Milletvekili Aday Adayı Ne Demek

Milletvekili aday adayı ne demek ve aday adayı nasıl olunur sorularının yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz. Aday adayı olma şartları ve başvuru süreçlerinin hepsini sizler için yazımızda ele aldık. Hadi gelin birlikte incelemeye başlayalım.  

Milletvekili aday adayı hangi partiden başvuru yaptıysa o partinin milletvekili olması için belirli bir süre de seçilen bir kişi olarak karşımıza çıkar. Partiler milletvekili aday adayı için belirli bir başvuru tarihi ortaya koyar. Başvuru tarihlerinde başvuru ücretini yatıran kişiler başvuru yapabilirler. Gerekli şartları sağlayan kişiler ise milletvekilli aday adayı olarak karşımıza çıkmaktadır. Belirli bir süreden sonra gerekli durumlarda bu milletvekili aday adayı olan kişiler milletvekili olabilirler.  

Milletvekili aday adayı nasıl olunur 

Milletvekili Aday Adayı Nasıl Olunur

Milletvekili aday adayı olmanız için belirli zamanlarda başvuru yapmanız gerekir. Başvuru gerçekleştirirken gerekli şartları sağladığınızdan emin olmanız gerekir. Gerekli şartları sağlamayan kişilerin başvuruları inceleme süresine geçemez. Gerekli incelemelerin ardından talep ettiğiniz parti de milletvekili aday adayı olarak görev yapabilirsiniz. Peki başvuru süreçleri nasıl? 

İlk olarak hangi partiye başvuru yapmayı düşünüyorsanız o partinin bankasına başvuru ücreti yatırmanız gerekir. Ardından kendinize ait CV’nizi, aday olmanız için yazdığınız dilekçe, öğrenim durumunuzu gösteren belge, sicil kaydı ve erkekseniz askerlik kaydınız, vesikalık fotoğraf ve nüfus cüzdanınızla birlikte İlçe Seçim Kuruluna giderek bizzat başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekir.  

Milletvekili başvuruları ne zaman 2023 

Milletvekili Başvuruları Ne Zaman 2023

Milletvekili başvurularının ne zaman olacağına dair henüz net bir açıklama yapılmamıştır. 2023 yılında yapılacak olan seçimlerde milletvekili başvurularının ne zaman hangi tarihlerde olacağına ilişkin ilerleyen zamanlarda resmi bir açıklama yapılacağı düşünülmektedir.  

Genel seçim ve milletvekili seçimlerine yaklaşık olarak bir sene kalmışken partiler tarafından seçim stratejileri belirlenmeye başladı. Diğer senelere bakıldığı zaman milletvekili başvuruları her partide ayrı tarihlerde yapılmıştır. AKP 3 ile 4 Mayıs tarihlerinde, CHP 30 Nisan ile 7 Mayıs tarihlerinde, MHP ise 26 Nisan ile 3 Mayıs tarihleri arasında milletvekili başvurularını almaya başlamıştı. 2023 yılında da bu tarihlere yakın zamanda başvuruların kabul edileceği düşünülmektedir.  

Milletvekili aday adayı olma şartları 

Milletvekili Aday Adayı Olma Şartları

Milletvekili aday adayı olmak için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. İlk ve önemli şartlardan biri ise yaş konusudur. 18 yaşından küçük olan kişiler milletvekili aday adayı olarak görev yapamazlar. Ayrıca eğer alttaki meslek gruplarından birinde iş yapıyorsanız istifa edilmesi gerekir. Peki bu meslekler hangileridir? 

 • Savcı 
 • Hakim 
 • Memur 
 • Kurul Üyesi 
 • Kamu Görevlisi 
 • Silahlı Kuvvetler Çalışanı 
 • Öğretim Elemanı 

Yukarıdaki mesleklerden herhangi birine sahipseniz istifa ettikten sonra başvuru yapabileceğinizi unutmayınız. Ayrıca başvuruda aranan diğer şartlardan biri ise kişinin askerlik görevi yapması ve sicil kaydının temiz olması istenir. Sicil kaydınız temiz değilse, askerlik hizmetini yapmadıysanız maalesef başvuru yapamazsınız. Ek olarak milletvekili aday adayı olmanız için ilkokul mezunu olmanız yeterlidir. 

Milletvekili başvuru ücreti 2023

Milletvekili Başvuru Ücreti 2023

Milletvekili olmanız için ilk olarak başvuru ücretini ilgili bankalara yatırmanız gerekir. Başvuru ücretini yatırmayan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir. Her partinin kendine ait başvuru ücreti bulunmaktadır. Başvuru ücretleri 2023 seçiminde ne kadar olacağı konusunda resmi bir açıklama yapılmamıştır. Ancak geçtiğimiz senelere bakıldığı zaman başvuru ücretleri şu şekildedir; 

Ak Parti 

 • Erkek Adaylar; 6.000 TL 
 • Kadın Adaylar; 3.000 TL 
 • Engelli Adaylar; 1.000 TL 

Cumhuriyet Halk Partisi 

 • Kadın Adaylar; 5.000 TL 
 • Erkek Adaylar; 10.000 TL 
 • Genç ve Engelli Adaylar; 5.000 TL 

Milliyetçi Hareket Partisi 

 • Kadın Adaylar; 2.500 TL 
 • Erkek Adaylar; 2.500 TL 
 • Engelli Adaylar; –  

İyi Parti 

 • Erkek Adaylar; 5.000 TL 
 • Kadın Adaylar; 2.500 TL 
 • Engelli Adaylar; 1.000 TL 

Yukarıda verilen başvuru ücretleri önceki seçimlerde alınan başvuru ücretlerine aittir. 2023 başvuru ücretleri henüz açıklanmamıştır. Açıklandığı takdir de internet sitemiz üzerinden en güncel rakamları bulabilirsiniz.  

Milletvekili aday adaylığı ücretleri geri alınıyor mu 

Milletvekili Aday Adaylığı Ücretleri Geri Alınıyor Mu

Milletvekili aday adaylığı için partiler başvuru ücretlerini tek tek belirleyecektir. Geçtiğimiz dönemlerde en yüksek başvuru ücretini CHP partisine ait olmaktadır. 2023 yılında hangi partinin ne kadar başvuru ücreti alacağı henüz belli olmadı. Ancak başvuru ücretlerinin yüksek olacağı tahmin edilmektedir. Bağımsız olarak adaylıklarını ilan eden kişiler eğer adaylıktan vazgeçerlerse paralarını geri almak için belirli bir zaman diliminde istifa etmeleri gerektiği açıklanmıştır.  

Milletvekili aday adayı maaşları 

Milletvekili Aday Adayı Maaşları

Milletvekili olan kişilerin 2022 yılında aldıkları maaşları birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İlk önce milletvekili olmak için adaylık başvurusu gerçekleştirmeniz gerekir. Ardından başvuruda bulunduğunuz parti meclisi tarafından aday adaylar belirlenmeye başlanır. Asıl adaylar belirlendikten sonra seçimde milletvekili olunur. 2022 yılında maaşları Temmuz ayından sonra 56 bin TL olarak belirlenmiştir. Emekli milletvekilleri ise 2022 yılında 18.135 TL emekli aylığı olabilirler.  

Deva Partisi Sağcı Mi Solcu Mu

Muhtar Adayı Nasıl Olunur

Hukuk Fakültesini Bitirdikten Sonra Nasıl Savcı Olunur?

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr