Hukuk Fakültesini Bitirdikten Sonra Nasıl Savcı Olunur?

Hukuk fakültesini bitirdikten sonra nasıl savcı olunur, kaç yıl okumak gerekir ve benzeri sorular sıkça araştırılıyor. Hukuk fakültesi 4 yılda tamamlanır. Hukuk fakültesinde 4 yıl eğitim aldıktan sonra avukat olarak mezun olunur. Hukuk fakültesini tamamladıktan sonra savcı olmak için şu adımlar izlenmelidir;

  • Hukuk fakültesinden mezun olan bir avukat savcı olmak için ‘’Adli Yargı’’ sınavına girmelidir.
  • Adli Yargı sınavında 100 adet soru yer alır.
  • Sınavda hukuki alan bilgisinden 60 soru, genel kültürden ise 40 soru mevcuttur.
  • Bu sınavdan geçerek savcı olabilmek için adayların en az 70 puan alması gerekiyor.

70 puan alarak sınavı geçen adaylar doğrudan savcı değil, savcı adayı olunur. 2 yıl boyunca süren savcılık stajına başlanır. Bu stajın ilk yılında adayın savcı olup olmayacağına karar veriliyor. Alınan karar olumlu ise stajın ikinci yılında staja bağlı bir sınav daha uygulanır. Bu sınavdan da başarılı sonuç alan adaylar artık savcılık unvanını resmi olarak alabilir.

Hukuk fakültesini bitirdikten sonra nasıl savcı olunur?
Savcı olmak i̇çin kaç yıl okunur?

Savcı Olmak İçin Kaç Yıl Okunur?

Savcı olmak için kaç yıl okunur sorusu, savcı olmak isteyen adaylar tarafından sıkça araştırılıyor. Savcı olmak için adayın öncelikle 4 yıllık hukuk fakültesinden başarılı şekilde mezun olması gerekiyor. Bu sürecin hemen akabinde ise Adli Yargı sınavına girerek başarılı olup, 2 yıllık staja kabul edilmelidir.

Stajın sonunda aday yeniden staja bağlı bir sınava tabi tutularak başarılı olursa savcılık unvanına hak kazanır. Yani totalde savcı olmak için 6 yıl eğitim almak gerekiyor.

Hukuk fakültesini bitirdikten sonra nasıl savcı olunur?
Kaç yaşında savcı olunur?

Kaç Yaşında Savcı Olunur?

Kaç yaşında savcı olunur sorusunun yanıtı kanunlarda resmi olarak belirtilmiştir. Hukuk fakültesinden mezun olup savcılık sınavına girecek kişi en fazla 35 yaşında olmalıdır. Bu konuya ilişkin kanun maddesi şu şekildedir;

  • 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun 8. Maddesinin b bendi gereğince, savcılık ve hakimlik sınavlarına girecek adayların, giriş sınavının yapıldığı yıldaki ocak ayının birinci günü dahil olmak üzere 35 yaşını doldurmamış olması gerekiyor.

Bu şartı taşımayan adaylar savcılık ve hakimlik sınavlarına kabul edilmiyor.

Hukuk fakültesini bitirdikten sonra nasıl savcı olunur?
Savcı olmak i̇çin boy kilo?

Savcı Olmak İçin Boy Kilo?

Savcı olmak için boy kilo oranı kadın ve erkek adaylar için farklılık gösteriyor. Savcı olacak erkek adayda en az 1.70 cm, kadın adaylarda ise en az 1.60 cm boy sınırı mevcuttur. Bu şart hem hakim hem de savcı olacak tüm adaylar içi geçerlidir.

Hukuk fakültesini bitirdikten sonra nasıl savcı olunur?
Savcı olmak i̇çin aile sicili

Savcı Olmak İçin Aile Sicili

Savcı olmak için aile sicili önemlidir. Ancak suçlar kişisel olarak değerlendirildiği için savcı adayının kendi sicili temizse aile siciline bakılmaz. Aile sicilinde yüz kızartıcı herhangi bir suç olmaması savcı adayı açısından daha avantajlıdır.

Savcılığa Suç Duyurusu Nasıl Yapılır

Savcı Maaşları – Stajyer Savcı Maaşı (GÜNCEL)


Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥