan mantarlar yüzünden makatta yanma ve kaşıntı gibi belirtiler oluşur. Ama bu belirtiler olduğu zaman kesinlikle mantar diyemeyiz. Doktor tedavisi ve muayenesiyle belli olmaktadır. Aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlası görülüyorsa doktorunuza gitmeniz gerekir.

 • Kaşıntı
 • Yanma
 • Ağrı
 • Kepeklenme
 • Akıntı
 • Deri kuruluğu
 • Kızarıklık
 • İçi su dolu kabarcıklar

Makat Kaşıntısına Ne İyi Gelir

Makat kaşıntısına ne iyi gelir, makat kaşıntısı günlük hayatımızı etkilemektedir. Makat kaşıntısı birçok sebepten dolayı olmaktadır. Virüs, mantar ve parazitlerden dolayı makatta kaşıntı meydana gelmektedir. Makatta kaşıntının oluşması kişileri oldukça rahatsız etmektedir. Böyle bir durum yaşıyorsanız hemen bir doktora gitmeniz gerekir. Doktorunuzun önerisi üzerine bir tedaviye başlayınız.

Makat kaşıntısı olan kişiler ilk olarak beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. İç çamaşırlarının temizliğine önem vermelidir. İç çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra ütülemeniz de fayda vardır. Doğal ürünler tüketmeye çalışın. İshal ve kabız olmayın bu dönemde çünkü o bölgenin tahriş olmaması gerekir. Sert tuvalet kağıtlarını kullanmayın. Oturma banyosu deneyin. Ve o bölgeyi sürekli temiz tutup, nemlendirmenizde fayda var. Bu hususlara dikkat ettiğiniz sürece ağrılarınızdan kurtulacaksınız.

Makat Kaşıntısına Hangi Krem İyi Gelir

Makat kaşıntısına hangi krem iyi gelir, makat kaşıntısı sizleri her anlamda kötü etkilemektedir. Makat kaşıntısı yaşadığınız da hemen bir doktora başvurmanız gerekir. Doktor kontrolü altında ilaç veya krem tedavisine başlamanız önemlidir. Kendi kafanıza göre ya da çevrenin tavsiyesiyle sakın hareket etmeyiniz. Bizim yazımız kesinlikle bilgilendirme amaçlıdır.

 • Makat bölgesinde oluşan kaşıntıya iyi gelen Pruzon merhemini kullanabilirsiniz. Bölgenin kaşıntı sorununa özel olarak geliştirilmiş bir merhemdir.

Makat Kaşıntısı Zeytinyağı

Makat kaşıntısı zeytinyağı, makatta oluşan kaşıntıya oturma banyosu çok iyi gelmektedir. Ya da makat bölgesini sürekli nemlendirmek sizi rahatlatacaktır. Sürekli makat bölgesini ılık suyla yıkamanız ve temiz bir bezle kurulamanız gerekir. Makat kaşıntısına iyi gelen bir diğer yöntem ise Hindistan cevizi yağıdır. Makat bölgesine sürülen Hindistan cevizi yağı oldukça etkilidir.

Makat kaşıntısı zeytinyağı tedavisi hemoroit problemlerine iyi gelmektedir.  Hemoroit problemi olan bir kişi pamuk yardımıyla zeytinyağını makat bölgesine sürmesi gerekir. 15 gün kadar düzenli kullanılması halinde o kişiyi rahatlatacaktır. Zeytinyağı makat çatlağına, basura ve hemoroit tedavisinde kullanılmaktadır.  Makat ağrısının görülmesinde de doğal merhem olarak görülen zeytinyağı kullanılmaktadır.

Ecz. Yeşim Karabulut

2001 İstanbul Eczacılık Fakültesi Mezunu. Uzmanlık alanı tedavi ilaçları ve ağrı, bulantı, öksürük ilacı kullanımı hakkında bilgi verir. Meslek ve İstanbul aşığıdır. yesim.karabulut@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥