Mentollü Sigara Fiyatları 2024 (Nerede Bulunur, Yasak mı)

Sigara içen kişilerin sayısı gittikçe artmaktadır. Sigara içen birçok kullanıcı mentollü sigaraları tüketmekteydi. Özellikle sigaraya yeni başlayan kişiler mentollü sigara ile sigara içmeye başlamaktaydılar. Tütün kokusunu yumuşattığı ve hoş aromaları için bu tütünler tüketilmekteydi. 20 Mayıs’ta Avrupa Birliğinin kararı ile tüm ülkelerde mentollü sigara kullanımı yasaklanmıştır.

Tamamen yasak olan mentollü sigaralar piyasa da bulunmamaktadır. Sigara içenler tarafından bu yasağa karşı çıkılsa da yaklaşık 2 senedir mentollü sigara satılmamaktadır.

Kent Mentollü47 TL
Rothmans Mentollü45 TL
Viceroy Mentollü45 TL
Pall Mall Mentollü46 TL
West Grey Mentollü45 TL
Camel Mentollü47 TL
Winston Mentollü47 TL
Djarum Black46 TL

Kaçak Mentollü Sigara

Mentollü sigaralar ülkemizde 2020 yılından itibaren yasaklanmıştır. Mentollü sigara içmeyi seven kişiler için ağır bir karar gibi gözükse de aslında öyle değildir. Mentollü sigaralar akciğerde daha fazla nikotin oluşturduğu için kanser olma riskini oldukça yükseltmektedir.

Mentollü sigaralar tütün kokusunu yumuşattığı için sigara içilmesine teşvik ettiği gerekçesiyle yasaklanmıştır. Mentollü sigaralar Avrupa Birliğinin kararı ile tüm ülkelerde yasaklamıştır. Bu durumdan faydalanmak isteyen bazı satıcılar kaçak yollarla mentollü sigaraları iki katına satmaktadır.

  • Kaçak mentollü sigara almayınız ve tüketmeyiniz. Kaçak sigara satan veya alan kişiler için ciddi ceza uygulanmaktadır. 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ve 20.000 TL para cezası bulunmaktadır.

Mentollü Sigaraya Alternatif

Mentollü sigaraların sağlığa çok fazla zararı olduğundan ve sigaraya başlama sebebiyeti oluşturduğu için ülkemizden kaldırılmıştır. Mentollü sigara satışı ülkemizde yapılmamaktadır. Mentollü sigara aşıkları alternatif bir yol üretmeye çalışmaktadırlar. Mentollü sigaraların satılmamasıyla vatandaşlar mentollü sigara alternatiflerini araştırmaya başlamışlardır.

Mentollü sigara için en iyi alternatiflerden birisi mentol toplarıdır. Mentollü olan toplar ülkemizde satılmaktadır. Bu küçük topları satın alarak sigaranın içerisine yerleştirerek mentollü sigara haline getirebilirsiniz. Mentol toplarını çoğu büfede bulabilmektesiniz.


Daha fazla ilgili içerik;


Mentollü Sigara Nerede Bulunur

Mentollü sigaralar çoğu kullanıcı tarafından sevilen bir sigara çeşidiydi. Neredeyse tüm markaların mentollü sigarası bulunmaktaydı. 2020 yılında tüm mentollü sigaralar kaldırıldı. Bazı kişiler bu haberi alır almaz mentollü sigara alarak depolamaya başladı. Bazı fırsatçı satıcılar ise elindeki mentollü sigarayı satmayarak yasaktan sonra iki katına satışa sundu.

2024 senesinde mentollü sigara satışı bulunmamaktadır. Mentollü sigaraları kaçak yollarla getiren kişilerden kesinlikle almayınız. Kaçak sigarayı satan veya alan kişiler 3 yıldan 6 yıla kadar hapis yatmaktadırlar.

Sigara Mentol Topu Migros

Mentollü sigaraların yasaklanmasından sonra piyasa da mentol topları çıkmaya başladı. Mentol toplarını birçok web sitesinde bulabilirsiniz. Mentol toplarını satışını her yerde bulabilirsiniz. Büfelerde, internet sitelerinden mentol toplarını elde edebilirsiniz.

Mentol toplarını normal sigaranın içerisine yerleştirerek mentollü sigara elde edebilirsiniz. Sigara mentol toplarını birçok mentollü sigara sevenler tarafından kullanılmaktadır. Migros mağazasında sigara mentol topunu bulabilirsiniz. Mentol toplarının fiyatları markasına göre değişiklik göstermektedir.

Güvenilir Mentollü Sigara

Mentollü sigara fiyatları

Mentollü sigaralar ülkemizde 2020 yılından beridir satılmamaktadır. Avrupa Birliğinin kararı ile mentollü sigaralar piyasadan kaldırılırmıştır. Mentollü sigaraların daha zararlı olduğunu ortaya çıktı. Mentollü sigaraların vücuda ferahlık vermesinden dolayı sigara içen kişiler mentollü sigaraları daha derin çektiği için kanser olma riskleri daha fazladır. Akciğerlerin daha fazla nikotin emmesinden kaynaklı oluşan zararları daha yüksektir. Tütün kokusunu yumuşamasından kaynaklı sigaraya teşvik edildiği düşülmüştür. Bu yüzden de satışı yasaklanmıştır.

  • Güvenilir mentollü sigara kalmamıştır. Daha doğrusu mentollü sigara satışı olmamaktadır.

Mentollü Sigara Çeşitleri

Mentollü sigara yasaklanmadan önce birçok tütün markasının mentollü sigarası vardı. Mentollü sigaranın birden fazla çeşidi bulunmaktaydı. En çok tercih edilen Marlboro Touch mentollü sigaraydı. Mentollü sigaralar yasaklanmadan önce çeşitleri şu şekildeydi;

  • Kent Switch
  • Marlboro Blue Ice
  • Parliament Aqua
  • Viceroy Switch
  • Lucky Strike Menthol
  • Chesterfield Blue Slim

Mentollü Sigara Aparatı

Mentollü sigaraların yasaklanmasından sonra mentol topları alternatif olarak piyasaya sürülmüştür. Mentollü sigaraların satışı yasaklandıktan sonra sigara aparatı ve mentol topları ortaya çıkmıştır. Mentol topu takmak için size aparat gerekmektedir. Aparatların içerisinde mentol topuda bulunmaktadır.

  • Mentol aparatlarını internet sitelerinden bulabilirsiniz. Mentol aparatlarının fiyatları genellikle 29 TL’den başlamaktadır.

Türkiyede mentollü sigara var mı?

Hayır, Türkiye’de mentollü sigara satışı yasaktır. 5 Ocak 2020’de yürürlüğe giren bir kararname ile Türkiye’de mentollü sigara satışı yasaklanmıştır. Bu karar, Avrupa Birliği’nin de mentollü sigara satışını yasaklama kararının ardından alınmıştır.

Mentollü sigaraların yasaklanmasının amacı, gençlerin sigara içmeye başlamasını önlemek ve mevcut sigara içenlerin sigarayı bırakmalarını teşvik etmektir. Mentollü sigaraların, geleneksel sigaralara göre daha yumuşak bir tada sahip olması, gençlerin sigara içmeye başlamasını kolaylaştırdığı düşünülmektedir.

Türkiye’de mentollü sigara satışı yasak olmasına rağmen, bazı kişiler yasadışı yollarla mentollü sigara temin edebilmektedir. Ancak, bu sigaraların satışı ve tüketimi suçtur.

Tekelde mentollü sigara var mı?

Hayır, tekelde mentollü sigara yoktur. Tekel, Türkiye’de tütün ürünleri satışına yetkili olan devlet kuruluşudur. 5 Ocak 2020’de yürürlüğe giren kararname ile Türkiye’de mentollü sigara satışı yasaklandığından, tekel bayilerinde mentollü sigara satışı yapılamamaktadır.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥