Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Süresi

Tüketici Hakem Heyeti başvuru süresi hakkında detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız o zaman doğru yerdesiniz.  

Tüketici haklarının korunması için kurulan Tüketici Hakem Heyetine şikayetlerinizi bildirebilirsiniz. Günlük hayatta tüketiciye yönelik bazı uygulamalarda sorunlar oluşabilir. Bu sorunlara çözüm bulmak için Tüketici Hakem Heyetine başvurulması gerekir. Başvuru sürecini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet kapısı üzerinden TÜBİS sistemine girilerek başvurularınızı gerçekleştirebildiğiniz gibi Ticaret İl Müdürlükleri ya da Kaymakamlıklara gidilerek başvurular yüz yüze de gerçekleşir. 

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Süresi Zaman Aşımı

Tüketici Hakem Heyetinde ihbar etme süreleri önceden 30 günle sınırlıyken şimdi bu süre ortadan kalmıştır. Yeni süreler alınan malın türüne göre değişiklik gösterir. İşte zaman aşım süreleri şu şekildedir;  

  • Tüketici teslim aldığı tarihten itibaren iki yıl zaman aşımı hakkı vardır. Ayıplı maldan dolayı ortaya çıkan sorunların ihbar edilmesi için iki yıl gibi bir süresi bulunmaktadır.  
  • Ancak konut ya da taşınmaz mallarda ise bu süre 5 yıl olarak belirlenmiştir.  
  • İkinci el satışlarda meydana gelen ayıplı mallarda ise süre 1 yıldır.  

Maldaki kusur hileyle gizlemişse zaman aşımı kuralı kesinlikle uygulanmaz. Buna örnek verecek olursak tüketici aldığı televizyonun anakartında meydana gelen arıza gizlenen bir ayıp olarak kabul edilmektedir.  

Tüketici Hakem Heyeti Kararları Ne Kadar Sürede Çıkar

Tüketici Hakem Heyetine başvuran kişiler incelemelerin sonunda bir karara varılmasının ne kadar sürdüğünü merak etmektedir. Bu kararın süresi en geç 6 aydır. Başvuru tarihine ve sırasına göre süre değişiklik gösterir. Ancak 6 ay içerisinde bir karara varılmaktadır. Başvurulan konu, mal ve hizmete ait özel konular dikkate alınarak özel bir inceleme başlatılır.  

Şikayette bulunduğunuz konuya göre bu süre kısa olabilir. Ama önemli bir konu ve başvuru sebebi detaylı incelenmesi gerekiyorsa 6 ay beklemeniz gerekebilir. Genellikle kararla iki tarafı da bağlayıcı özellikte olmasına özen gösterilir. Alınan kararları bir tarafın uygulamaması halinde icra dairesine başvurma hakkın oluşmaktadır.  

Tüketici hakem heyetine başvuru süresi zaman aşımı

Tüketici Hakem Heyeti Savunma Süresi

Tüketici Hakem Heyetine yapılmış olan başvuru sonucunda karşı tarafa şikayet bildirilmektedir. Şikayet sonrasında 30 gün içerisinde savunmanızı gönderebilirsiniz. Yapılan şikayeti açıklayıcı bir şekilde savunarak kendinizi ifade etmeniz gerekir. Savunmanızı gönderdikten sonra heyet gündemine bu dosyayı alır. Hakem Heyeti ise ayda iki kere bir araya gelir ve alınan başvurular görüşülerek bir karar alınır.  

Tüketici Hakem Heyeti tarafından alınan karar sonucun da iki taraf da bu karar hakkında bilgilendirilir. Eğer karardan memnun değilseniz en az 15 gün içerisinde itiraz etme şansınız vardır. Alınan karara itiraz etmezseniz ve alınan kararları uygulamazsanız icra takibi başlatılır.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Dilekçesi

Tüketici Hakem Heyetine hem elden hem de internet üzerinden başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Başvurularınızı elden teslim etmeyi düşünüyorsanız başvuru formunu doldurmanız ve ıslak imzalı bir şekilde Hakem Heyetine teslim etmeniz gerekmektedir. Başvuru formuna yani dilekçeye ulaşmak için alttaki linke tıklayarak cihazına indirebilirsiniz. Cihaza indirdikten sonra dilekçenizi çıkartın ve eksiksiz bir şekilde doldurun.  

Tüketici Hakem Heyeti hakkında sorularınız ve kafanızda oluşan düşünceleriniz varsa bizlere sorabileceğinizi unutmayınız.  

Sosyal Yardım Başvuru Kabul Edildi Ne Demek 

Ev Sahibi Şikayet Dilekçesi

Instagram Dolandırıcılığı Şikayet Hattı

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥