Merkez Bankası Kur Korumalı Mevduat Hesabı, yurt içinde yerleşik gerçek kişilerin TL mevduatlarını döviz kurundaki dalgalanmalardan korumak amacıyla oluşturulan bir faiz desteği uygulamasıdır.

Bu uygulama kapsamında, gerçek kişiler, dövizlerini TL mevduatına dönüştürdüklerinde, kurdaki artışlardan kaynaklanan zararın bir kısmı TCMB tarafından karşılanır.

  • Döviz ve diğer yabancı yatırımların TL vadeli hesaba çevrilmesi adına açılacak hesaplar 3, 6 ve 12 ay vadeli olacak şekilde açılabilecektir.
  • Açılan TL vadeli hesaplara işleyecek olan faiz/kâr payı oranları ise hesap açılışından ve vade sonuna kadar olan periyottaki kur oranı hesaplanarak en yüksek olanı üzerinden ödeme sağlanacak.
  • Bunun yanı sıra hesabın açıldığı tarihteki kurla vade sonundaki kur tutarının ne olduğuna hiç bakılmadan anapara ve faiz/kâr payı tutarı ilgili hesap sahibine doğrudan banka tarafından ödenecek.
  • Vade sonu ile hesap açılışındaki kur, anapara ve faiz/kâr payı tutarına kıyasla daha büyükse bu fark TCMB tarafından doğrudan karşılanacaktır.
  • Belirtilen hesap vade süresinden önce hesap sahibinin para çekmesi halinde ise destek hakkı silinecektir.

Mevduat hesabı günlük dolar kuru

TCMB Kur Korumalı Mevduat Hesabı’nda, döviz kuru, vade başlangıç tarihindeki açılış kuru olarak belirlenir. Vade sonunda, vade başlangıç tarihindeki açılış kuru ile vade sonundaki TCMB efektif döviz kuru arasındaki fark, TCMB tarafından müşterilere karşın garanti edilir.

Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat Hesabı 

Kur korumalı Türk lirası mevduat hesabı açan kişiler için sabit dolar kuru belirlenecek. Bu noktada yatırımını TL olarak değerlendiren kişiler bu sabit kur üzerinden aradaki fark ödemesini TCMB’den alabilecek. Böylede döviz ve diğer yabancı paralara yatırım yapmadığı halde parasını TL olarak değerlendirme fırsatı yakalayacak.


Daha fazla ilgili içerik;

TCMB Kur Korumalı Mevduat Hesabı nedir?

TCMB Kur Korumalı Mevduat Hesabı, yurt içinde yerleşik gerçek kişilerin TL mevduatlarını döviz kurundaki dalgalanmalardan korumak amacıyla oluşturulan bir faiz desteği uygulamasıdır. Bu uygulama kapsamında, gerçek kişiler, dövizlerini TL mevduatına dönüştürdüklerinde, kurdaki artışlardan kaynaklanan zararın bir kısmı TCMB tarafından karşılanır.

Merkez Bankası efektif döviz kuru nedir?

Merkez Bankası efektif döviz kuru, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından günlük olarak yayınlanan ve döviz kurlarının ortalamasını gösteren bir kurdur. Bu kur, Türkiye’deki bankaların döviz alış ve satış fiyatlarının ortalaması alınarak hesaplanır.

Efektif ve döviz arasındaki fark nedir?

Efektif, döviz kurlarının birbirleriyle karşılaştırılmasıyla elde edilen bir kavramdır. Efektif döviz kuru, bir ülkenin para biriminin diğer para birimlerine karşı değerini gösteren bir göstergedir.

Doların gerçek değeri nasıl hesaplanır?

Doların gerçek değeri, aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanabilir:
Doların gerçek değeri = Doların nominal değeri / Enflasyon oranı