MSÜ Başvurusu, Milli Savunma Üniversitesi’ne bağlı Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına öğrenci alımı için yapılan başvurudur. Bu başvuru, ÖSYM tarafından her yıl düzenlenen Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ Sınavı) öncesinde yapılmaktadır.

  • Msü 2024 kaç gün kaldı; 3 Mart 2024 Pazar 10.15
  • Msü sınavı ne zaman 2024 başvuru tarihi; 3-30 Ocak 2024
  • Geç başvuru tarihi; 7 Şubat 2024
  • 2024 yılında MSÜ sınavı genellikle mart ayının son haftasında gerçekleşeceği düşünülmektedir. Başvuru tarihleri ise ocak ayının son haftasında gerçekleşir.

Msü’ye Kaç Gün Kaldı?

Ülkemizde birçok gencin hayalinde olan Milli Savunma Üniversitesine girmeniz için her yıl nisan ayının ilk haftası ya da mart ayının sonunda gerçekleşen sınava girmeniz gerekmektedir. Nisan ayında gerçekleşen sınava girdikten sonra haziran ayında gerçekleşecek olan YKS sınavına da girmeniz gerekir. Astsubay Meslek Yüksekokuluna girmek için sadece TYT’ye girmeniz yeterlidir. Harp Okulları için hem TYT hem de AYT sınavına girmeniz gerekir. MSÜ sınavı yılda bir kez gerçekleşir. Toplamda 120 sorudan oluşmaktadır.

  • MSÜ sınavı 2024 yılı için 3 Mart tarihinde gerçekleşmiştir. MSÜ sınavları her yıl mart ayının son haftası nisan ayının ilk haftası gerçekleşir.

Astsubay Sınavları Ne Zaman?

Msü Kaç Gün Kaldı

Her gencin hayalinde asker olmak vardır. Astsubay olmak isteyen kişiler ilk olarak MSÜ sınavına girmeleri gerekir. MSÜ sınavına girdikten sonra YKS sınavına da girilmesi gerekir. İkinci aşama olan YKS sınavının ilk oturumu olan TYT sınavına girmeniz yeterli olacaktır.

  • Astsubay olmak için ilk sınav olan MSÜ sınavı 2024 yılı için gerçekleşmiştir. 2024 yılında MSÜ sınavı 3 Mart tarihinde olacağı belirtilmiştir.

Daha fazla ilgili içerik;

2024 MSÜ kilo sınırı

Erkek adaylar için: 165 cm – 210 cm (dahil) arası boya sahip adaylar için 19-26 (dahil) arasında vücut kitle indeksi (VKİ)
Kadın adaylar için: 160 cm – 190 cm (dahil) arası boya sahip adaylar için 19-25 (dahil) arasında vücut kitle indeksi (VKİ)

2024 MSÜ baraj puanı

TYT: 150
AYT: 180
TYT ve AYT sınavlarında 150 ve 180 puan alan adaylar, MSÜ’ye başvurabilirler. Ancak, MSÜ’ye yerleşebilmek için, adayların, TYT ve AYT sınavlarında aldıkları puanlara ek olarak, fiziki yeterlilik testi (FYT) ve mülakat sınavında da başarılı olmaları gerekir.