Narh Uygulamasının Amacı Nedir – Narh Sistemini Kim Uygular

Narh uygulamasının amacı nedir ve özellikleri hakkında detaylı bilgilendirmeyle karşınızdayız. Narh sisteminin tüm detaylarını ele aldık.

Osmanlı döneminde Narh sistemi uygulanıyordu. Narh sisteminde satılacak olan malların kaliteleri kontrol edilir ardından ürünün piyasadaki fiyatları kontrol edilirdi. Bu sayede hem satıcı hem de satın alan kişilerin huzurlu ve güvenli bir şekilde ticaret yapılması amaçlanırdı. Haksız rekabetin son bulması, aşırı üretimin önüne geçilmesi, kalitesiz malların satışa sunulmaması, fiyat istikrarın sağlanması ve devletin otoriter olması gibi birçok konuda narh sistemi öncülük etmiştir. Bu sayede tüketici hakları korunma altına alınır.

Narh Uygulaması Özellikleri

Narh uygulaması özellikleri

Osmanlı zamanında uygulanan Narh sistemi devlet başkanı ya da görev verilen memurlar tarafından yürütülürdü. Esnaflar ziyaret edilerek belirli bir fiyatın üzerinde malların satışının yasak olduğunu söyleyerek malların kaliteleri kontrol edilirdi. Narh sistemi sayesinde ticaretin doğru ve güvenilir olması amaçlanırdı. Bu Narh sisteminin başlıca özellikleri şu şekildedir;

  • Üretimin esas kuralları belirlenir,
  • Kaçak, hile ve karaborsa gibi ürünlerin satışı yasaklanır,
  • Güvenilir ulaşım ve kaliteli mal üretimine destek sağlanır,
  • Fiyat istikrarı sağlanır,
  • Arz ve talep şartları incelenerek fiyat kontrolü sağlanır,
  • Narh sistemine uymayan kişilere cezai işlem uygulanır.

Narh Sistemini Kim Uygular

Narh sistemi 1500 ile 1700 yılları arasında Osmanlı döneminde uygulanıyordu. Bu uygulama sayesinde vatandaşların kaliteli ve uygun ürün alması amaçlanıyordu. Bu sistemin uygulanması için genellikle kadılara görev veriliyordu. Kadılar dışında sadrazamlar, devlet başkanları ve memurlarda bu görevde yer alıyordu. Piyasadaki ürünlerin fiyatları, kalite kontrolleri ve sisteme uymayan kişilerin cezalandırılması gerekli rütbeye sahiplerdi. Narh sistemi sayesinde satıcı ve alıcı arasında denge sağlanıyordu. Günümüzde ise narh sistemi tüketici hakem heyeti olarak karşımıza çıkar.

Narh Uygulaması Nedir

Osmanlı döneminde uygulanan ve 1700 yıllarda son bulunan bir sistemdir. Bu sistemde ortaya çıkan malların kalitesi kontrol edilerek piyasaya uygun fiyat belirlenir. Bu fiyat esnafa bildirilir. Esnaf satışa çıkardığı malları belirlenen fiyatın üstünde ya da altında satışa sunamaz. Belirlenen fiyatın dışına çıkan esnaflar denetlenerek cezai işlem uygulanır. Bu sistemin ismine ise narh uygulaması adı verilmiştir. Narh uygulamasını sizce mantıklı mı? Günümüzde Narh sistemi uygulanmalı mı ve neden yorumlarınızı bekliyorum.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥