Metaverse terimi, Facebook’un kullanıcıları için bir VR (Sanal Gerçeklik) sosyal ağı kuracağını duyurması nedeniyle çevrimiçi olarak yeniden tanıtıldı.

Birçok merkezi olmayan metaverse kripto para birimi girişiminin aksine, Meta tek bir varlığa aittir. Dijital paralar blok zinciri meta veri deposuyla eşleştirildiğinden, meta veri deposu sektöründeki yönetime yetki verecekler. 2021’de GameFi ve Play-to-earn toplam yatırımların yaklaşık %13’ünü aldı.

Trend DeFi’den NFT’ye, ardından GameFi’ye geçtiğinden, yılın ikinci bölümüne büyük oyun duyuruları ve istatistikleri hakim oldu. Örneğin, 6 Ağustos’ta Axie Infinity, Tencent’in en iyi mobil oyunu Honor of Kings’i bile geçerek 17 milyon dolar kazandı.

Meta ve Merkezi Olmayan Metaverse!

İnsanlar, sosyal ağlarını yöneten varlık olmaya devam ederken Facebook’un adını Meta’ya yenilediğini gördü. Bu, kullanıcıların platformu kontrol etmemesi nedeniyle eleştiriye katkıda bulunur. Bir VR sosyal ağı olan Meta, kullanıcıların platformu kullanırken neye benzemek istediklerini seçmelerine veya kabul etmelerine izin vermiyor.

Merkezi olmayan bir yönetişim yapısı kullanan, merkezi olmayan metaverse kripto para birimi girişimleri, kullanıcıların platformun kaderini belirlemesine olanak tanır. Ayrıca, sonuçların konsensüs ile belirlenmesiyle, kullanıcıların tekliflerini yapmalarına ve bunlara oy vermelerine olanak tanır. Şirketlerin/geliştiricilerin nihai sözü olmadığı için, gücü dağıtmak için güçlü bir araçtır. Bunu ve blok zinciri teknolojilerini kullanmak, gelecekteki kullanıcıları için yetki kaynağını yeniden oluşturacaktır.

Yatırımcıların Alabilecekleri 3 Metaverse Coini!

  1. Decentraland (MANA)
metaverse-coin
metaverse-coin

Popüler metaverse girişimlerinden biri Decentraland’dır (MANA) . Bir VR sosyal ağı, tamamen şeffaf ve adil proje yönetimi sağlamak için blok zinciri teknolojisini kullanır.

Platformların kendi para birimi vardır, MANA ekonomisini korur ve kullanıcılarına gerçek dünya geliri sağlar. İnsanlar kendi avatarlarını oluşturabilir ve kumarhaneler, dünyanın diğer bölgeleri gibi sanal yerlere seyahat edebilir ve hatta diğer kullanıcılarla VR oyunlarına katılabilir.

Web sitesi, kullanıcıların müzayede için belirlenmiş arazileri alıp satarak para kazanmalarını sağlar. Kullanıcılar ayrıca Decentraland’ın dijital pazar yeri MANA’da NFT satın alabilir ve takas edebilir.

  • Sandbox (SAND)
metaverse-coin
metaverse-coin

Decentraland gibi, Sandbox da insanların para kazanmak için bir şeyler ve hatta gayrimenkul alıp sattığı sanal bir ortamdır. Ayrıca kullanıcıların sanal ortamı birlikte sosyalleştirmelerine ve keşfetmelerine olanak tanır.

Snoop Dogg ve Deadmau5 gibi müzisyenler, Sandbox’ın daha fazla kullanıcı katılımını teşvik eden ortakları/sponsorları arasındadır. The Walking Dead gibi ünlü diziler de oyunlarının tanıtımını yapıyor.

Sandbox’ın piyasa değeri (2,3 milyar dolar) Decentraland’ın (5 milyar dolar) yarısından daha az, bu da projenin Decentraland aşamasına geldiğinde genişlemek için çok yeri olduğunu gösteriyor.

  • JEDSTAR DECO ve GameFi
metaverse-coin
metaverse-coin

Decentraland ve The Sandbox’ın aksine, bu girişim henüz emekleme aşamasında. JEDSTAR, kripto para birimi ve fiat finans sektörlerini birbirine bağlamak için, hem DeFi (Merkezi Olmayan Finans) hem de GameFi (Oyun Finansmanı) girişimidir. Takıma oyun oynamak, ana akım kripto benimsemesi için önemlidir.

Mevcut tokenlerin, 30 milyon USD’lik ideal bir giriş noktası ile hala erken olsa da, yeni tokenleri $KRED’in 2022’de 200’den fazla oyunda kullanılacağı onaylandı.

Planlanan amiral gemisi CCG, Metaverse MMORPG ve oyun içi NFT pazarı gibi şirket içi oluşturulan oyunların bir kombinasyonu olacak ve aynı zamanda dünyanın ilk CAAS (Hizmet Olarak Para Birimi) modeli aracılığıyla birçok platformda olacak.

CAAS konsepti, olağan dönüşüm engelleri olmaksızın kripto para birimlerinin çok daha geniş çapta benimsenmesini sağlayacaktır. JEDSTAR, hiper-gündelik oyun platformu STARDOME’a KRED’i de dahil edecek ve sıradan oyuncuların standart ödeme yöntemlerini kullanarak KRED’i zahmetsizce satın almasına ve takas etmesine olanak tanıyacak.

Chainlink, FRAG Games, Remote Control Productions ve Skill Gaming, yeni ortaklar olarak anlaştı. JEDSTAR ekibi, şu anda dünyanın sadece %4’ü kripto para kullanıyor olsa da, diğer %96’ya ulaşmanın zor olacağını biliyor. Oyun dünya nüfusunun yaklaşık %40’ını istihdam ediyor ve bunların çoğu zaten oyun içi paraya aşina.

JEDSTAR, Skill Gaming platformu için temel token olarak gerçek bir kripto para birimini benimsemenin bu boşluğu kolayca kapatabileceğine inanıyordu. Bu, kripto para birimini öğrenme ve kullanma konusunda endişelenmesi gerekmeyen oyuncular için geniş kripto kabulü ve kullanım kolaylığı sağlar.

KRED kripto para birimi henüz piyasaya çıkmadı. Bununla birlikte, yatırımcıların halka açık lansman fiyatından indirimli olarak token rezerve edebilecekleri Kasım/Aralık için halka açık bir ön satış başlatıyorlar.