Migros kimin? Migros Anadolu grubuna aittir. Genel ifade edim şekli bu şekildedir. Merkezi İstanbul da yer alan başta Türkiye olmak üzere tamı tamına 19 ülkede faaliyet gösteren bir Holding’dir. Anadolu grubu 1949 senesinde tanışan Kamil Yazıcı ile İzzet Özilhan  tarafından kurulmuştur. Kurulum yılı da 1950 olarak bilinmektedir.

Migros’un Sahibi Kim?

Migros Kimin

Migros ‘un sahibi kim? Kamil Yazıcı ile İzzet Özilhan tarafından kurulan grup hala iki aileye aittir. Grubun hisse yüzdeleri;

  • %68 i Yazıcılar holding
  • %32 si Özilhan Sınai Yatırım

Sahipliğindedir. Grubun yönetim kurulu başkanlığını İzzet Özilhan ‘ın oğlu olan Tuncay Özilhan yapmaktadır. İcra başkanlığı ise Hurşit Zorlu ‘dur. 2022 senesi içinde Anadolu grubuna ait olan migros ‘un sahipleri bu holdingler olmuştur.

Migros Koç’un Mu?

Migros Kimin

Migros koç ‘un mu? 1975 Senesinde Koç Topluluğu olarak Vehbi Koç ‘un isteği üzere migrosu Koç Holding olarak devralmıştır. 1991 senesinde halka açılmıştır. 1990 senesinden itibaren de büyük mağazacılık uygulamasına başlamıştır. 2005 senesinde ise perakende zinciri ola Tansaş‘ın satın alınımını gerçekleştirmiştir.

Migros’un Yurt Dışında Açtığı Mağazaların Adı Nedir?

Migros ‘un yurt dışında açtığı mağazaların adı nedir?  3 Alt ismi bulunmaktadır. Bunlar;

  • Macrocenter
  • Ramstore
  • Migros Sanal Market

Bunlar migrosun alt markasıdır. 2000 senelerinde yurt dışında açılmaya devam eden migros zamanla bazı şirketler ile anlaşma yapmıştır. Bunlar;

  • Moonlight Perakendecilik ve Ticari A. Ş.
  • Tansaş
  • Tesco ve Anadolu Endüstri Holding

Olmuşlardır.


Daha fazla Migros içeriği;


Migros Hissedarları

Migros hissedarları ve Migros ortaklık yapısı 2015 senesinin Temmuz ayında AG Anadolu Grubu Holdin A. Ş. Migros hisselerinin %50 ‘sine sahip olan hissedarı MH perakendecilik ve T. A. Ş. ‘Nin sermayesinin % 80,5 ‘ini satın almıştır. Bu sayede migros hisselerinin % 40,25 ‘İne sahip olmuştur. 26 Ocak 2021 tarihinde ise Kenan İnvestments S. A. Sahibi olduğu Migros Ticaret A. Ş. paylarını satmıştır. Bu sayede günümüz de migrosun sahibi Anadolu Grubu olmuştur. Yalnız kurucuları iki yakın arkadaştır bunu karıştırmayalım.