Nasrettin Hoca’nın Kazan Fıkrası – Resimli Fıkraları

Nasrettin Hoca’nın kazan fıkrası diğer fıkralarında olduğu gibi güldürürken düşündürüyor. Nasrettin Hoca’nın pratik zekasının bir örneği olan bu fıkra Hoca’nın en çok sevilen fıkralarından da birisi olarak kabul ediliyor. Bunun yanı sıra Nasrettin Hoca’nın en komik resimli fıkralarını incelemek ister misiniz?

Nasrettin hoca'nın kazan fıkrası - resimli fıkraları
Nasrettin hoca’nın kazan öldü fıkrası

Nasrettin Hoca’nın Kazan Öldü Fıkrası

Nasrettin Hoca’nın kazan öldü fıkrası güldürürken düşündürerek insan ilişkilerinde önemli bir noktaya işaret ediyor. Nasrettin Hoca bir gün komşusundan kazan ödünç ister ve işini görüp tekrar komşusuna verirken içine de bir küçük kazan koyar. Komşusu bunu görünce şaşırır ve Hoca da;

– Senin kazan doğurdu, der.

Komşusu ise bu durumu hiç sorgulamaz ve mutlu olur. Aradan bir süre geçtikten sonra Hoca tekrar komşusundan kazan ister. Komşusu da yine aynı şekilde kendisine verecektir diye sevinerek Hoca’ya kazanı verir. Aradan bu sefer biraz uzun bir süre geçer ve komşusu kazanı merak ederek soluğu Hoca’nın evinde alır.

– Hoca, bizim kazan ne oldu? Haftalardır ses yok senden.

Hoca da üzgün bir ifadeyle;

– Komşu sana nasıl söyleyeceğimi düşünüp duruyordum. Senin kazan öldü, der.

Buna ise komşusu sinirlenir ve;

– Ne diyorsun Hoca? Hiç kazan ölür mü? diye sorar.

Hoca ise ona;

– Doğurduğuna inanıyorsun da öldüğüne niye inanmıyorsun, der.

Doğuran Kazan Fıkrasının Ana Fikri

Doğuran kazan fıkrasının ana fikri insan ilişkilerinde çıkarlarına göre davranan insanların eleştirilmesidir. Başka bir deyişle insanlar kendi çıkarlarına olan şeyleri sorgulamadan kabul edebilirler ama çıkarlarına aykırı olan şeyleri sorgularlar. Fakat bu durum ise kendilerinin tutarsız ve komik duruma düşmelerine yol açar.

Nasrettin hoca'nın kazan fıkrası - resimli fıkraları
Doğuran kazan özeti

Doğuran Kazan Özeti

Doğuran kazan özeti şu şekilde; komşusundan kazan isteyen Nasrettin Hoca, kazanı iade ederken içine küçük bir kazan koyar ve komşusuna kazanın doğurduğunu söyler. Buna da çıkarı için çok sevinen komşusu sorgulama yapmaz. Bir süre sonra tekrar komşusundan kazan alan Hoca, tekrar kazanı götürmez. Bunun üzerine komşusu kazanı merak eder ve Hoca’ya kazanı sorar. Hoca da “kazan öldü” deyince adam sinirlenir, böyle bir şeyin olamayacağını söyler. Ancak Hoca da “Kazanın doğurduğuna inanıyorsun da öldüğüne niye inanmıyorsun?” diye yanıt verir.

Soğuk Espriler ve Cevapları (EN YENİ) – Sokaktan Kısa ve Komik Espriler

Sevgiliye Sorulacak Komik Sorular – Sevgiliye Romantik Sorular

Tüm Zamanların En İyi Çizgi Film Karakterleri

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥