Markette Plastik Poşet Fiyatları – Market poşeti Kaç TL

Markette plastik poşet fiyatları ne kadar oldu ve en ucuz toptan poşet fiyatları ne kadar, sizlere aktarıyoruz. Market poşeti kaç TL, birlikte inceleyelim.

Markette plastik poşet fiyatları 2023 yılının gelmesi ve gündemin zamlanan fiyatlar olması ile birlikte, en çok araştırılan konulardan biri haline gelmiştir. Pek çok kişi, yeni yıl ile birlikte marketlerde 50 kuruşa satılan plastik poşetlerin zamlanıp, zamlanmayacağı hakkında merak duymaktadır.

Plastik Poşetler Neden Para ile Satılıyor

Plastik poşetler neden para ile satılıyor, 2019 yılından beri marketlerde plastik poşetler ücretli olarak satılıyor. 25 kuruşluk bir ücret ile satılan plastik poşetler hakkında ise yapılan pek çok araştırma var.

Pek çok kişi, marketlerde ücret karşılığında plastik poşet alsa da, neden poşetlerin ücretli olduğunu bilmiyor. Plastik poşetlerin para karşılığı satılmasının aslında pek çok nedeni var. Poşet kullanımını azaltmanın önemli sebepleri, çevreye verilen zarar ve finansal maliyetlerdir.

Bazı vatandaşlar poşetlere para verilmesi fikrinden hoşlanmasa da, poşet kullanımının azaltılmasını destekleyenlerin sayısı oldukça fazla. Bu noktada bir plastik poşetin ortalama 12 dakika kullanılmasına rağmen, doğada çözünmesinin en az 500 en fazla 1000 yıl sürdüğünü bilmek gerekir. Yalnızca Birleşik Krallık’ta her yıl 200 milyon plastik poşet kullanıldığı da poşet kullanımı ile ilgili bilgilerin arasında yer almaktadır. Tüm bu durumlar, plastik poşetler neden para ile satılıyor sorusuna verilebilecek yanıtların arasında yer almaktadır.

Denize atılan bir plastik poşet, deniz yaşamı için büyük bir tehdit oluştururken, birçok deniz hayvanı torbaları yuttuğu için ölmektedir. Tüm bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda, poşetlerin ücretli şekilde satılmasının, kullanımı kontrol altına aldığı bilinmektedir. Kullanımı kontrollü olan plastikler, doğaya daha az zarar verir ve bu da geri dönüşümün miktarını arttırır.

Bunun yanı sıra, poşetlerin ücret karşılığında veriliyor olması, mağazalar için gelir kaynağı olmaktadır.


Daha fazla ilgili içerik;


Market Poşeti Kaç TL

Market poşeti kaç tl

Market poşeti kaç TL, bu sistem önemli bir çevre bilinçlendirme programı olmakla birlikte piyasaya haksız kazanç sağladığı tartışma konusu olmaktadır. Belirli ürünler için geri dönüşüm ücretlerini yeniden belirleyen Cumhurbaşkanlığı kararı gazetelerde yayınlanmıştır. Ancak bu durum vatandaşların bir çantaya ödediği 50 kuruşu değiştirmeyecektir.

Dolayısıyla 2023 yıllında poşetlere zam gelecek mi sorusuna, geri dönüşüm ücretleri yeniden belirlenmiş olsa da, 50 kuruşluk ücretin değişmeyeceğini söylemek mümkündür.


SONUÇ: 50 kuruş ücret ile satılmakta olan plastik poşetlerin 2023 yılında da aynı fiyat ile satılmaya devam edileceği bilinmektedir. Plastik poşetlere getirilen geri dönüşüm ücreti, poşetlerin satış fiyatını etkilememiştir.


2023 poşet fiyatı

2023 poşet fiyatı, marketlerde satılan plastik poşetlerin tamamı 50 kuruş ücret dahilinde satılmaktadır.

Poşetler Ne Zamandan Beri Ücretlidir?

2019 yılından beri poşetler ücretlidir.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr