Merkez Bankası Mevduat Hesabı Dolar Kuru

Merkez Bankası Mevduat Hesabı Dolar Kuru ne kadar detaylı bilgilendiriyoruz. Mevduat hesabı günlük dolar kuru güncel nedir işte detayları.

Merkez bankası mevduat hesabı dolar kuru son günlerin en sık araştırılan konusu olarak dikkat çekiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile bankada TL cinsinden parası olan kişilerin artık Dolar’a çevirmesi gerekmeyeceği vurgulandı.  Bu noktada kur farkından kaynaklı ödemelerin merkez bankası tarafından yapılacağı ifade edildi. Merkez bankası bu yeni güncelleme hakkında tüm şartları açıkladı. Genel olarak Döviz hesabını bozdurup Merkez Bankası TL vadeli hesaplara geçişte şu şartlar uygulanacak;

  • Döviz ve diğer yabancı yatırımların TL vadeli hesaba çevrilmesi adına açılacak hesaplar 3, 6 ve 12 ay vadeli olacak şekilde açılabilecektir.
  • Açılan TL vadeli hesaplara işleyecek olan faiz/kâr payı oranları ise hesap açılışından ve vade sonuna kadar olan periyottaki kur oranı hesaplanarak en yüksek olanı üzerinden ödeme sağlanacak.
  • Bunun yanı sıra hesabın açıldığı tarihteki kurla vade sonundaki kur tutarının ne olduğuna hiç bakılmadan anapara ve faiz/kâr payı tutarı ilgili hesap sahibine doğrudan banka tarafından ödenecek.
  • Vade sonu ile hesap açılışındaki kur, anapara ve faiz/kâr payı tutarına kıyasla daha büyükse bu fark TCMB tarafından doğrudan karşılanacaktır.
  • Belirtilen hesap vade süresinden önce hesap sahibinin para çekmesi halinde ise destek hakkı silinecektir.

Merkez Bankası Mevduat Hesabı Günlük Dolar Kuru Fark Hesaplama;

  • 22 Aralık 2022; Dolar kuru 12.3480 TL endeks alınmıştır.

Mevduat hesabı günlük dolar kuru

Mevduat hesabı günlük dolar kuru sürekli değişkenlik gösterir. Ancak devlet attığı adım ile kur korumalı bir sistem seçeneği sundu. 2021 yılının son kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklama ile yabancı yatırımlarını bozdurup TL vadeli hesaba geçen gerçek kişiler için kur korumalı işlem yapılacağını ifade etti. Bu noktada TL mevduat hesaplarınız için sürekli günlük dolar kurunu takip etmenize gerek kalmayacak. Çünkü hesap açılışından vade sonuna kadarki kur farkı TCMB tarafından direk ödenecek.

Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat Hesabı 

Kur korumalı Türk lirası mevduat hesabı açan kişiler için sabit dolar kuru belirlenecek. Bu noktada yatırımını TL olarak değerlendiren kişiler bu sabit kur üzerinden aradaki fark ödemesini TCMB’den alabilecek. Böylede döviz ve diğer yabancı paralara yatırım yapmadığı halde parasını TL olarak değerlendirme fırsatı yakalayacak.

Merkez Bankası Faiz Kararı Doları Nasıl Etkiler

Merkez Bankası Faiz Kararı Altını Nasıl Etkiler?

Fed Faizi Sabit Tutarsa Altın Ne Olur 2021

Fed Faiz Kararı Ne Olur Yorumlar

Ali Saroğlu

Uzun yıllardır Google için içerik üretiyorum. Bu içeriklerin faydalı olması katkıda bulunmak istersen benimle iletişime geçebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu